Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 622Wszystkich: 13078481

Inauguracja Organów Englera w Bazylice św. Elżbiety

2022-01-20 08:53

     27 (czwartek) i 28 stycznia (piątek), w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety (kościół garnizonowy) przy ul. Świętej Elżbiety 1/2 we Wrocławiu, po raz pierwszy od 46 lat usłyszymy legendarny „Głos Śląska”, czyli Organy Englera. Majestatyczny instrument został odbudowany przez miasto po pożarze z 9 czerwca 1976 roku.

      "Głoś Śląska" zabrzmi ponownie 27 stycznia w trakcie uroczystości, która będzie się składała z poświęcenia organów - dokona tego ks. abp. gen. bryg. dr Józef Guzdek (Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego) - oraz koncertu prezentującego możliwości muzyczne odbudowanego instrumentu. Jako gwiazda wystąpi Lorenzo Ghielmi, wybitny włoski organista. Także on, w towarzystwie chóru Narodowego Forum Muzyki, wykona skomponowane specjalnie na ten instrument "Te Deum", autorstwa prof. Wojciecha Widłaka. Wydarzenie będzie miało charakter zamknięty. Wezmą w nim udział osoby bezpośrednio zaangażowane w odbudowę instrumentu oraz parafianie wraz z przedstawicielami wojska oraz władz państwowych i samorządowych. Wszyscy chętni będą mogli na żywo oglądać transmisję z uroczystości online na www.wroclaw.pl.

     28 stycznia Lorenzo Ghielmi zagra koncert otwarty dla mieszkańców Wrocławia. Bezpłatne wejściówki (maksymalnie dwie na osobę) można odbierać w najbliższą sobotę, 22 stycznia, w Domku Miedziorytnika, ul. św. Mikołaja 1 (bezpośrednio przy kościele garnizonowym), w godz. 11.00–13.00. Chętnych do uczestniczenia w tym wydarzeniu będą obowiązywały aktualne zasady sanitarne na dzień 28 stycznia 2022 roku (na dziś to limit dla osób niezaszczepionych, obowiązek zakrywania ust i nosa, posługiwanie się certyfikatem covidowym).

     W związku z sytuacją pandemiczną organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w organizacji wydarzenia. Bilety są numerowane, w przypadku wprowadzenia nowych rządowych obostrzeń i konieczności zmniejszenia liczby uczestników wydarzenia istotna będzie kolejność odebrania biletu. O sytuacji będziemy informować na bieżąco na stronie www.wroclaw.pl, dlatego w dniu wydarzenia należy zweryfikować czy dany bilet pozostaje ważny. Koncert rozpocznie się o godz. 19 (wejście po mszy od godz. 18.30) i potrwa około godziny, będzie także transmitowany na żywo w internecie na miejskiej stronie.

     W trakcie koncertu widzowie będą świadkami niezwykłego wydarzenia – performansu artysty Oskara Podolskiego, który pomaluje kopię zdobiącej organy figury Aarona. Jest to część szerszego projektu, w którym 30 artystów z całej Polski dokona własnej kolorystycznej interpretacji odlewu twarzy Aarona. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w Concordia Design Wrocław, wyspa Słodowa 7, od 30 stycznia do 2 lutego w godz. 12-18. Wstęp wolny - z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Tomasz Myszko-Wolski (UM Wrocław)
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-01-20 20:01

  Polska ortografia się kłania, oj kłania.... A może powinnam napisać polska Ortografia, byłoby z duchem czasu.... W ogóle piękna ta współczesna polszczyzna, np. " będą mogli na żywo oglądać transmisję", (rozumiem, że są tez transmisje nie na żywo), "dlatego w dniu wydarzenia" itd. Ech.... Na koniec drobiazg (gdyby ktoś wyłączył sobie mózg) - to nie będą organy Englera (te już nie istnieją od dekad), a jedynie ich rekonstrukcja. Prawda, że drobna różnica?

 • Tomek Nawrot2022-01-21 07:45

  Nie pisze się tez. Poprawnie: też ;)

 • Zielarka z Grabowca2022-01-21 19:35

  Zaiste.

Komentarz
Facebook