Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 26635Wszystkich: 5773015

Izerska zębatka szykuje się do sezonu

2015-01-09 17:53

     Linia kolejowa z Tanvaldu przez Kořenov do Harrachova jest wyjątkowa nie tylko z powodu pięknego, pełnego ciekawych widoków poprowadzenia przez góry, ale przede wszystkim z powodu odcinków, na których ciągnące skład lokomotywy korzystały z trzeciej szyny, tzw. zębatki. Na wyjątkowo stromych odcinkach zębate koło zamontowane pod lokomotywą pozwalało na bezpieczne wspięcie się po zboczu lub zjazd z niego. Dzisiaj silniki i hamulce lokomotyw są na tyle silne, że nie potrzebują takiego wspomagania, ale nostalgiczne przejazdy cieszą się wśród turystów i miłośników kolei nadal dużym powodzeniem.

     Również w 2015 roku Stowarzyszenie Kolejowe Tanvald przygotowało szereg ciekawych imprez, które zaznajomić mają ich uczestników nie tylko z historią linii, jej technicznymi ciekawostkami i tajemnicami, ale przede wszystkim mają dać okazję do podróży popularną „zębatką”. Dokładny harmonogram imprez w 2015 roku znajduje się na stronie stowarzyszenia. Większość z nich będzie odbywała się w Kořenovie i na trasie z Tanvaldu do tej miejscowości. Wykorzystana zostanie lokomotywa zębata T426.0, wagon motorowy M240.056 oraz najnowszy nabytek stowarzyszenia: wagon motorowy 810.453-1.

     Od 1 kwietnia do końca października 2015 roku zamknięty będzie odcinek z Kořenova do Harrachova. W tym czasie przeprowadzony zostanie remont linii, remont tunelu oraz zbudowana zostanie mijanka w Harrachovie. Trwają również prace remontowe na dworcu w Kořenovie, którego część ma być przeznaczona na muzeum poświęcone kolei zębatej.

Waldemar Brygier – naszesudety.pl
Fot. www.zubacka.cz

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook