Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 974Wszystkich: 13650968

Dni Karpia 2022

2022-09-03 07:35

     Już za tydzień, 3 września, po raz siedemnasty rozpoczną się Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Przez 12 kolejnych tygodni (zwłaszcza weekendów) będzie można uczestniczyć w ponad setce różnych wydarzeń w różnych częściach regionu. "Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, zrzeszające 8 samorządów w dwóch województwach (dolnośląskim i wielkopolskim) oraz ponad trzydziestu lokalnych  przedsiębiorców przygotowało dla chętnych mnóstwo atrakcji: wycieczki i rajdy piesze, kajakowe, rowerowe i konne, przejażdżki bryczką w towarzystwie ornitologów, spacery przyrodnicze, obserwacje ptaków, fabularne zwiedzanie zabytków, pokazowe odłowy karpia, zawody wędkarskie, warsztaty edukacyjne i artystyczne, dwie imprezy plenerowe (w Miliczu i Żmigrodzie) z koncertami, jarmarkami i pokazami kulinarnymi oraz cieszące się ogromną popularnością w ubiegłych latach weekendowe kolacje rybne „Ryba do Syta” i dostępne w tygodniu „Talerze Rybnych Rozmaitości”, na które zapraszają laureaci konkursu kulinarnego „Mistrz Karpia”. Dokładny program na poszczególne tygodnie można znaleźć (i zakupić bilety) na stronie: www.dnikarpia.barycz.pl w zakładce „Wydarzenia”. Warto się spieszyć, bo liczba miejsc na wiele wydarzeń (zarówno płatnych, jak i bezpłatnych) jest ograniczona!

     Nowością wśród tegorocznych wydarzeń będą spacery po atrakcjach regionu z audioprzewodnikiem przygotowanym przez Joannę Lamparską – autorkę znanych i cenionych książek o atrakcjach Dolnego Śląska. Premiera będzie miała miejsce 10 września w Miliczu, a kolejne przedstawiane w tym roku miejscowości to Twardogóra (od 18 września), Żmigród (od 24 września), Odolanów (od 1 października) i Antonin (od 8 października). Audioprzewodnik będzie dostępny w aplikacji „Dolina Baryczy”, którą można bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play i App Store.

     Rzeczą, która wyróżnia "Dni Karpia” spośród innych imprez jest „Nagrodobranie”, gwarantujące nagrodę każdemu uczestnikowi. Wystarczy kupić bilet na wydarzenie lub poprosić o bon na wydarzeniu bezpłatnym, a następnie wejść na stronę www.sklep.barycz.pl, wpisać kod biletu lub bonu, podzielić się opinią na temat wydarzenia i wybrać nagrodę. Dla osób, które wezmą udział w trzech biletowanych imprezach przewidziane są specjalne pakiety nagród.

     Zwiedzanie Doliny Baryczy oraz uczestnictwo w wydarzeniach „Dni Karpia” bardzo ułatwia wspomniana wyżej aplikacja „Dolina Baryczy”, służąca jako wirtualny przewodnik po regionie. Odwiedzając z nią poszczególne atrakcje i wydarzenia, można zbierać punkty, wymieniane później na nagrody lub kupony rabatowe w internetowym Sklepie Regionalnym „Dolina Baryczy”.

     Szczególnym sposobem zwiedzania Doliny Baryczy, skierowanym zwłaszcza do rodzin z dziećmi, jest Kolorowy Szlak Karpia. Wykonane przez wrocławskich artystów-plastyków kolorowe rzeźby z wizerunkiem karpia oznaczają 30 miejsc z zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi regionu. Podążając szlakiem, można zbierać pieczątki na mapie dostępnej na stronie www.kolorowyszlakkarpia.barycz.pl lub zbierać punkty w aplikacji i również w ten sposób zdobywać nagrody.

     Wszystkie nagrody ufundowane są przez lokalnych przedsiębiorców. Są to gadżety (kubki, torby, koszulki itp.) związane z Dniami Karpia, produkty lokalne (np. ryby i przetwory z ryb, przetwory owocowo-warzywne, oleje roślinne, susze roślinne, rękodzieło) usługi przewodnickie, zaproszenia na noclegi, posiłki czy spływy kajakowe.

     Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym “Dniom Karpia” będzie trwający od 5 września do 5 października konkurs fotograficzny “Stawy Milickie w obiektywie”. Szczegóły już niebawem na stronie www.stawymilickie.pl .

     Warto przypomnieć, że w Dolinie Baryczy znajduje się około 10 procent stawów rybnych w Polsce. Prócz pełnienia funkcji hodowlanej, stawy są cennym zespołem przyrodniczym, stanowiącym ostoję licznego ptactwa wodnego, a także siedlisko ssaków (bobrów, borsuków, saren czy jeleni). Stawy pełnią też ważną, często nie docenianą przez decydentów, rolę w retencji wody, jakże istotnej przy obecnych zmianach klimatu i powtarzających się naprzemiennie okresach susz i powodzi.

Katarzyna Potocka-Brygier - NaszeSudety
 

 


Polecamy w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej:

 


 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-08-27 12:29

  Uwielbiam karpie. Tylko czy one jadalne teraz? Sprawa zatrucia Baryczy sprzed 2 lat podobno wciąż niewyjaśniona.... - nawet chyba nie wiadomo, co tam wpuszczono do tej rzeki. Ale może nie jestem na bieżąco. Ktoś coś bliższego wie?

 • Tomasz Drożdż2022-08-30 10:43

  Zielarko, kto ma wiedzieć - ten wie. kto nie ma wiedzieć (samorządy, społeczeństwo) - ten nie wie. Chyba dwa tygodnie temu czytałem w "Nie" piękny artykulik, w którym autor dowodził, iż nigdy nie dowiemy się jak zatruto Odrę i kto to zrobił. Jako uzasadnienie przywoływał przykład zatrucia Baryczy sprzed dwóch lat. Kiedy (tak jak w wypadku Odry) jedynie aktywność samorządów, wędkarzy i tzw. zwykłych ludzi zapobiegła większej tragedii. przy kompletnej indolencji "organów rządowych". Ponoć wyniki badań toksykologicznych nadal nie są dostępne dla maluczkich.

  A apetyczne karpie ze Stawów Milickich można spokojnie zajadać - ponoć zatruta breja do nich nie dotarła.

Komentarz
Facebook