Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 4071Wszystkich: 12784639

Frydlancki ratusz: drzwi jak nowe

źródło: denik.cz
źródło: denik.cz
2022-08-16 09:40

     Do frydlanckiego ratusza wróciły główne drzwi wejściowe, które w ostatnich tygodniach przeszły renowację. Prezentują się teraz niezwykle okazale i cieszą oczy odwiedzających magistrat. W następnej kolejności renowację przejdą kolejne drzwi: najpierw prowadzące na ulicę Míru, a później te, prowadzące na wewnętrzny dziedziniec. Koszt całego przedsięwzięcia zamknie się w kwocie 419 tysięcy koron, z czego miastu udało się pozyskać dotację w wysokości 350 tysięcy koron.

[wab]

 

 


Polecamy w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • ano2022-08-25 08:48

  W 1995 r. czeska Kutna Hora jej Stare Miasto z kościołami , klasztorami została zapisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu oblegana jest przez turystów , a zabytki i miasto z każdym rokiem nabierają coraz większego blasku. KŁODZKIE STARE MIASTO wraz z GÓRUJĄCĄ nad nim TWIERDZĄ na liście UNESCO powinno się znależć. Wzrośnie w ten sposób zainteresowanie turystów , łatwiej będzie o środki na rewitalizację zabytków , wzrosną wpływy do miejskiej kasy i przedsiębiorców..

 • Zielarka z Grabowca2022-08-22 20:41

  Pewnie chodzi o Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli nie o listę dziedzictwa "tej części Europy". I to tu głównie jest pies pogrzebany.
  PS. W pewnych kręgach zawodowych mawiało się kiedyś, że Starówke to ma Warszawa i tylko ona, uznając niejako w domyśle, że dla innych miast to takie trochę obraźliwe....

 • Piotr2022-08-21 18:03

  W Czechach jest wiele miasteczek wpisanych na listę UNESCO . Miasto KŁODZKO leżące w polskich Sudetach zasługuje aby na liście UNESCO się znależć . Cała STARÓWKA z górującą nad nią TWIERDZĄ i podmiejskimi PODZIEMIAMI jest UNIKATEM w tej części Europy.

 • Zielarka z Grabowca2022-08-17 12:51

  No ale ani słowa o klamce! I jak tu żyć?

Komentarz
Facebook