Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!
Blisko dwie dekady minęły od wydania pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywaliśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"
Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin
Jak funkcjonował tajny zakład prowadzący strategiczną produkcję na potrzeby jednego z mocarstw zimnej wojny? Czy był zamaskowany głęboko pod ziemią i niemożliwy do wykrycia przez samoloty rozpoznawcze wroga? Czy jego załogę odizolowano od społeczeństwa? W przypadku obiektu, któremu na potrzeby toczącego się śledztwa nadano kryptonim J.G., rzeczywistość była zgoła odmienna. Zakład rozpoczął funkcjonowanie kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej
Komiks autorstwa rysownika Michała Stawickiego oraz historyka Arnolda Kordasiewicza wydany został przez Urząd Miasta w Dzierżoniowie w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy na matowym kredowym papierze. Na 28 stronach komiks przedstawia historię Zakładów Radiowych od przybycia założycieli fabryki w 1945 roku, poprzez moment położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu w 1964 roku aż do 2006 roku, czyli od produkcji telewizora „Tosca” do zakończenia działalności firmy Diora
Mlýn U Skály
Deštné v Orl. Horách 254
517 91 Deštné v Orl. Horách
kom. +420 777 655 940
e-mail: ptater@volny.cz
www: www.antik-tater.cz/destne
Zapraszamy Państwa do jednego z najpiękniejszych historycznych obiektów w Górach Orlickich, do dawnego młyna i tkalni, cennego zabytku, ukazującego piękno dawnej architektury ludowej, wpisanego na listę zabytków.
Deštné v Orlickich horach jest największym ośrodkiem narciarskim po czeskiej stronie Gór Orlickich, a jednocześnie doskonałym punktem startu dla wycieczek po górach, węzeł szlaków turystycznych. Położone jest w malowniczej dolinie Bělej, 850 m npm. Są tutaj doskonałe tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego, ale i biegowego - na miłośników tego sportu czekają przygotowane trasy narciarskie i turystyki rowerowej. Do dyspozycji narciarzy jest 10 wyciągów narciarskich, wyciąg krzesełkowy, kilka wypożyczalni sprzętu narciarskiego, serwisy narciarskie oraz szkółka narciarska, a oprócz tego kryta ujeżdżalnia i możliwość wycieczek konnych, oraz 8 restauracji w odległości co najwyżej 1 kilometra od naszego domu.
Naszym gościom oferujemy zakwaterowanie w czterech samodzielnych mieszkaniach, dwa są na parterze (o powierzchni 25 oraz 80 m2), a dwa kolejne na I piętrze (65 oraz 60 m2). Każde mieszkanie ogrzewane jest urządzeniami elektrycznymi oraz kominkiem na drewno. Kuchnia wyposażona jest w naczynia i sztućce zgodnie z ilością miejsc, a także w lodówkę, mikrofalówkę, ekspress do kawy, czajnik bezprzewodowy oraz toster. Częścią każdego mieszkania jest łazienka wyposażona w toaletę, prysznic i umywalkę. W największym z mieszkań jest dodatkowo piec kaflowy na drewno, a w łazience wanna narożna. Meble są stare i odnowione, jedynie łóżka są całkiem nowe. W każdym apartamencie jest możliwość skorzystania z bezprzewodowego Internetu.
Serdecznie zapraszamy!