Karpacz: Jak aktywnie spędzić czas wolny?
Karkonosze to prawdziwy raj dla wędrowców i miłośników przyrody. Przechadzając się wśród majestatycznych kotłów polodowcowych, wysokich wodospadów i ogromnych głazów ostańcowych łatwo zrozumieć, dlaczego najwyższe pasmo Sudetów nosi również miano Krainy Olbrzymów. Według polskich i czeskich legend to przede wszystkim kraina Ducha Gór, słowiańskiego Krkonoša, który do dziś strzeże tutejszej przyrody. W poniższym artykule wysuwamy sprawdzone propozycje jednodniowych wędrówek i innych aktywności sportowych na świeżym powietrzu w rejonie Karpacza. Podpowiadamy przy tym, jak chronić karkonoską faunę i florę i jak zasłużyć na miano odpowiedzialnego turysty.
Warto wiedzieć!
1. W wyższych partiach gór panują nieprzewidywalne warunki atmosferyczne. Nawet latem odczuwalna temperatura na Śnieżce rzadko przekracza 10 °C.
2. Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego występuje aż 5 endemitów, czyli gatunków niespotykanych nigdzie indziej. Należy do nich m.in. dzwonek karkonoski.
3. Przed wędrówką zawsze sprawdź, które szlaki są aktualnie zamknięte z powodu zagrożenia lawinowego lub okresu godowego dzikich zwierząt
Wycieczki w rejonie Karpacza

Świątynia Wang w Karpaczu Górnym. Fot. Patrycja Lewków
Od Świątyni Wang na Śnieżkę
Długość: 9 km, suma podejść: 894 m
Etapy: Karpacz Górny, Świątynia Wang, Polana, Samotnia, Strzecha Akademicka, Śnieżka
Aktywny wypad w rejon Karpacza nie może obyć się bez zdobycia Królowej Karkonoszy. Rozpocznij wędrówkę przy Świątyni Wang w Karpaczu Górnym, nieopodal której znajduje się przystanek PKS i kilka wygodnych parkingów. Zanim wyruszysz na szlak, poświęć chwilę na zwiedzenie kościoła. Skandynawski, drewniany zabytek został przeniesiony do Karpacza z południowej Norwegii i do dziś zachwyca głowami smoków i nordyckich lwów, przywodzącymi na myśl statki wikingów. Tuż obok rozpoczyna się niebieski szlak prowadzący na Śnieżkę. Po godzinnym spacerze wyjdziesz z lasu na Polanę, którą otaczają młaki i torfowiska pełne ciekawej roślinności, m.in. fiołków błotnych i turzycy kędzierzawej. Stąd zaczyna się już dość strome podejście pod górę. Niedługo potem szlak rozgałęzia się. Brukowana droga biegnie aż do schroniska Strzecha Akademicka, natomiast oznakowana niebiesko leśna ścieżka do kultowej Samotni i Małego Stawu. Stąd już jedynie godzina marszu dzieli cię od szczytu Śnieżki i zachwycającej panoramy okolicy.
Szlakiem skałek i kotłów polodowcowych
Długość: 10.8 km; suma podejść: 513 m
Etapy: Samotnia, Strzecha Akademicka, Spalona Strażnica, Kocioł Małego Stawu, Kocioł Wielkiego Stawu, Słonecznik, Pielgrzymy, Przełęcz Karkonoska, Odrodzenie
Spacer krawędziami Kotła Wielkiego i Małego Stawu to spore wyzwanie. Niejeden wędrowiec patrząc w dół majestatycznych, stromych ścian poczuje przyjemny dreszczyk emocji. Nasza propozycja wędrówki za punkt wyjścia przyjmuje Samotnię lub pobliską Strzechę Akademicką. Wybierz jeden z nich i kieruj się niebieskim szlakiem ku Spalonej Strażnicy, by następnie skręcić w prawo i czerwoną trasą dojść do Słonecznika – jednej z najpiękniejszych karkonoskich formacji skalnych. W dawnych czasach położenie słońca względem głazu pomagało sudeckim góralom określić porę dnia, przez co zasłużył na miano najstarszego naturalnego zegara słonecznego w Polsce. Żółtym odcinkiem łącznikowym dojdziesz do kolejnego pomnika karkonoskiej przyrody – intrygujących, granitowych Pielgrzymów. Stąd udaj się zielonym, trawersującym szlakiem w kierunku Przełęczy Karkonoskiej i schroniska Odrodzenie. Przy dobrej widoczności roztacza się stąd widok na niemal całą Kotlinę Jeleniogórską.
Tajemnicza Dolina Białej Łaby
Długość: 10.5 km, suma podejść: 508 km
Etapy: Odrodzenie, Bouda Bílé Labe, Luční Bouda, Równia pod Śnieżką, Spalona Strażnica, stacja kolejki krzesełkowej na Kopie, Karpacz Górny
Następnego dnia rozpocznij wędrówkę z Odrodzenia i udaj się w odwiedziny do naszych południowych sąsiadów, by przejść jeden z najładniejszych i najbardziej nieodkrytych szlaków okolicy. Kierując się na południe od Przełęczy Karkonoskiej, dojdziesz żółtym szlakiem do czeskiego schroniska Bouda Bílé Labe. Stąd, po zasmakowaniu svíčkovej lub knedliczków z jagodami, udaj się niebieskim szlakiem w górę nurtu Białej Łaby i ciesz się niezwykłym spokojem i pięknem tego miejsca. Ostatni odcinek trasy wiedzie z Lučnej Boudy do Równi pod Śnieżką. Zimą miejsce to przypomina arktyczną tundrę, a latem można tu podziwiać rzadkie rośliny typowe dla torfowisk subalpejskich oraz relikty epoki lodowcowej, m.in. malinę moroszkę. Stąd niecała godzina spaceru dzieli cię już od stacji kolejki krzesełkowej na Kopie, którą zjedziesz z powrotem do Karpacza Górnego.
Inne aktywności na świeżym powietrzu

Zamarznięta tafla Małego Stawu. Fot. Patrycja Lewków
Wspinaczka na Kruczych Skałach
Oprócz szlaków wędrówkowych rejon Karpacza ma do zaoferowania masę innych możliwości aktywnego wypoczynku. Latem warto wybrać się na Krucze Skały, by spróbować swoich sił we wspinaczce skałkowej. W okolicy działa wiele centrów skupiających wokół siebie pasjonatów tego sportu. Pod okiem instruktorów postawisz pierwsze kroki na granitowej ścianie lub udoskonalisz wcześniej nabyte umiejętności. Trasy wspinaczkowe są wyposażone w stałe przeloty i stanowiska, a stopień trudności przejść waha się od III do VI.
Zimowa przygoda z biegówkami lub rakietami śnieżnymi
Od października do kwietnia kapryśna, górska pogoda może sprawić, że z dnia na dzień trasy wędrówkowe znikną pod metrową warstwą białego puchu. Jeśli zima pokrzyżuje twoje trekkingowe plany, zamiast rezygnować z wyprawy zamień buty na biegówki lub rakiety śnieżne. Wbrew pozorom skiturowa przygoda nie wymaga specjalnych przygotowań. Potrzebny sprzęt wypożyczysz na miejscu. Do idealnych tras dla początkujących zalicza się m.in. szlak krawędzią Kotła Małego i Wielkiego Stawu oraz przejścia do czeskich schronisk, pełne rozległych wierzchowin i przyjemnych zjazdów. Bardziej zaawansowani mogą pokusić się o wejście i zjazd ze Śnieżki.
O czym warto pamiętać w rejonie Karpacza?

Żmija zygzakowata. Fot. Karkonoski Park Narodowy
Jak w przypadku każdego regionu, wędrówki w okolicy Karpacza wymagają zapoznania się z lokalnymi osobliwościami. Poniżej udzielamy kilku przydatnych rad, jak zachować się odpowiedzialnie, nie powodując zagrożeń dla siebie i innych oraz jak przyczynić się do ochrony sudeckiej przyrody.
Wkraczając na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, koniecznie zaopatrz się w bilet wstępu w jednej z kas lub na stronie internetowej (koszt rzędu 3-6 zł). Kupując bilety, wspierasz ochronę przyrody oraz utrzymanie szlaków turystycznych.
Zapoznaj się z mapą szlaków zamkniętych dla psów. Na terenie Parku twój pupil może poruszać się jedynie na smyczy i w kagańcu. Tylko w taki sposób nie zakłóci spokoju dzikich mieszkańców Karkonoszy.
Nie lekceważ warunków meteorologicznych w górach. Pamiętaj o tym, że w najwyższych partiach gór nawet latem temperatura nie przekracza 15°C. Szczególnie ekstremalne zjawiska pogodowe zachodzą na Śnieżce, gdzie mgła pojawia się przez 306 dni w roku, a prędkość wiatru dochodzi do 200 km/h! Niezależnie od pogody w dolinie zabierz ze sobą ciepłą odzież i sprawdź aktualne komunikaty meteorologiczne.
Zimą wiele karkonoskich szlaków pokrywa gruba warstwa lodu. W dbałości o swoje bezpieczeństwo zabierz do plecaka raczki lub nakładki antypoślizgowe na buty. Przydadzą się szczególnie na stromych podejściach. Zawsze śledź komunikaty lawinowe GOPR-u i zachowaj szczególną ostrożność w okolicach formacji polodowcowych, takich jak kotły i jary. Pod żadnym pozorem nie schodź z wyznaczonych szlaków. Pamiętaj, że to właśnie w karkonoskim Białym Jarze miała miejsce największa tragedia lawinowa w polskich górach. Pod zwałami śniegu zginęło wtedy 19 osób.
We wschodniej części Karkonoszy można zetknąć się z jadowitą żmiją zygzakowatą. Jeśli spotkasz ją na szlaku, kieruj się najprostszą i najskuteczniejszą zasadą – omiń zwierzę szerokim łukiem. Pamiętaj przy tym, że żmija atakuje tylko wtedy, gdy poczuje się bezpośrednio zagrożona. Mimo objęcia gadów całkowitą ochroną, co roku kilkadziesiąt żmij (a także mylonych z nimi niegroźnych zaskrońców i padalców) ginie z ręki przestraszonych turystów. Co zrobić w przypadku ukąszenia, dowiesz się z poradnika zamieszczonego na stronie Szklarskiej Poręby.