Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 26672Wszystkich: 5773052

Muzyka na spirali w Svitavach

Fot. Květa Korbářová
Fot. Květa Korbářová
2015-05-03 06:50

     Jeśli Wasze drogi zawiodą Was do Svitav, malowniczo położonego na Svitavskiej pahorkatinie miasta, to koniecznie zajrzyjcie do miejscowego muzeum, w którym do końca maja obejrzeć można ciekawą wystawę, zatytułowaną „Muzyka na spirali”. Ekspozycja poświęcona jest rozwojowi przemysłu gramofonowego i zobaczyć na niej można około 60 eksponatów, od tych najstarszych po współczesne, bo gramofony, mimo ery plików cyfrowych, wciąż są produkowane.

     Ekspozycja została przygotowana przez pracowników praskiego Narodowego Muzeum Techniki. W stolicy Republiki Czeskiej była też po raz pierwszy prezentowana publiczności, teraz możliwość jej obejrzenia mają również mieszkańcy i turyści odwiedzający Svitavy. Na wystawie zobaczyć można eksponaty od czasów, gdy rodziła się technika pozwalająca na zapis i odtwarzanie dźwięku, a więc wieku XIX, po nowoczesne wyroby firmy SEV Litovel, która do dzisiaj produkuje luksusowe i naszpikowane techniką gramofony.

     Muzyka na czarnych krążkach, o których współczesne pokolenie często tylko słyszało, a nie miało możliwości jej posłuchać, to nie jedyny magnes przyciągający so Svitav miłośników techniki i muzyki. Na wystawie są także prezentowane fonografy (najstarszy, wykorzystujący cynową folię ma już ponad 130 lat), płyty gramofonowe z archiwum w Ústí nad Łabą, gdzie była pierwsza w Republice Czeskiej tłocznia takich krążków, czy wreszcie wałeczków, na których również zapisywano dźwięk.

     Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do końca maja. W kasie muzeum można również nabyć katalog, który opisuje poszczególne eksponaty i którego częścią jest płyta CD ze starymi nagraniami.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook