Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 876Wszystkich: 13816663

Czy pojedziemy pociągiem z Mirska na czeską stronę?

2024-02-21 06:55

     W marcu planowane jest podpisanie memorandum w sprawie reaktywowania linii kolejowej z Mirska do położonych po czeskiej stronie granicy Jindřichovic pod Smrkiem. Sygnatariuszami jego podpisania będą marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz hetman kraju libereckiego, Martin Půta.

     Nie wiadomo na razie, co znajdzie się w memorandum, jego treść nie została podana do publicznej wiadomości. Z informacji podanych przez władze Mirska można jednak wywnioskować, że chodzi o zacieśnienie współpracy gmin, przez które linia kolejowa ma prowadzić. Zapewne do realizacji planów droga jest daleka, ale może właśnie pojawia się światełko w tunelu?

     Do Jindřichovic pociągi „Królewskiej Pruskiej Linii Kolejowej” z Gryfowa (Greiffenbergu) dotarły w 1904 roku (dwa lata wcześniej dotarł tu pierwszy pociąg od strony Frýdlantu). Jej działanie zainaugurowano 1 listopada 1904 roku. Tym samym Jindřichovice zyskały międzynarodowy dworzec kolejowy (powiększony przy tej okazji o boczne skrzydła). Austriacko-niemiecką (a potem czechosłowacko-niemiecką) granicę przekraczały 3 pary pociągów dziennie, a ich  pasażerowie, po przejściu odprawy celnej, mogli przesiąść się w pociąg Frýdlanckiej Kolei Powiatowej.

     W 2018 roku gmina Jindřichovice kupiła budynek dworca kolejowego, który České drahy zamierzały wyburzyć. Ponadto, po wieloletnich staraniach, na początku 2019 udało się też odkupić teren dawnej linii kolejowej do granicy z Polską, z myślą o wybudowaniu tam drogi lub ścieżki rowerowej. Wprawdzie w 2018 roku marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski wysunął projekt odbudowy linii kolejowej z Gryfowa Śląskiego do Jindřichovic, ale Czesi byli raczej sceptyczni, twierdząc, że koszt takiego przedsięwzięcia byłby ogromny, a zyski – wątpliwe.

     Ostatni kawałek torów nieczynnej kolei można jeszcze obejrzeć w Jindřichovicach, idąc ścieżką edukacyjną „Ku wyżynom ideałów i dolinom duszy”. Jej nazwa, choć nieco pretensjonalna, ma dać trochę do myślenia. Może nie każdy ideał czy pomysł da się zrealizować, ale może warto sięgnąć „w głąb własnej duszy” i spróbować?

Waldemar Brygier - NaszeSudety

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook