Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2023-01-29 17:54

    Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

  • 2022-12-27 22:28

    Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

  • 2022-11-18 11:42

    Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

  • 2022-11-15 12:29

    Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

  • 2022-07-07 12:37

    Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 20Wszystkich: 13199890

Nasza mama czarodziejka

Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety.pl
Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety.pl
2016-12-07 21:59

     Czy w poważnym Teatrze Muzycznym jest miejsce na spektakl dla dzieci? Oczywiście, że tak, co udowadnia wrocławski Capitol. Przedstawienia dla najmłodszych rzadko pojawiają się w repertuarze teatru, ale tym razem kilkuletni widzowie będą z pewnością usatysfakcjonowani. Jak się wydaje, nie mniej szczęśliwi ze spektaklu wyjdą ich rodzice.

     - Razem z twórcami przedstawienia określiliśmy wiek odbiorców na 4-8 lat, ale gdy oglądaliśmy jedną z prób, to bawiliśmy się tak świetnie, że tę granicę można sobie dowolnie przesuwać – mówi Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol.

     Artyści nie ukrywają, że spektakl nie jest wierną adaptacją książki „Nasza mama czarodziejka”. W opowieści pojawiły się wątki współczesne, są gry komputerowe, smartfony, wiele jest nawiązań do czasów obecnych. No i przede wszystkim pojawia się tata, który w opowiadaniach Papuzińskiej nie występuje, ciągle zapracowany i nieobecny. W przedstawieniu odgrywa ważną rolę, nie mniej ważną niż tytułowa mama, bawi się z dziećmi, potrafi nawet czarować. To ważne przesłanie, które przypomina nam, że w zaganianym świecie powinniśmy zawsze znaleźć czas dla rodziny, dla swoich dzieci.

     - Kanwą przedstawienia są opowiadania Joanny Papuzińskiej. Są to jednak opowiadania, które zostały napisane w 1978 roku, a dzisiejsze okoliczności i układy rodzinne wyglądają już nieco inaczej. Gdy czytałam te opowiadania, to rzuciło mi się w oczy, że w ogóle nie ma w nich taty. Tata jest albo w delegacji albo w pracy. I wtedy stwierdziłam, że muszę sprawić, by on wrócił z delegacji i dlatego tak mocno jest obecny w przedstawieniu wśród dziewczynek. Podstawą są więc teksty Joanny Papuzińskiej, ale dużo jest też wymyślonych przez nas smaczków, dodanych fraz – mówi Agnieszka Oryńska-Lesicka, reżyserka spektaklu i aktorka grająca jedną z córek.

     Na scenie jest niezwykle kolorowo, mimo że na początku widzimy tylko szare podwórko (gdy się mu przyjrzeć okazuje się, że jest całkiem niezwykłe). Przeciętny chłopak (w tej roli Mikołaj Woubishet) jest równie szary jak podwórko, ale to się szybko zmienia, a wyobraźnia powoduje, że wkrótce świat wokół niego wiruje kolorami i artystami, którzy nie ograniczają się do teatralnej sceny, ale grają razem z publicznością i wśród niej, angażując widzów do na przykład wspólnego śpiewania. Ekspresji w przedstawieniu nie brakuje, nudzić się nie można, więc pozostaje tylko odwiedzić Capitol.

     Premiera przedstawienia „Nasza mama czarodziejka” odbędzie się w sobotę, 10 grudnia, o godzinie 11:00. Kolejne spektakle będzie można obejrzeć 11, 20 oraz 21 grudnia i potem dopiero w styczniu. Bilety w cenie 19-24 zł można kupić w kasie teatru lub online na stronie www.teatr-capitol.pl.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook