Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1777Wszystkich: 13767161

Niezwykłe Przedmieście Oławskie

2017-08-09 09:25

     Dolny Śląsk słynie z niezwykłych historii i miejsc, które wiążą się z nieprawdopodobnymi wręcz historiami. Nie inaczej jest w jego stolicy - Wrocławiu. Wiele fascynujących historii skrywa na przykład wrocławskie Przedmieście Oławskie. Słynna wytwórnia likierów i wódek, rzeka na Placu Społecznym i przystań dla okrętów podwodnych - to tylko niektóre z ciekawych tematów, o których w swoim przewodniku wideo opowiada Michał Karczmarek, ceniony autor książek o Wrocławiu.

Złoty Pociąg? To przeżytek

     Przedmieście Oławskie ma ukryty swój własny skarb - kielich Marcina Lutra. - Podobno ma około 10-15 cm wysokości i został zrobiony z czerwonego szkła. Jest opatrzony inskrypcją dedykacyjną. W 1543 roku Marcin Luter dał go w prezencie ślubnym swojemu bliskiemu przyjacielowi Justusowi Jonasowi – mówi Michał Karczmarek. Więcej o kielichu Marcina Lutra można zobaczyć pod tym linkiem.

Rzeka na Placu Społecznym

     92-kilometrowa Oława ma swój koniec tuż przed mostem Grunwaldzkim. Ale przed laty jej koryto było o wiele dłuższe. - Jeszcze pod koniec XIX wieku płynęła przez obecny Plac Społeczny, a jej wody zasilały dwie fosy. Wewnętrzną biegnącą w osi ulicy Kazimierza Wielkiego i tą istniejącą do dziś – mówi Michał Karczmarek. Więcej o Oławie można zobaczyć tutaj.

Wrocław znany z…

     Kilkaset lat temu na Przedmieściu Oławskim jak grzyby po deszczu powstawały ciekawe i duże przedsięwzięcia, na przykład wytwórnia likierów i wódek Carla Schirdewana. Jej zabudowania zachowały się do dziś. - Produkty tej marki cieszyły się wówczas dużym uznaniem i rozsławiły Wrocław na całą Europę – mówi Michał Karczmarek. Jakie były jego losy zakładu i jak teraz wygląda? Można to zobaczyć w przewodniku wideo pod tym linkiem.

Mit o Moście Grunwaldzkim

     W bezpośrednim sąsiedztwie Przedmieścia Oławskiego znajduje się również Most Grunwaldzki. Wiąże się z nim jeden z mitów o próbie wysadzenia pod koniec wojny. Okazuje się jednak, że największym wrogiem „wizytówki Wrocławia” była… pogoda. - Mało brakowało, a uległby zniszczeniu w czasie zimy 1947 roku. Powłoka lodowa dochodziła wówczas do 50 cm. Duży dodatni skok temperatury sprawił, że wody rzeki ruszyły. Zostały uszkodzone rusztowania. Udało się jednak opanować sytuację, a most się nie zawalił – mówi Michał Karczmarek. Więcej ciekawostek o Moście Grunwaldzkim znajduje się w przewodniku wideo.

Rzeka dwóch biegów

     Przystań Politechniki Wrocławskiej znalazła się na kartach powieści Marka Krajewskiego – „Festung Breslau”. Znajdowała się tu stocznia, w której cumowały małe niemieckie okręty podwodne. - Istnieje jeszcze jedna ciekawa historia związana z Odrą, tym razem wiąże się ze śluzą szczytnicką i tym razem jest prawdziwa. W średniowieczu rzeka, w zależności od tego, jaki był stan wody, płynęła na północ – tak jak płynie teraz – albo w przeciwnym kierunku, na południe – mówi Michał Karczmarek. Więcej tutaj.

 


     Dzięki Lokalnemu Programowi Rewitalizacji na lata 2016-2018 Przedmieście Oławskie i rzeka Oława odzyskują swój dawny blask. W proces rewitalizacji aktywnie włączył się inwestor, Angel Poland Group, realizujący powstające nad rzeką osiedle Angel River. Dwa budynki przy ulicy Walońskiej (dziewięcio- oraz siedemnastopiętrowy) będą spójne z Lokalnym Programem Rewitalizacji. Pobliska marina, zacisze rzeki Oławy oraz zielone patio, promenada oraz szeroki wybór apartamentów to atuty, które otworzą nowe możliwości dla mieszkańców Wrocławia.

     Michał Karczmarek - licencjonowany przewodnik turystyczny, autor książek i przewodników („Wrocław 1947 - fotografie lotnicze”, „Wrocław - pocztówki Maxa Leipelta”, „Śladami Rosjan po Dolnym Śląsku”, „Wrocław Eberharda Mocka”).

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook