Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1588Wszystkich: 13082545

Hogwarts Express na peronie w Jaworzynie

2021-10-30 10:00

     Jeśli uwielbiacie czytać serię J.K. Rowling lub oglądać przygody Harrego na dużym ekranie i chcielibyście choć na chwilę podejrzeć, jak ten świat wygląda, zapraszamy do Jaworzyny Śląskiej, na peron 9 i ¾, gdzie przyjedzie Hogwarts Express. Z okazji Halloween, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku (w dniach 30-31 października 2021 r.) przygotowało mnóstwo ciekawych atrakcji.

     Jednak, by opuścić nudny świat mugoli i dostać się do świata Ministerstwa Magii musicie znać przy wejściu specjalne hasło. Aby je zdobyć, musicie na początek zagrać w grę terenową, ponieważ elementy hasła ukryte są przed oczami ciekawskich gapiów w specjalnych parowozach, które niegdyś kursowały do czarodziejskiego świata. Gdy Wam się to uda, traficie do magicznego świata Harry'ego Pottera zlokalizowanego w salach ekspozycyjnych Muzeum. 

     Tam wraz z opiekunami spędzicie czas na rzucaniu zaklęć, zawodach na miotle, wróżeniu z fusów i laniu wosku, grach czarodziejów, nauce rzucania eliksirów. Spotkanie zakończone będzie biesiadą pełną magicznych smakołyków. Fanów Harrego zachęcamy do przyjścia w przebraniach, aby zrobić sobie wspólne zdjęcie przy peronie 9 i ¾.

    Dodatkową atrakcją będzie przyjazd Parowego Expressu (lokomotywy 555.153 z zabytkowymi wagonami) z Republiki Czeskiej na bocznicę Muzeum w sobotę 30 października o godz. 13:30 – 15:00). 

     Na wydarzenie nie ma potrzeby wcześniejszych zapisów, uczestnikiem może zostać każdy. Koszt wzięcia udziału dziecka w warsztatach to dodatkowo 10 złotych.

Zapraszamy
Szczegóły na stronie www.muzeumkolejnictwa.pl 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook