Nowa stara wieża widokowa

  • Fot. Gmina Nowa Ruda

    Fot. Gmina Nowa Ruda

     Wież widokowych w Sudetach mieliśmy kiedyś bardzo dużo. Przed II wojną światową zagospodarowanie turystyczne naszych gór było równie bogate co obecnie, a w wielu miejscach znacznie bardziej rozbudowane, niż to ma miejsce w obecnych czasach. W piątek, 19 października 2018 roku, otwarta została dla turystów odbudowana wieża widokowa na Włodzickiej Górze (757 m), najwyższym wzniesieniu Wzgórz Włodzickich.

     Odbudowana wieża postawiona została na wzór swej poprzedniczki, która służyła turystom od 1927 roku (jej uroczyste otwarcie miało miejsce 16 października 1927 roku). Miała 14,6 m wysokości, a na platformę widokową prowadziło 50 stopni. Wieża widoczna była z daleka, bo pomalowano ją na kolor żółty. W 1934 roku, po generalnym remoncie, wieży nadano imię zmarłego dwa miesiące wcześniej prezydenta Paula von Hindenburga. Powolny koniec wieży widokowej na Włodzickiej Górze rozpoczął się po II wojnie światowej, jej stan pogarszał się, aż wreszcie stała się ruiną.

     Włodzicką Górę, jak i całe wzgórza, warto wpisać w kalendarz swych sudeckich wędrówek, bo mimo że to wzniesienia niewysokie, dają wiele satysfakcji z wędrówki, a z wielu miejsc rozciągają się piękne panoramy. A zachętą niech będą słowa Mieczysława Orłowicza, patrona Głównego Szlaku Sudeckiego, który w 1949 roku przemierzał Sudety i tak napisał o swej wizycie na szczycie: Po Trójmorskim Wierchu jest to druga w kolejności bardzo interesująca góra odkryta w okresie tegorocznej tury. Jest to malowniczy, skalisty, stożkowaty wierzchołek dominujący od południa nad tzw. Doliną Trzech Wód, ozdobiony wieżą widokową, skąd rozciąga się wspaniały widok, szczególnie na Góry Sowie i Wałbrzyskie.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 


Zobacz także:
Włodzicka Góra w naszym dziale "Wieże widokowe" 
11 nowych wież widokowych 
 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl