Nieco inny "Pinokio" w Teatrze Lalek

  • Fot. Natalia Kabanow

    Fot. Natalia Kabanow

     „PINOKIO” na podstawie sztuki Joëla Pommerata jest współczesną interpretacją książki Carla Collodiego. Postać Pinokia, dobrze znana dzieciom i dorosłym, wniknęła głęboko w europejską kulturę i sztukę – nie dla dzieci. Każde dziecko i każdy dorosły zna jego losy, ma swoje przemyślenia i odczucia na ich temat. Z punktu widzenia psychologii dziecięcej jej przekaz jest już jednak nieco archaiczny. Opisane w historii Collodiego dziecko – pajacyk ma przede wszystkim spełniać oczekiwania rodzica i innych dorosłych, robić to, co do niego należy i czynić tak, aby rodzicom nie zadawać zmartwień i bólu. Jednym słowem - być “grzecznym”. Współczesna interpretacja dokonana przez Joëla Pommerata oddaje dziecku podmiotowość. Podąża za duchem  Janusza Korczaka, który zrewolucjonizował w Polsce, i nie tylko, sposób patrzenia na dzieci.

     „Pinokio” Pommerata to m.in. opowieść o wyboistej drodze dzieciństwa i licznych, niełatwych konfrontacjach ze światem dorosłych: ich oczekiwaniami, obietnicami. To poszukiwanie odpowiedzi na pytania, czym jest wolność i szczęście dla niedojrzałego jeszcze człowieka, który wciąż inicjuje różne sfery swojego życia, który z racji braku doświadczenia przegląda się w oczach innych osób, który często doświadcza stanów ekstremalnych po to, by nabrać odwagi do podążania własną  i wyznaczaną już tylko przez siebie drogą.

- Budujemy nasz spektakl z miłości do dzieci i zachwytu nad nimi – mówią twórcy. - Szukamy w historii o drewnianym chłopcu wartości ważnych dla współczesnych dzieci. „Pinokio” jest dla nas opowieścią o realizacji własnych pragnień i marzeń, o szukaniu wolności – będącej i przywilejem, i wyzwaniem. Dzieciństwo to ciągły balans pomiędzy tym co możemy, a tym co chcemy, tym co zakazane i tym co upragnione. To istny rollercoaster. W naszym spektaklu na pewno nie zabraknie szalonych przygód, spotkań z przedziwnymi postaciami, powodów do śmiechu i sytuacji nieco groźnych. Sięgamy w naszej realizacji po tekst francuskiego artysty teatru Joëla Pommerata, który interpretuje klasycznego „Pinokia” na nowo. Podążamy za nim, szukając w opowieści o drewnianym chłopcu wartości ważnych dla współczesnych dzieci.

[materiały prasowe Teatru Lalek]
Fot. Natalia Kabanow

 


Zobacz także:
strona www Wrocławskiego Teatru Lalek 
 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl