Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 92Wszystkich: 13088387

Lądek-Zdrój ma nową kanapę

2015-01-28 09:51

Jeszcze niedawno kameralny i mało znany ośrodek narciarski w Lądku-Zdroju staje się coraz bardziej atrakcyjny. Wszystko dzięki ostatnim inwestycjom. Najnowszą jest wyciąg - czteroosobowa kanapa o długości 350 m - który w przyszłości ma być wydłużony do 1100 metrów. Nowa kolejka wymusiła również rozbudowę systemu naśnieżania. Dzięki temu szusować na nartach można także wtedy, kiedy pogoda nie dopisuje.

- Kiedy w roku 2005 przejmowałem stację, na północnych zboczach Trojaka (766 m n.p.m.) stał tylko jeden, krótki, 30-letni wyciąg talerzykowy oraz budka, w której znajdowała się kasa. Dookoła były tylko łąki i lasy - wspomina Artur Kołodziej, właściciel ośrodka w Lądku, od dwóch lat należącego do projektu SKI Region (razem ze Śnieżnikiem, Czarną Górą i Kamienicą).

Właśnie w 2005 roku kupił pierwszy ratrak, skuter śnieżny, a obok budki kasowej postawił namiot z gastronomią i wypożyczalnią nart. Dodatkowe trzy wyciągi Artur Kołodziej zbudował na kolejnych terenach, dzierżawionych od urzędu miejskiego. Oświetlił stoki i rozbudował system naśnieżania. Stary wyciąg został rozebrany. Wykarczowano las i wyrównano teren. Szybko pojawił się nowy wyciąg orczykowy (600 m). Na pozostałym obszarze stanęły mniejsze wyciągi (80 m i 120 m) oraz kolejny, 400-metrowy wyciąg talerzykowy. Dziś narciarze mogą cieszyć się w sumie pięcioma trasami narciarskimi, o łącznej długości 1550 m.

- Wyciąg w Lądku odwiedzam już od kilku lat. Jestem początkującą narciarką, więc warunki dla mnie są bardzo dobre. Zawsze mogę tutaj liczyć na przygotowane stoki, nie muszę stać w długich kolejkach - powiedziała nam Dorota Kapinos z Kłodzka.

Stacja w sezonie wysokim czynna jest w g. 9:00-22:00. W ferie będzie kursował bus między Lądkiem, Kamienicą a Czarną Górą. W ramach projektu Ski Region Śnieżnik będzie można również kupić karnety honorowane na wszystkich trzech stacjach. Obowiązywać będzie wspólny cennik Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra.

[Pamela Łętek - www.gazetawroclawska.pl]
Fot. Adrian Śledź

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook