Majówka Kultury Dziedzictwa Poprzemysłowego
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaprasza na największą na Dolnym Śląsku Majówkę Kultury Dziedzictwa Poprzemysłowego. W tym roku odbędzie się ona w trzech obiektach na Dolnym Śląsku równocześnie:
1. Tradycyjnie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza na Diesel Fest – Festiwal Lokomotyw Spalinowych. Celem wydarzenia jest przybliżenie odwiedzającym w tych dniach Muzeum lokomotyw spalinowych, pokazanie ich wpływu i znaczenia dla historii i rozwoju kolejnictwa. Festiwal ma formę wystawy plenerowej – organizowanej na muzealnej bocznicy – połączonej z prezentacjami i możliwością przejazdu wybranymi pojazdami. Tegoroczna edycja Diesel Fest-u odbędzie się w dniach 1-6 maja 2018 roku. Na Festiwalu zaprezentowane zostaną m.in. lekkie lokomotywy manewrowe 409Da-1, 410D-51 czy Deutz OMZ122R 33124 oraz autobusy szynowe SN80-12, 262.0 produkcji czeskiej. Dla odwiedzających turystów Muzeum przygotowało wiele niespodzianek: zwiedzanie Zakamarków Muzeum (kuźnia, warsztat, sprężarkownia, zabytkowe szalety), dla najmłodszych strefa zabaw Tomka i przyjaciół oraz kolejowe kulinaria w Kolejowe Bistro.
2. Na terenie dawnego,renesansowego zamku w Piotrowicach Świdnickich, w powstającym Folwarku - przyszłym Muzeum Technik Rolniczych, zapraszamy na I Festiwal Warzyw, Owoców i Ziół, który odbędzie się w dniach 1- maja 2018 r. W programie m.in. zwiedzanie wystawy zabytkowych maszyn, sprzętu rolniczego w tym traktorów z różnych okresów rozwoju techniki rolniczej; pokazy i prezentacje sprawnych ciągników, kiermasz warzyw, owoców, sadzonek i rękodzieła oraz Zakątek Małego Ogrodnika, w którym dominować będą gry i zabawy dla dzieci. Ponadto mnóstwo pysznego jedzenia i możliwość odpoczynku na łonie natury. Folwark otwarty będzie w godz. 10:00 - 18:00
3. W Dzierżoniowie zainauguruje swoją działalność turystyczną Młyn Hilberta - powstały w latach 40-stych XIX wieku, działający w oparciu o wykorzystanie energii wodnej. Został zbudowany i był prowadzony do II wojny światowej przez członków rodziny Hilbert. W latach trzydziestych XX wieku Młyn został rozbudowany i znacznie unowocześniony. Wyposażony został w napęd elektryczny. Należy do największych tego typu na Dolnym Śląsku. Bez modernizacji i istotnych zmian w wyposażeniu pracował do końca 2016 roku. Zachował się w pełni kompletny, obrazujący poziom rozwoju techniki młynarskiej z lat trzydziestych XX wieku. W ramach Działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, Młyn zostanie przekształcony w Muzeum Młynarstwa. Od 28 kwietnia 2018 r. udostępniony dla odwiedzających, zwiedzanie odbywa się z byłymi pracownikami Młyna w godzinach od 10:00 do 17:00.
Zobacz także:
strona www Muzeum Kolejnictwa na Śląsku (Diesel-Fest)
strona www Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku