Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 24879Wszystkich: 5771259

Kapsuła czasu

2015-01-11 19:37

     W 1815 roku bitwa pod Waterloo zakończyła się klęską Napoleona I Bonaparte. Skończył się okres wojen napoleońskich, w którym funkcjonowało zależne od I Cesarstwa Francuskiego Księstwo Warszawskie, utworzone w 1807 roku pokojem w Tylży.

     W niecałe 200. lat po bitwie pod Waterloo, w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Kapsuła czasu”. Otwarto ją w dniu 11.01.2015 r. Na wystawie zaprezentowano wykonane przeze mnie zdjęcie binokli i fotokopie dokumentów, które znalazł Robert Andrzejewski w kapsule czasu podczas remontu swojego mieszkania. Najstarszy z odnalezionych dokumentów opatrzono datą 1807. Pochodzi z czasów, gdy wojska napoleońskie pod dowództwem księcia Hieronima Bonaparte zajęły śląskie twierdze.

     Na innym z dokumentów widnieje data 1819, czyli rok, w którym Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska wydzierżawiła Singapur. W kapsule czasu nie zabrakło reklam Sklepu Kolonialnego w Kowarach (właściciel – Rudolf Scholz) i Niemieckiego Instytutu Wydawniczego z Lipska. Zachowała się również nalepka z listu przewozowego z wydawnictwa i drukarni artystycznej „Gebrüder Wittenbecher” w Lipsku (adresat – Ignas Bonze ze Świdnicy). Wśród dokumentów znajdują się także rysunek techniczny wraz z opisem, koperta opatrzona pieczęcią, rachunek, fragmenty książek, listy, zaproszenia, które dostarczają dużej wiedzy o ówczesnych Kowarach.

     Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości pani Danuty Piepiory. Tło muzyczne przygotował Michał Ficek. Zapraszamy do oglądania gościńcowej wystawy. Można ją obejrzeć bezpłatnie do końca marca b.r. w „Gościńcu na Starówce” przy ul. 1-go Maja 23 w Kowarach. Jest otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00 - 18:00.

Tekst i zdjęcie: Zbigniew Piepiora

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook