Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3239Wszystkich: 12783807

Liberec stanie się Kryształową Doliną

2022-08-16 09:33

     Rok 2022 ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Szkła. Dla kraju libereckiego to doskonała okazja, by promować twórczość lokalnych hut oraz artystów, pracujących ze szkłem, których dzieła oznaczane są marką „Kryształowa Dolina”. W ostatni weekend sierpnia (23-28 sierpnia) w Libercu odbędzie się Crystal Valley Week, w trakcie którego będzie można zapoznać się z dziełami artystów, a także odwiedzić miejsca, które na co dzień są niedostępne lub trudno dostępne.

     Od libereckiego głównego dworca kolejowego, poprzez trzypoziomową odlewnię Linserka, Soukenné náměstí, kawiarnię Pošta, Muzeum Czech Północnych, po ogród zoologiczny – wszystkie te miejsca pokażą uczestnikom magię szkła. Ciekawą ofertę zaprezentuje np. wspomniane wyżej muzeum, w którym otwarta zostanie Kryształowa Wieża, w której zaprezentowane zostaną dzieła różnych artystów i rzemieślników. Atrakcją samą w sobie będzie z pewnością kryształowa drabina braci Jana i Ondřeja Salanštów, najdłuższa tego typu instalacja na świecie. Drabina przetnie wszystkie pietra muzealnej wieży aż do symbolicznego punktu, nieba utworzonego przez srebrne, szklane chmury.

     W ostatnią sobotę sierpnia liberecki rynek zamieni się w ogromny, kryształowy targ, na którym kupić będzie można szklane wyroby, poznać najnowsze trendy w modzie, ale też dobrze zjeść i zabawić się. Po Libercu kursował będzie specjalny tramwaj, w którym pasażerowie zapoznają się z technikami szklarskimi, a także wezmą udział w tworzeniu artystycznych instalacji. Imprezy związane z Crystal Valley Week odbywać się będą także m.in. w Jabloncu nad Nisą oraz w Kamenickim Šenovie. Większość punktów programu nie będzie wiązała się z płatnymi wstępami, poza ekskluzywnymi pokazami mody, Pecha Kucha Night w kinie „Warszawa”, biletami na historyczny tramwaj i wstępu do ogrodu zoologicznego oraz iQLandii.

 


Zobacz także:
strona www Crystal Valley Week (w języku polskim) 

 


Polecamy w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook