Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 100Wszystkich: 13966353

Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie

2017-03-18 21:22

     Pod koniec zeszłego roku na dziecięco-młodzieżowym rynku wydawniczym ukazała się nowa książka Michała Wójcika z ilustracjami Wojciecha Ignaciuka pt. „Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie” wydana przez Wydawnictwo Druga Noga. Wspominam o niej nie bez przyczyny. W mojej ocenie jest to bowiem świetna propozycja wydawnicza dla młodszych mieszkańców Dolnego Śląska, którzy w szkolnych murach rozpoczęli już przygodę z historią i chcieliby rozwijać swoje zainteresowania. Z lektury książki Wójcika skorzystają z pewnością również Ci, którzy z historią stoją raczej na bakier, a chcieliby to zmienić.

     Wydawnictwo Druga Noga ma na swoim koncie cztery książki. Wspomniana „Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie” jest trzecią, przedostatnią propozycją wydawniczą (wcześniej ukazały się „Draka w muzeum”, „Porwanie króla, czyli Olaf i Lena na tropie”, a w marcu tego roku „12 Półtonów. Książka o muzyce”). Trzy pierwsze pozycje są książkami przygodowymi, zawierającymi wątki detektywistyczne i kryminalne. Opowiadają historię szkolnych zmagań współczesnych bohaterów – rodzeństwa: Leny i Olafa, w którą z dużym wyczuciem wplecione zostały elementy wiedzy o historii, sztuce i zabytkach.

     Przygoda z historią zaczyna się od karnego zadania, jakie główny bohater – jedenastoletni Olaf, otrzymuje od profesora Brukwy. Ma się dowiedzieć, dlaczego nagrobek Henryka II Pobożnego, bohatera bitwy pod Legnicą „to jedyne pobożne życzenie średniowiecznych rzeźbiarzy”. Aby rozwikłać zagadkę wsiada do autobusu ze szkolną wycieczką, udającego się do Trzebnicy i Wrocławia, w której planach jest zwiedzanie zoo, wrocławskich kościołów, kąpiel w aquaparku i liczenie krasnali z brązu. Czy jednak uda mu się dotrzeć do miasta nad Odrą?

     Liczne niewiadome i pierwsze zagadki, w tym całe grono „Henryków”, pojawiają się już w trzebnickim klasztorze. To tu Olaf odkryje m.in.: czyja czaszka jest przechowywana w renesansowym relikwiarzu i co udało się dzięki temu odtworzyć. To jednak nie wszystko. Podczas podróży nasz bohater wpada na trop szajki złodziei przebranych za lajkoników, którzy próbują skraść relikwiarz św. Jadwigi. Od „bitewnego wtorku” do „środy magnusa” dzieli nas dziewięć dni przygody. Jak skończy się ta intrygująca historia? Mogę jedynie zdradzić, że dla ambitnych czytelników książka Wójcika może być początkiem indywidualnych poszukiwań źródeł wiedzy na temat osoby Henryka II Pobożnego. Dużym plusem tego wydania i ogromną wartością pozycji jest bowiem „podana na deser” bibliografia, w której w przystępny sposób autor przybliża dotychczasowe publikacje związane z osobą władcy.

     W książce „Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie” nie znajdziemy zatem typowej podręcznikowej wiedzy, suchych faktów i dat. Z powodzeniem zastępują ją liczne ciekawostki, „smaczki” z historii i architektury, zagadkowe wydarzenia osadzone w scenerii średniowiecza, w świecie polskich Piastów, na bitewnym legnickim polu, ożywione rozbudzającymi wyobraźnię ilustracjami Wojciecha Ignaciuka – mrocznymi i tajemniczymi, zachęcającymi do poznania kolejnych stron współcześnie spisanego kawałka dolnośląskiej historii. Naszpikowaną faktami książkę czyta się lekko i z wielkim zainteresowaniem.

Anna Zygma - NaszeSudety

 


Zobacz także:
strona www wydawnictwa Druga Noga 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook