Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1594Wszystkich: 13082551

Już za miesiąc Kongres Turystyki Społecznej

2021-10-13 10:00

     To największe ogólnopolskie spotkanie praktyków, decydentów różnych szczebli, przedstawicieli organizacji pozarządowych i świata nauki, podczas którego temat turystyki społecznej będzie omawiany szeroko i kompleksowo, nie tylko z perspektywy jej uczestników, ale także z ujęciem jej ekonomicznych aspektów, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę. A jest to taki rodzaj turystyki, na którym lokalne społeczności, w tym gminy – jeśli dobrze zrozumieją jej ideę i możliwości – mogą wiele zyskać – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, prezes Fundacji Symbioza, organizacji, która jest organizatorem wydarzenia.

     Kongres Turystyki Społecznej rozpocznie się 13 października w Jeleniej Górze (Dolny Śląsk) i potrwa dwa dni. Jest wydarzeniem, które odbędzie się w formule stacjonarnej, bezpłatnym dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, świata nauki i przedsiębiorców, o ograniczonej do 200 uczestników liczbie miejsc. Rejestracji uczestnictwa dokonać można poprzez internetowy system rejestracyjny, który dostępny jest na stronie wydarzenia www.kongresturystykispolecznej.pl.

     Celem kongresu jest publiczna dyskusja m.in. nad pojęciem turystyki społecznej, w tym turystyki grup defaworyzowanych – do jakiej ciągle jeszcze należą osoby z niepełnosprawnościami, diagnozą potencjału Polski dla jej rozwoju, najnowszymi wynikami badań na jej temat, a także dobrymi praktykami, modelami i rozwiązaniami funkcjonującymi w innych krajach Europy będących potwierdzeniem jej rentowności oraz pozytywnego oddziaływania na regiony. Kongres podejmie próbę integracji instytucji, organizacji, przedsiębiorstw i społeczności działających na rzecz tej turystyki z udziałem przedstawicieli samorządów terytorialnych oraz administracji rządowej, stworzenia platformy współpracy i stałego porozumienia podmiotów turystyki społecznej.

     Czego mogą spodziewać się biorący udział kongresie w Jeleniej Górze goście? - Przede wszystkim bardzo bogatego programu, który rozpocznie się od zdefiniowania turystyki społecznej przez ekspertów i praktyków. Być może brzmi to banalnie, ale turystyka społeczna nastręcza wielu definicyjnych problemów i przez wiele osób pojmowana jest niewłaściwie, bardzo wąsko, jako zjawisko generujące głownie wydatki, czyli nastawione na socjal. Nie jest to do końca prawda. Ten rodzaj turystyki dawniej rzeczywiście w głównej mierze służył osobom uboższym i obecnie także służy, ale nie tylko. Czas spojrzeć na nią również od strony podażowej, a więc dostrzec wszystkich tych, którzy tworzą jej ofertę. Często są to całe miejscowości, małe wsie, których mieszkańcy w ramach oddolnych inicjatyw zabierają się za tworzenie produktów lokalnych, kreowanie wydarzeń i zaczynają żyć z turystyki. Jeśli spojrzymy na takie miejscowości jak Bałtów, Pławna Magiczna Wioska czy Spycimierz to zrozumiemy, jaki potencjał do rozwoju turystyki drzemie w lokalnych społecznościach i co warto z nim robić – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, dodając, że nie zabranie także tematyki dotyczącej turystyki grup defaworyzowanych, czyli m.in. seniorów czy osób z niepełnosprawnościami, wątków poświęconych cyfryzacji, bezpieczeństwie, etyce i szarej strefie czy szlakom turystycznym, w szczególności kontrowersjom, jakie wiążą się ze sprzedażą działek, przez które one przebiegają i zamykaniem ich przed turystami przez prywatnych właścicieli jak to miało miejsce niedawno w Karkonoszach.

     Cztery główne bloki tematyczne, wokół których odbędzie się 16 sesji tematycznych podzielonych na wystąpienia referatowe, prezentacje oraz panele dyskusyjne dotyczą następujących zagadnień:

 1. Turystyka dla wszystkich. Narzędzia, infrastruktura, aspekty prawne, problemy
 2. Turystyka społeczna jako bodziec rozwoju gmin, regionów i wewnętrznej przemiany człowieka
 3. Współczesne wyzwania wobec turystyki grup defaworyzowanych
 4. Turystyka społeczna w świecie cyfrowym.

     Niezwykle istotni są prelegenci i paneliści, wśród których jest wielu znanych z branży turystycznej praktyków oraz cenionych naukowców z całej Polski. W blokach poświęconych turystyce osób z niepełnosprawnościami będą brały udział osoby, które faktycznie muszą zmagać się w codziennym życiu z wieloma barierami, m.in. osoby niewidzące, osoby na wózkach, które na co dzień pracują i aktywnie podróżują pokazując, że z  niepełnosprawnością również można poznawać świat.

     Kongres Turystyki Społecznej 2021 to nie tylko debaty panelistów i sesje, ale także networking, którego wszyscy są już w epoce COVID-19 spragnieni. Ludzie chcą dalej pracować, współpracować, nawiązywać nowe kontakty, a te pomimo że cyfryzacja dominuje świat, nie zastąpią emocji, jakie towarzyszą człowiekowi podczas spotkania twarzą w twarz i prawdziwych relacji.

     Organizatorami Kongresu Turystyki Społecznej jest ukierunkowana na rozwój turystyki i rozwój lokalny Fundacja Symbioza, a partnerami Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

     Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu.

 


Zobacz także:
strona www Kongresu Turystyki Społecznej 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook