Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 10902Wszystkich: 6433342

Nie ma zainteresowania kupnem linii kolejowych

2015-01-20 21:41

     Nie tylko u nas są problemy z rentownością kolejowych przewozów pasażerskich. Państwo czeskie próbuje sprzedać nieużywane, niepotrzebne już linie kolejowe, między innymi na ziemi náchodskiej i jičíńskiej. Pierwsza próba sprzedaży za wysoką cenę nie powiodła się i teraz prawdopodobnie cena będzie spadała, a być może będą do wzięcia i za darmo.

     W pierwszej kolejności do wzięcia są na przykład kilometry nieużywanych torów pomiędzy Kopidlnem a Dolnym Bousovem, na zachód od Jičína, na skraju Czeskiego Raju. Już niedługo na sprzedaż wystawiona zostanie linia kolejowa z Broumova do Otovic na granicy z Polską, a także z Žacléřa do Královca, również położonego niedaleko polskiej granicy.

     We wszystkich tych przypadkach problemem wydaje się być cena. Za linię do Dolnego Bousova państwo żąda w chwili obecnej 98 milionów koron – nie znalazł się ani jeden oferent, który byłby zainteresowany tym odcinkiem. Rząd już zapowiada, że podejmie kolejną próbę sprzedaży, za niższą cenę, a jeśli nie znajdzie się chętny po trzeciej ofercie, nie wyklucza próby oddania torowiska za darmo Ministerstwu Komunikacji, krajowi środkowoczeskiemu lub poszczególnym gminom.

     Miroslav Vlasák, starosta Žacléřa podchodzi do pomysłu przejęcia linii do Královca dość sceptycznie. Utrzymanie torowiska to koszt przewyższający możliwości finansowe gminy, dlatego raczej nie będzie ona zainteresowana jego przejęciem. Českie dráhy proponowały już władzom Žacléřa sprzedaż ruiny dworca kolejowego za kwotę 980 tysięcy koron, ale gmina odmówiła tej propozycji. Podobnego zdania są władze województwa, dla których jedynym sensownym rozwiązaniem jest przejęcie linii za darmo i natychmiastowe rozebranie na złom, zanim zostanie rozkradziona.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie:
[Petr Záleský – www.idnes.cz]

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook