Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 137Wszystkich: 13826855

Hotel Grand w najbardziej spektakularnej fazie odbudowy

2023-04-21 20:44

     Jedna z najbardziej wyczekiwanych rewitalizacji Wrocławia – Hotel Grand, znajdujący się przy ul. Piłsudskiego, naprzeciw Dworca Głównego PKP, dotarła to kluczowego momentu. Do tej pory większość prac zewnętrznych prowadzona była pod zasłoną rusztowań i mogły wydawać się niewidoczne dla wrocławian. W marcu 2023 inwestor Rafin Developer rozpoczął demontaż rusztowania odkrywając fragmentami elewację. Ukazanie w pełnej krasie historycznie odtworzonej elewacji nastąpi już 22 kwietnia. Wrocławianie mogą już podziwiać oryginalną bryłę oraz kształtu detalu architektonicznego. Rafin Developer nie zwalnia tempa, a zakończenie budowy przewidywane jest na przełomie 2023/2024 roku.

     Rewitalizacja Hotelu Grand okazała się większym wyzwaniem, niż początkowo przypuszczano. Odbudowa historycznego obiektu jest złożonym oraz wieloetapowym projektem, który od samego początku napotykał wiele utrudnień oraz okoliczności niesprzyjających, wpływających na przebieg procesu odbudowy.

     „Prace wykonywane są na „żywym organizmie miejskim” – w budynku, w zabudowie plombowej, w centrum zabudowy śródmiejskiej, pomiędzy użytkowanymi obiektami, co od początku stanowiło spore wyzwanie organizacyjne pracy wykonawców. Rozwój pandemii przypadł na okres najbardziej zaawansowanych prac co także wpływało na wydłużenie poszczególnych procesów. Wraz z odsłonięciem elewacji widoczna jest skala przedsięwzięcia oraz ogrom włożonej pracy, co spotkało się z dużym uznaniem wrocławian.” – informuje Paweł Rojek, prezes zarządu Rafin Developer.

     Odsłonięta elewacja przykuwa uwagę pieczołowicie odwzorowanymi detalami architektonicznymi. Zainteresowanie budzi wykończenie płytami z prawdziwego piaskowca na całej powierzchni wysokiego parteru oraz pierwszego piętra hotelu. Ponadto odrestaurowane zostały także liczne ornamenty, balustrady i płaskorzeźby. Szczególną uwagą cieszą  zdobienia sztukaterii artystycznej nad oknami i pomiędzy nimi, jak również odnowiona wieża wieńcząca narożnik budynku, symetrycznie ułożona względem hotelu Piast po drugiej stronie ulicy. Uwagę zwraca także wykonywanie zadaszeń lukarn – zarówno konstrukcja oraz pokrycie daszków, jak i miedziane obróbki blacharskie wykonane zostały całkowicie ręcznie. Kształt oraz obróbka elementów spotykana jest bowiem tylko przy rewitalizacji i renowacji obiektów zabytkowych i nie występuje podczas powszechnych procesów budowlanych. Każdy z elementów, który dziś widzimy realizowany był pod nadzorem konserwatorskim.

     „Architektura jest naszym zawodem, pracą, ale również pasją i ogromną odpowiedzialnością - odpowiedzialnością za przestrzeń, z której przez dziesiątki lat będą korzystać (w tym konkretnym przypadku) mieszkańcy i odwiedzający Wrocław. Projekt Hotelu Grand był dla pracowni wieloletnim zadaniem projektowym i koordynacyjnym, a jego finalne efekty, które zaczynamy właśnie obserwować są znakomitym zwieńczeniem tego okresu. Obiekt odzyskuje swój dawny blask, a przestrzeń przed Dworcem Głównym jeszcze większy ład i jakość! My jako architekci również nie możemy doczekać się zakończenia tej znaczącej dla Wrocławia Inwestycji - wchodzimy na "ostatnią prostą” – podkreśla architekt Grzegorz Górka z pracowni Greg Architekci odpowiedzialnej za projekt hotelu.

     Kolejnym etapem widocznym z zewnątrz budynku będzie założenie balustrad na balkonach. Nadal pozostanie także zagospodarowanie wąskiego terenu od obu ulic oraz szereg prac wykończeniowych w środku. Jednocześnie cały czas kontynuowane będą prace wnętrz budynku, w którym już urządzono pokój wzorcowy dla przyszłego hotelu, który funkcjonował będzie pod standardami sieci Accor.

     „Dla wielu wrocławian, turystów i miłośników historii miasta - zabytkowa brama do Wrocławia wróciła na swoje miejsce. Hotel Grand wraz z wcześniej odrestaurowanym przez nas Hotelem Piast, ponownie staje się nową wizytówką tej części Wrocławia. Dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Ale najbardziej dziękujemy mieszkańcom za tak pozytywny odbiór inwestycji przez cały okres jej realizacji. Takie wsparcie nie jest dziś już tak powszechne i łatwe do zdobycia - tym bardziej było i nadal jest nas szczególnie istotne i wartościowe  ” – podkreśla Piotr Wiak, wiceprezes zarządu Rafin Developer.

     Należy podkreślić, że wszelkie prace odbywają się pod czujnym okiem konserwatora miejskiego. Rafin planuje zakończyć prace na przełomie 2023/2024 roku, a rozpoczęcie działalności hotelu zaplanowane jest na II kwartał 2024 roku. 

Jednak to nie koniec planów wrocławskiego dewelopera na odbudowę historycznych wizytówek Wrocławia. Rafin nie zwalnia tempa i zaraz po zakończeniu prac nad Grandem ma w planie uruchomienie jeszcze większej rekonstrukcji – zabytkowego Pałacu Hatzfeldów -  mieszczącego się przy ul. Wita Stwosza, która również cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wrocławia. Jednocześnie inwestor rozpoczął budowę nowego etapu Wybrzeża Reymonta  - osiedla mieszkaniowego w Śródmieściu, nad którym prace odbywać się będą równolegle i są kolejnym elementem rewitalizacji nabrzeży Odry dla przyszłych mieszkańców.

Magdalena Banaszak - Rafin
 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook