Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 728Wszystkich: 13754338

Czy pojedziemy pociągiem z Mirska na czeską stronę?

2024-02-21 06:55

     W marcu planowane jest podpisanie memorandum w sprawie reaktywowania linii kolejowej z Mirska do położonych po czeskiej stronie granicy Jindřichovic pod Smrkiem. Sygnatariuszami jego podpisania będą marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz hetman kraju libereckiego, Martin Půta.

     Nie wiadomo na razie, co znajdzie się w memorandum, jego treść nie została podana do publicznej wiadomości. Z informacji podanych przez władze Mirska można jednak wywnioskować, że chodzi o zacieśnienie współpracy gmin, przez które linia kolejowa ma prowadzić. Zapewne do realizacji planów droga jest daleka, ale może właśnie pojawia się światełko w tunelu?

     Do Jindřichovic pociągi „Królewskiej Pruskiej Linii Kolejowej” z Gryfowa (Greiffenbergu) dotarły w 1904 roku (dwa lata wcześniej dotarł tu pierwszy pociąg od strony Frýdlantu). Jej działanie zainaugurowano 1 listopada 1904 roku. Tym samym Jindřichovice zyskały międzynarodowy dworzec kolejowy (powiększony przy tej okazji o boczne skrzydła). Austriacko-niemiecką (a potem czechosłowacko-niemiecką) granicę przekraczały 3 pary pociągów dziennie, a ich  pasażerowie, po przejściu odprawy celnej, mogli przesiąść się w pociąg Frýdlanckiej Kolei Powiatowej.

     W 2018 roku gmina Jindřichovice kupiła budynek dworca kolejowego, który České drahy zamierzały wyburzyć. Ponadto, po wieloletnich staraniach, na początku 2019 udało się też odkupić teren dawnej linii kolejowej do granicy z Polską, z myślą o wybudowaniu tam drogi lub ścieżki rowerowej. Wprawdzie w 2018 roku marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski wysunął projekt odbudowy linii kolejowej z Gryfowa Śląskiego do Jindřichovic, ale Czesi byli raczej sceptyczni, twierdząc, że koszt takiego przedsięwzięcia byłby ogromny, a zyski – wątpliwe.

     Ostatni kawałek torów nieczynnej kolei można jeszcze obejrzeć w Jindřichovicach, idąc ścieżką edukacyjną „Ku wyżynom ideałów i dolinom duszy”. Jej nazwa, choć nieco pretensjonalna, ma dać trochę do myślenia. Może nie każdy ideał czy pomysł da się zrealizować, ale może warto sięgnąć „w głąb własnej duszy” i spróbować?

Waldemar Brygier - NaszeSudety

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook