Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 9420Wszystkich: 5874454

Nowa stara wieża widokowa

2018-10-20 16:28
 • Fot. Gmina Nowa Ruda
  Fot. Gmina Nowa Ruda

     Wież widokowych w Sudetach mieliśmy kiedyś bardzo dużo. Przed II wojną światową zagospodarowanie turystyczne naszych gór było równie bogate co obecnie, a w wielu miejscach znacznie bardziej rozbudowane, niż to ma miejsce w obecnych czasach. W piątek, 19 października 2018 roku, otwarta została dla turystów odbudowana wieża widokowa na Włodzickiej Górze (757 m), najwyższym wzniesieniu Wzgórz Włodzickich.

     Odbudowana wieża postawiona została na wzór swej poprzedniczki, która służyła turystom od 1927 roku (jej uroczyste otwarcie miało miejsce 16 października 1927 roku). Miała 14,6 m wysokości, a na platformę widokową prowadziło 50 stopni. Wieża widoczna była z daleka, bo pomalowano ją na kolor żółty. W 1934 roku, po generalnym remoncie, wieży nadano imię zmarłego dwa miesiące wcześniej prezydenta Paula von Hindenburga. Powolny koniec wieży widokowej na Włodzickiej Górze rozpoczął się po II wojnie światowej, jej stan pogarszał się, aż wreszcie stała się ruiną.

     Włodzicką Górę, jak i całe wzgórza, warto wpisać w kalendarz swych sudeckich wędrówek, bo mimo że to wzniesienia niewysokie, dają wiele satysfakcji z wędrówki, a z wielu miejsc rozciągają się piękne panoramy. A zachętą niech będą słowa Mieczysława Orłowicza, patrona Głównego Szlaku Sudeckiego, który w 1949 roku przemierzał Sudety i tak napisał o swej wizycie na szczycie: Po Trójmorskim Wierchu jest to druga w kolejności bardzo interesująca góra odkryta w okresie tegorocznej tury. Jest to malowniczy, skalisty, stożkowaty wierzchołek dominujący od południa nad tzw. Doliną Trzech Wód, ozdobiony wieżą widokową, skąd rozciąga się wspaniały widok, szczególnie na Góry Sowie i Wałbrzyskie.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 


Zobacz także:
Włodzicka Góra w naszym dziale "Wieże widokowe" 
11 nowych wież widokowych 
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomek Nawrot2018-10-20 18:20

  Super! Waldek, orientujesz się, jak to jest z dawnym szybem górniczym koło Nowej Rudy? Jeśli to jest ten, o którym myślę, a innych chyba w okolicy nie ma, to jest teraz udostępniony dla celów wspinaczkowych, ale nie można wchodzić na niego, aby podziwiać widoki. Napisałeś w podlinkowanym artykule, że szyb ten ma pełnić funkcję wieży widokowej. Czy wiesz, czy to aktualne, czy coś tam robią w tym celu?

 • Waldemar Brygier2018-10-20 20:03

  Nie jestem pewien, co tam się dzieje w chwili obecnej, ale teren ten sam, więc pewnie wkrótce się dowiemy :-) Wieża na Włodzickiej Górze została oddana do użytku jako pierwsza z wszystkich zaplanowanych

Komentarz
Facebook