Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1814Wszystkich: 13828532

Pałac Častolovice - od renesansu po biedermeier

Fot. Jerzy Dudzik
Fot. Jerzy Dudzik

     Pałac Častolovice to jeden z piękniejszych pałaców epoki renesansu w Czechach. Jest własnością hrabiny Sternbergovej. W czasie zwiedzania zobaczycie dwadzieścia komnat wyposażonych w stylu od renesansu po biedermeier.

Zamek na moczarach

     Dawno temu wokół były bagna i moczary, a pośród nich obronny zamek. To tak w czasach Jerzego z Podiebradów i jego żony Kunegundy z rodu Sternbergów. Najstarsze zapiski są z roku 1342, a obecny renesansowy wygląd, uzyskał na przełomie szesnastego i siedemnastego wieku. Z ulicy osłonięty ścianą drzew nie wyróżnia się specjalnie. Natomiast po przejściu przez bramę zapiera dech. Freski na ścianach, cudny dziedziniec, piękna forma galerii, oranżeria. Zwiedzanie pałacu zaczynamy w sieni z herbami właścicieli zamku. Sternbergowie zasłużyli się w budowaniu czeskiej świadomości, założyli Królewską Akademię Sztuki, byli założycielami Muzeum Narodowego i Galerii Narodowej, którym przekazali znaczną część swoich zbiorów. To, co oglądamy w pałacu i tak zachwyca.

Sale wystawowe

     Przechodzimy przez sale, podziwiamy a to złoconą barokową witrynę z bibelotami, a to włoski gobelin. Co jeden przedmiot to ładniejszy. Porcelana japońska, kolekcja ptaszków porcelanowych na ścianie, bogato zdobiony fotel bujany i saneczki dla dzieci, pokój lalek z domkami i w końcu dochodzimy do głównej atrakcji pałacu: Sali Rycerskiej. Ogromna, ponad 300 metrów kwadratowych, wysoka, wyłożona obrazami w kasetonach na suficie i portretami na ścianach. Niesamowita. Koniecznie trzeba to zobaczyć.

Park

     Hrabina jest dumna ze swoich róż, zgromadziła ich niezłą kolekcję. Kawałek dalej, w parku zwierzęta. W kasie możecie kupić karmę i w czasie spaceru dokarmiać lamy, kozy, osły, ptactwo. Czarne łabędzie jedzą tylko zielone. Chodzisz sobie ścieżkami, oglądasz drzewa, daniele, jelenie, robisz zdjęcia, uśmiechasz się do nieznanych ci osób. Taki relaks, a jak zgłodniejesz, to w pałacowej kawiarni zjesz sobie lunch lub wypijesz kawę. Tak to jest tu urządzone.

Dojazd

     Oczywiście Častolovice są przy linii kolejowej 021. Dojedziesz bez problemu. Można także na rowerze lub w ostateczności samochodem. Jest parking.

Jerzy Dudzik - NaszeSudety
 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook