Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 28Wszystkich: 13077887

Dni Karpia 2022

2022-09-03 07:35

     Już za tydzień, 3 września, po raz siedemnasty rozpoczną się Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Przez 12 kolejnych tygodni (zwłaszcza weekendów) będzie można uczestniczyć w ponad setce różnych wydarzeń w różnych częściach regionu. "Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, zrzeszające 8 samorządów w dwóch województwach (dolnośląskim i wielkopolskim) oraz ponad trzydziestu lokalnych  przedsiębiorców przygotowało dla chętnych mnóstwo atrakcji: wycieczki i rajdy piesze, kajakowe, rowerowe i konne, przejażdżki bryczką w towarzystwie ornitologów, spacery przyrodnicze, obserwacje ptaków, fabularne zwiedzanie zabytków, pokazowe odłowy karpia, zawody wędkarskie, warsztaty edukacyjne i artystyczne, dwie imprezy plenerowe (w Miliczu i Żmigrodzie) z koncertami, jarmarkami i pokazami kulinarnymi oraz cieszące się ogromną popularnością w ubiegłych latach weekendowe kolacje rybne „Ryba do Syta” i dostępne w tygodniu „Talerze Rybnych Rozmaitości”, na które zapraszają laureaci konkursu kulinarnego „Mistrz Karpia”. Dokładny program na poszczególne tygodnie można znaleźć (i zakupić bilety) na stronie: www.dnikarpia.barycz.pl w zakładce „Wydarzenia”. Warto się spieszyć, bo liczba miejsc na wiele wydarzeń (zarówno płatnych, jak i bezpłatnych) jest ograniczona!

     Nowością wśród tegorocznych wydarzeń będą spacery po atrakcjach regionu z audioprzewodnikiem przygotowanym przez Joannę Lamparską – autorkę znanych i cenionych książek o atrakcjach Dolnego Śląska. Premiera będzie miała miejsce 10 września w Miliczu, a kolejne przedstawiane w tym roku miejscowości to Twardogóra (od 18 września), Żmigród (od 24 września), Odolanów (od 1 października) i Antonin (od 8 października). Audioprzewodnik będzie dostępny w aplikacji „Dolina Baryczy”, którą można bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play i App Store.

     Rzeczą, która wyróżnia "Dni Karpia” spośród innych imprez jest „Nagrodobranie”, gwarantujące nagrodę każdemu uczestnikowi. Wystarczy kupić bilet na wydarzenie lub poprosić o bon na wydarzeniu bezpłatnym, a następnie wejść na stronę www.sklep.barycz.pl, wpisać kod biletu lub bonu, podzielić się opinią na temat wydarzenia i wybrać nagrodę. Dla osób, które wezmą udział w trzech biletowanych imprezach przewidziane są specjalne pakiety nagród.

     Zwiedzanie Doliny Baryczy oraz uczestnictwo w wydarzeniach „Dni Karpia” bardzo ułatwia wspomniana wyżej aplikacja „Dolina Baryczy”, służąca jako wirtualny przewodnik po regionie. Odwiedzając z nią poszczególne atrakcje i wydarzenia, można zbierać punkty, wymieniane później na nagrody lub kupony rabatowe w internetowym Sklepie Regionalnym „Dolina Baryczy”.

     Szczególnym sposobem zwiedzania Doliny Baryczy, skierowanym zwłaszcza do rodzin z dziećmi, jest Kolorowy Szlak Karpia. Wykonane przez wrocławskich artystów-plastyków kolorowe rzeźby z wizerunkiem karpia oznaczają 30 miejsc z zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi regionu. Podążając szlakiem, można zbierać pieczątki na mapie dostępnej na stronie www.kolorowyszlakkarpia.barycz.pl lub zbierać punkty w aplikacji i również w ten sposób zdobywać nagrody.

     Wszystkie nagrody ufundowane są przez lokalnych przedsiębiorców. Są to gadżety (kubki, torby, koszulki itp.) związane z Dniami Karpia, produkty lokalne (np. ryby i przetwory z ryb, przetwory owocowo-warzywne, oleje roślinne, susze roślinne, rękodzieło) usługi przewodnickie, zaproszenia na noclegi, posiłki czy spływy kajakowe.

     Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym “Dniom Karpia” będzie trwający od 5 września do 5 października konkurs fotograficzny “Stawy Milickie w obiektywie”. Szczegóły już niebawem na stronie www.stawymilickie.pl .

     Warto przypomnieć, że w Dolinie Baryczy znajduje się około 10 procent stawów rybnych w Polsce. Prócz pełnienia funkcji hodowlanej, stawy są cennym zespołem przyrodniczym, stanowiącym ostoję licznego ptactwa wodnego, a także siedlisko ssaków (bobrów, borsuków, saren czy jeleni). Stawy pełnią też ważną, często nie docenianą przez decydentów, rolę w retencji wody, jakże istotnej przy obecnych zmianach klimatu i powtarzających się naprzemiennie okresach susz i powodzi.

Katarzyna Potocka-Brygier - NaszeSudety
 

 


Polecamy w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej:

 


 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-08-27 12:29

  Uwielbiam karpie. Tylko czy one jadalne teraz? Sprawa zatrucia Baryczy sprzed 2 lat podobno wciąż niewyjaśniona.... - nawet chyba nie wiadomo, co tam wpuszczono do tej rzeki. Ale może nie jestem na bieżąco. Ktoś coś bliższego wie?

 • Tomasz Drożdż2022-08-30 10:43

  Zielarko, kto ma wiedzieć - ten wie. kto nie ma wiedzieć (samorządy, społeczeństwo) - ten nie wie. Chyba dwa tygodnie temu czytałem w "Nie" piękny artykulik, w którym autor dowodził, iż nigdy nie dowiemy się jak zatruto Odrę i kto to zrobił. Jako uzasadnienie przywoływał przykład zatrucia Baryczy sprzed dwóch lat. Kiedy (tak jak w wypadku Odry) jedynie aktywność samorządów, wędkarzy i tzw. zwykłych ludzi zapobiegła większej tragedii. przy kompletnej indolencji "organów rządowych". Ponoć wyniki badań toksykologicznych nadal nie są dostępne dla maluczkich.

  A apetyczne karpie ze Stawów Milickich można spokojnie zajadać - ponoć zatruta breja do nich nie dotarła.

Komentarz
Facebook