Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

 • 2021-10-13 08:22

  Jak funkcjonował tajny zakład prowadzący strategiczną produkcję na potrzeby jednego z mocarstw zimnej wojny? Czy był zamaskowany głęboko pod ziemią i niemożliwy do wykrycia przez samoloty rozpoznawcze wroga? Czy jego załogę odizolowano od społeczeństwa? W przypadku obiektu, któremu na potrzeby toczącego się śledztwa nadano kryptonim J.G., rzeczywistość była zgoła odmienna. Zakład rozpoczął funkcjonowanie kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej

 • 2021-09-01 21:40

  Komiks autorstwa rysownika Michała Stawickiego oraz historyka Arnolda Kordasiewicza wydany został przez Urząd Miasta w Dzierżoniowie w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy na matowym kredowym papierze. Na 28 stronach komiks przedstawia historię Zakładów Radiowych od przybycia założycieli fabryki w 1945 roku, poprzez moment położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu w 1964 roku aż do 2006 roku, czyli od produkcji telewizora „Tosca” do zakończenia działalności firmy Diora

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 539Wszystkich: 12573562

Nie chcą Petřika

2015-08-08 19:48

     W kwietniu Rada Miejska w Zlatych Horach wypowiedziała umowę Klubowi Przyjaciół Zlatych Hor na dzierżawę wieży widokowej na Biskupiej Kopie. Oznacza to, że obiektem nie będzie się już opiekował Miroslav Petřik, który to robił z ramienia KPZH.

     Członkowie klubu wystosowali do władz miasta list otwarty, polemizujący z decyzją radnych. Swoją odpowiedź dał również Petřik. Wszyscy wskazywali na pracę społeczną na rzecz Zlatych Hor, budowę kolejnych atrakcji i promocję (organizacja imprez). Na Kopie powstały m.in. punkt widokowy Heegerova vyhlidka, Krzyż Pojednania, trasa narciarska, odtworzono dwa stare szlaki, ustawiono krzyż rodziny Rudolph, wykonano też szereg prac na samej wieży. Członkowie KPZH podkreślają, że wszystko to zostało zrobione bez dotacji rodzimego samorządu, za to z pomocą innych podmiotów i wsparciem… Głuchołaz oraz Prudnika.

      W 2014 r. sprzedano 28 tys. biletów na wieżę, co czyniło ją najpopularniejszym obiektem tego typu w Jesionikach. Prowadzenie wieży przynosiło klubowi 60 tys. koron zysku rocznie, z kolei klub płacił miastu czynsz w wysokości 50 tys. Z publikowanych w Internecie pism wynika, że władze miasta i członkowie KPZH są skonfliktowani.

     Miroslav Petřik posiada na Kopie własny teren, na którym buduje schronisko, a to może oznaczać że nadal będziemy go tam widzieć. Problem w tym, czy uda mu się dokończyć inwestycję w sytuacji, gdy wieżą zacznie kierować odrębny podmiot. Czech rezydujący na Kopie od drugiej połowy lat 90. XX w. jest jedną z „twarzy” Gór Opawskich, znają go wszyscy stali goście Biskupiej Kopy.

[Andrzej Dereń – www.tygodnikprudnicki.pl]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Egon Sum2015-08-08 22:45

  O Panu Miroslavie Petřiku ktoś kiedyś napisze książkę, może nie jedną. Co zostanie po urzędnikach?
  Tak na marginesie - Biskupia Kopa nie leży w Jesionikach.

Komentarz
Facebook