Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 273Wszystkich: 13702754

Najdłuższa wisząca kładka w Europie

Fot. David Půlpán, MF DNES
Fot. David Půlpán, MF DNES
2021-11-28 12:04

     Kończą się prace nad kolejną dużą inwestycją w położonej w Masywie Śnieżnika Dolnej Moravie. Będzie to najdłuższa w Europie Środkowej (a według zapewnień właścicieli tamtejszego ośrodka narciarskiego, także i na świecie) wisząca kładka, rozpostarta ponad doliną Mlýnskego potoku. Ma mieć w sumie 721 metrów długości, a spacer po niej umożliwi poruszanie się blisko 100 metrów ponad dnem doliny pomiędzy zboczem Slamníka w pobliżu restauracji Slamĕnka a grzbietem góry Chlum.

     Kładka ma być częścią przyrodniczo-historycznej ścieżki dydaktycznej, która powstaje we współpracy z Lasami Republiki Czeskiej oraz Muzeum Umocnień Czechosłowackich. Pierwsza tablica ścieżki ma stanąć przy wejściu na most, a pozostałych dziewięć – po jego drugiej stronie. W ten sposób, według słów dyrektora do spraw marketingu kurortu Doní Morava, sama kładka ma stanowić swoistą metaforę mostu do przeszłości.

     Pierwszym punktem trasy na grzbiecie Chlumu będzie lekki bunkier piechoty, tzw. řopík – najbardziej charakterystyczny element przedwojennych czechosłowackich fortyfikacji granicznych. Stamtąd zwiedzający pokonają około dwukilometrową okrężną trasę, na której będą mogli uczestniczyć w grze terenowej - podróży w czasie, którą umożliwią  tablice informacyjne z elementami rzeczywistości rozszerzonej oraz smartfon z dostępem do internetu.

     Ścieżka ma przedstawiać m.in dzieje jednej z niemieckich rodzin zamieszkujących Dolną Moravę przed drugą wojną światową, odtworzone na podstawie materiałów archiwalnych udostępnionych przez tutejszą gminę. W ten sposób twórcy ścieżki chcą przybliżyć odwiedzającym życie dawnych mieszkańców regionu.

     Kładka jest kolejnym elementem ogromnego kompleksu wypoczynkowo-sportowego obejmującego restauracje, hotele, narciarskie trasy zjazdowe, wyciągi narciarskie i krzesełkowe, sieć rowerowych single tracke’ów, letni tor saneczkowy, parki linowe i place zabaw dla dzieci oraz wieżę widokową na zboczu Slamníka zwaną „ścieżką w obłokach".

     Pierwsze plany budowy wiszącego mostu pojawiły się już w 2013 roku. Wtedy to gmina zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego tak, by możliwa była jego budowa. Według dokumentacji z tamtego okresu, powstałe obiekty, w tym kładka, nie miały w znaczący sposób wpłynąć na środowisko naturalne. Mimo to, projekt spotkał się z krytyką środowisk przyrodników oraz samych turystów, którzy obawiali się, że inwestycja zmieni piękny przyrodniczo zakątek Masywu Śnieżnika w park rozrywki.

Katarzyna Potocka-Brygier - NaszeSudety

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • eee2021-11-28 16:26

    CZESI u SIEBIE na potęgę BUDUJĄ w Sudetach "LUNAPARKI" , a "PROTESTUJĄ" kiedy w Polsce coś powstaje. Dbają wyłącznie o własny interes, bo nie chcą mieć polskiej konkurencji !!!.

  • Tomasz Drożdż2021-11-28 20:45

    Może się ten i ów zdziwi, lecz ta inwestycja mi się podoba. Znam to miejsce doskonale. Jak będzie można to pojadę, przejdę się na spacer górą i dołem. Teraz moja wyobraźnia zbytnio tego nie ogarnia.
    Pomijam modną kwestię rozliczeń Czechów z własną przeszłością i ich powojennym postępowaniem wobec Niemców Sudeckich. Zamiatanie sprawy pod dywan niczego nie dało. Ale to już zupełnie inny temat.

  • Tomek Nawrot2021-11-29 08:23

    Super! Ciekawe, czy będzie poruszać się w czasie chodzenia, jak dawna kładka w Zagórzu. Tak przy okazji, to była atrakcja sama w sobie przejść się ruszającą się kładką. Nowa, choć multimedialna tego nie zapewnia.

  • Tomasz Drożdż2021-11-29 10:19

    Tomek, myślę że na wietrze kładka będzie się choć nieco kiwać na boki. To nie jest raczej całkowicie sztywna konstrukcja.
    Starą kładkę (most linowy) z Zagórza Śl. doskonale pamiętam. Była prosta, chybotliwa i bardziej atrakcyjna niż to obecne cudo...

  • Paweł Rembarz2021-11-29 18:14

    Megalomanii, oraz kolejnej próbie przypodobania się przedstawicielom "cywilizacji facebookowej" ciąg dalszy. Pole do popisu, wciąż macie jeszcze ogromne panie i panowie samorządowcy. Pomyślcie dobrze...co by tu jeszcze spiep*zyć!

  • Tomek Nawrot2021-11-30 07:48

    Pawle, nie do końca rozumiem Twój wpis. O jakim, czego spieprzeniu napisałeś?

  • Tomasz Drożdż2021-11-30 23:17

    Pozioma kładka - nawet długa - wydaje się mniej ingerować w krajobraz, niż jakakolwiek nowa wieża widokowa. Poczekajmy z ostateczną oceną do czasu, gdy kładce będzie można przyjrzeć się z bliska.

  • Zielarka z Grabowca2021-12-03 22:27

    Czyli konkluzja: poziomy (kładki) dobre, piony (wieże) złe. Pionie, czytasz i nie grzmisz?

  • Tomasz Drożdż2021-12-04 12:06

    Zielarsko, konkluzja przedwczesna i zdecydowanie na wyrost. Poczekajmy z ostateczną oceną do czasu, gdy po kładce będzie się można przejść.

  • Witek P.2021-12-08 10:25

    Poczekamy i zobaczymy ile osób na raz tam się może zmieścić i co będzie, gdy np. wszyscy zaczną jednocześnie i rytmicznie tańczyć lub skakać ...

  • Andrzej Szczawny2021-12-08 10:34

    Ale nowa wieża na Śnieżniku akurat im przeszkadza, mimo iż była już tam wcześniej do jej wyburzenia, domniemywam że dlatego iż to nie oni ją stawiają.

  • Tomasz Drożdż2021-12-12 08:49

    Wieża na Śnieżniku przeszkadza nie tylko Czechom. Gdyby skończyło się na odbudowie tej, którą doskonale pamiętam, nie widziałbym żadnego problemu. Ale ten falliczny i przeskalowany blender powstały w chorej wyobraźni miejscowych decydentów, ma prawo się nie podobać. Inna kwestią, to sposób prowadzenia budowy (przeciwko temu też Czesi od dawna protestują). Niezgodny z zapisami z SIWZ i dewastujący teren budowy i drogi dojazdowe. Byłem latem na Śnieżniku i wiem o czym piszę. Mam nadzieję, że ktoś za to odpowie.

  • Zielarka z Grabowca2021-12-14 22:18

    Odpowie albo nie odpowie, zależy, z jakiej jest partii...
    A ktoś, kto nie widzi różnicy między budowaniem czegoś kilka metrów od granicy i kilka kilometrów (choćby i dwa) od niej mógłby najpierw sprawdzić, o czym pisze. Mógłby też opanować język wypowiedzi na poziomie wyższym, niż 3-4 klasa szkoły podstawowej. Z tego nawet już się nie śmieją w kabaretowych skeczach.

  • Zielarka z Grabowca2021-12-15 01:39

    Falliczny? Ja słyszałam inną interpretację - że to środkowy palec pokazany komuś z paralizatorem na innym "pagórze" tego samego masywu.... Nawet poczułam w związku z tym nieco sympatii do tej budowanej (czy już zbudowanej?) na Śnieżniku królowej wszelakich górskich architektonicznych paskud (podobno na jej widok aparaty fotograficzne odmawiają posłuszeństwa i obiektywy same się chowają....).

  • Tomasz Drożdż2021-12-15 14:53

    Może i środkowy palec, też pasuje...
    Jeśli "ktoś" to ja, to uprzejmie oświadczam, iż znam obydwa miejsca opisywane w postach. Ale może inny "ktoś" zna lepiej.
    A na starą wieżę na Śnieżniku udało mi się wejść, choć było to wiele lat temu.

  • Zielarka z Grabowca2021-12-15 19:30

    Nie, to nie Pan, Panie Tomaszu.

  • anonim2021-12-21 11:17

    Skąd ta nienawiść do Kleru? To jest portal turystyczny a nie ideologiczno partyjny. A nowa wieża na Śnieżniku jest okropna. Redakcjo nie podawajcie ideologicznych informacji. A czarne owce w każdej formacji się znajdują.

  • Zielarka z Grabowca2021-12-21 14:27

    Proponuję eliminować wpisy z rażącymi błędami językowymi (kler to rzeczownik pospolity, a te w języku polskim pisze się małą literą).
    A pisać póki co my, wolni ludzie, możemy o czym chcemy, nawet o partiach i ideologiach (zwłaszcza, ze sprawy te nie muszą być od turystyki zbyt odległe). Jak się komuś nie podoba, może polemizować, a jak się bardzo nie podoba, może nie czytać. Totalitarne zapędy najlepiej jednak schować do kieszeni, a kieszeń zaszyć!

  • anonim2021-12-22 07:23

    Redakcjo. Muszę ten portal pożegnać

  • Witek P.2021-12-22 09:35

    A ja gratuluję pani Zielarce i panu Tomaszowi ciekawych opinii na temat nowej wieży na Śnieżniku.
    Wszystkim natomiast życzę przyjemnych Świąt oraz zdrowszego i spokojniejszego Nowego Roku.

  • Zielarka z Grabowca2021-12-22 10:19

    Drogi Panie Witku P. - cała przyjemność po mojej stronie.
    A ja życzę wszystkim zdrowia i spokoju ducha, jednemu i drugiemu z pewnością pomoże jakiś ziołowy naparek (dla zdrowia) i ziołowy likierek (dla ducha), czyli trochę pachnącej łąki w ciele, której przez najbliższe 4-5 miesięcy człowiek nie zazna. I piszcie śmiało o wszystkim, co się Wam w duszy gra - nie dajcie się zagłuszyć, zastraszyć, zmanipulować totalsom!
    A co do Śnieżnika - może by tak jakąś listę rezerwatów brzydoty stworzyć, żeby ostrzec ludzi przed możliwym urazem ich wrażliwości estetycznej.

  • Tomasz Drożdż2022-01-04 13:21

    Życzenia się spełniły - święta i początek roku 2022 były wspaniałe. Dziękuję! Życzę więc spokojnego i szczęśliwego roku 2022.
    Szczerze polecam Likier Karkonoski, w którym odnajduję wszystkie smaki, kolory i zapachy sudeckich łąk. Właśnie wróciliśmy wraz z Żoną do schroniska z wietrznego spaceru po zasypanych śniegiem i ukrytych we mgle i zacinającym śniegu torfowiskach na Równi pod Śnieżką. Zimą też jest tu pięknie...

Komentarz
Facebook