Odkopali szubienicę z XVI wieku

  • Fot. Maksym Mackiewicz/Paweł Duma Uniwersytet Wrocławski

    Fot. Maksym Mackiewicz/Paweł Duma Uniwersytet Wrocławski

     Szubienica z XVI wieku została odkopała przez zespół archeologów z Uniwersytetu Wrocławskiego. To jedno z największych znalezisk w Polsce. Archeolodzy odkopali szubienicę na Górze Mieszczańskiej w Złotoryi. Prace badawcze trwały trzy tygodnie. Podstawa wykopanej szubienicy ma średnicę 7,65 m, co czyni z niej jedną z największych w kraju. Archeolodzy przypuszczają też, że szubienica mogła mieć nawet do 7 metrów wysokości. We wnętrzu szubienicy badacze znaleźli wiele kości, ludzkich i zwierzęcych.

     Dawne miejsce straceń służyło także za rakarnię, czyli miejsce, gdzie kat i jego pomocnicy zwozili martwe zwierzęta lub te wałęsające się po okolicy. – Udało nam się odsłonić jeden pochówek psa i kota. Reszta kości zalegała bez porządku anatomicznego – dodaje Paweł Duma, kierownik projektu z z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prócz kości archeolodzy odnaleźli także fragmenty fajek kaolinowych, żelazne skoble, którymi przybijane były stryczki do belek, oraz unikatowy łańcuch egzekucyjny.

     – Na podstawie badań zrekonstruujemy szczegóły funkcjonowania miejsca straceń służącego Złotoryi na przestrzeni kilku stuleci. Opierając się na analizie archeozoologicznej, ustalimy również gatunki zwierząt, chorób, jakie je nękały, i pośrednio warunków, w jakich je przetrzymywano – zapowiada kierownik projektu. Na podstawie danych źródłowych naukowcy ustalili, że od XVI wieku do 1810 roku w Złotoryi stracono blisko 30 osób.

[www.gazetawroclawska.pl]
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl