Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 92Wszystkich: 13088387

Najciekawsze czeskie skanseny

Rožnov pod Radhoštěm - skansen wołoski. Fot. HavasRožnov pod Radhoštěm - skansen wołoski. Fot. Národní muzeum v příroděSkansen Zubrnice. Fot. Národní muzeum v příroděRožnov pod Radhoštěm - skansen wołoski. Fot. Jan_KolářRožnov pod Radhoštěm - skansen wołoski. Fot. Národní muzeum v přírodě
Rožnov pod Radhoštěm - skansen wołoski. Fot. Havas
Rožnov pod Radhoštěm - skansen wołoski. Fot. Národní muzeum v přírodě
Skansen Zubrnice. Fot. Národní muzeum v přírodě
Rožnov pod Radhoštěm - skansen wołoski. Fot. Jan_Kolář
Rožnov pod Radhoštěm - skansen wołoski. Fot. Národní muzeum v přírodě
2021-09-21 07:03

     Wszystkich, którzy chcieliby cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak dawniej wyglądało życie na wsi zapraszamy na wycieczkę do czeskich skansenów. Zobaczymy tu tradycyjną architekturę ludową, bogato zdobione stroje i unikatowe zabytki techniki. Poznamy  zwyczaje ludowe, spróbujemy miejscowych specjałów i zajrzymy do warsztatów rzemieślniczych.

     Skansen Wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Jest największym i najstarszym w swoim rodzaju skansenem w Europie Środkowej. Zapoznaje zwiedzających z tradycyjnymi rzemiosłami, sztuką i zwyczajami ludowymi mieszkańców Wołoszczyzny Morawskiej. Skansen rozkłada się na powierzchni 80 hektarów. Jego najstarszą częścią jest Drewniane Miasteczko, otwarte dla zwiedzających w roku 1925. Stopniowo przenoszono tam zabytkowe domy mieszkalne z okolicy, budynki gospodarcze, dzwonnice, studnie. Obecnie znajdziemy tu około stu budynków i 137 tysięcy eksponatów. Skansen tętni życiem niemal przez cały rok. Odbywają się tu imprezy folklorystyczne, festiwale i jarmarki.

W skansenie na Wesołym Pagórku (czes. Veselý Kopec) w regionie Hlinecko (38 km na południe od Pardubic), oprócz rozległej ekspozycji architektury ludowej, zobaczymy  wystawę masek karnawałowych. Barwne pochody karnawałowe we wsiach regionu Hlinecko zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

     Najmłodszy skansen w Czechach (otwarty w 1988 roku) znajdziemy w miejscowości Zubrnice leżącej w malowniczym regionie Czeskiego Średniogórza, na północ od Pragi. Możemy podziwiać tu najciekawsze obiekty przeniesione z całej okolicy, między innymi budynki mieszkalne zrębowe i murowane, unikatową studnię barokową z 1695 roku, mały młyn wodny, suszarnię owoców i szkołę wiejską.  

     Skansen Příkazy koło Ołomuńca  prezentuje architekturę ludową z przełomu XIX i XX wieku z regionu Hany na Morawach Środkowych. Centrum muzeum stanowią cztery prawie 200-letnie stodoły z wejściami w ścianach szczytowych. Wewnątrz zobaczymy dawne izby mieszkalne, ekspozycję poświęconą praniu i prasowaniu, zabawki dziecięce, a także maszyny i narzędzia rolnicze, między innymi młocarnie i silniki do ich napędzania oraz narzędzia z różnych warsztatów rzemieślniczych.

     Miłośnikom folkloru morawskiego polecamy odwiedzić skansen w Strážnicy (około 30 km na południe od Uherskiego Hradišta). Dowiemy się tu, jak  na Morawach świętowano Wielkanoc czy dożynki, zobaczymy bogato zdobione stroje ludowe, prasę do winogron i piwnice winne oraz zgłębimy tajniki tradycyjnej uprawy winorośli w prawdziwej winnicy. Skansen Strážnice słynie szczególnie z Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, odbywającego się co roku w czerwcu (w ubiegłym i w tym roku impreza odbywała się on-line), należącego do najstarszych i największych tego typu imprez w Europie.  

     Tradycje ludowe i historię regionu Slovacko poznamy odwiedzając Centrum Tradycji Slovackich w miejscowości Modrá koło Velehradu. Znajdziemy tu Skansen Archeologiczny, wystawę botaniczną i podwodny tunel, w którym można obserwować ryby słodkowodne. W skansenie zapoznamy się między innymi z procesem powstawania tradycyjnych destylatów owocowych i historią winiarstwa w regionie, a także spróbujemy regionalnych produktów.

     Najstarszym w Czechach muzeum na wolnym powietrzu jest skansen architektury ludowej w Přerovie nad Łabą (40 km na zachód od Pragi). Powstał pod koniec XIX wieku z inicjatywy właściciela tutejszych włości, członka toskańskiej gałęzi rodu Habsburgów, podróżnika i etnografa arcyksięcia Ludwiga Salvatora. Obecnie w muzeum zwiedzimy 33 obiekty, wśród nich 7 chat, 7 spichlerzy i 2 stodoły. Znajdują się tu ekspozycje przedstawiające życie codzienne mieszkańców regionu środkowego Polabí od końca XVIII do połowy XX wieku.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook