Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-10-09 07:32

  Dość długo nie mieliśmy przewodnika po Rudawach Janowickich, wreszcie jest... Co prawda daleko mu do porządnego opracowania, które mogłoby zadowolić krajoznawców, ale dla turystów, którzy nie potrzebują szczegółowego opisu historycznego i krajoznawczego, powinien w zupełności wystarczyć. Wydawnictwo Plan wydało ilustrowany przewodnik turystyczny po Rudawach Janowickich z krótkim opisem miejscowości i najważniejszych atrakcji

 • 2018-09-19 07:14

  “Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” to już siódmy tom przewodników innych niż wszystkie. Tym razem autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie nie tylko o skarbach, ale i o do dziś niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha, czy zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia...

 • 2018-09-19 07:08

  To już drugi z serii przewodników emocjonalnych Wydawnictwa Ad Rem. Tym razem w osobistej, pełnej oryginalnych skojarzeń opowieści Czytelnik zabrany zostaje do podziemnego świata Kowar, odbywa podróż w czasie do miasta, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Autor Jarosław Szczyżowski ukazuje Kowary jak miasto oglądane w negatywie. Jakby rzeczywistość nie przyznawała się tutaj do samej siebie, odwracała na lewą stronę, udawała. Ale co? I dlaczego?

 • 2018-09-04 09:23

  Przewodnik prowadzi po atrakcyjnych turystycznie i licznie odwiedzanych latem i zimą masywów górskich okalających Kotlinę Kłodzką, którymi są: Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie. Opisano liczne uzdrowiska: Kudowa, Polanica, Duszniki, Lądek oraz zabytkowe miasta i miasteczka: Kłodzko, Bystrzyca, Złoty Stok, Srebrna Góra, Radków, Ścinawka, Wambierzyce

 • 2018-09-04 07:50

  W sprzedaży jest już wrześniowy numer magazynu turystyki rowerowej "RowerTour". Jak w każdym numerze, wewnątrz znaleźć mozna wiele ciekawych informacji, inspiracji do niezwykłych podróży, a także nowinki sprzętowe i wieści ze świata dwóch kółek. Tym razem redakcja proponuje m.in. eksplorację Świętokrzyskiego Parku Narodowego, single tracki w okolicach Szczecina, a także relacje z rowerowych wędrówek po Korsyce, Sardynii, Czechach oraz miejscach egzotycznych...

Wizyt:
Dzisiaj: 1986Wszystkich: 2955800

Potštejn: zamek i pałac w jednej miejscowości

Fot. Jerzy Dudzik
Fot. Jerzy Dudzik
2018-09-29 08:55

     W Górach Orlickich, gdzie zaczyna swój bieg Orlica, można podziwiać cuda przyrody, lasy na górskich szlakach, schroniska dla głodnych turystów i wąskie asfaltowe dróżki, którymi pomykają cykliści lub dojeżdżamy samochodem w góry. Niżej u podnóża Orlica robi się coraz szersza i w końcu wpada do Łaby w rejonie Hradca Králové. Jak mówią Czesi, Orlice są dwie, Dzika i Cicha. W jedną rzekę łączą się w Týništi nad Orlicą.

     Ludzie od zarania dziejów osiedlali się nad rzekami. Stąd i nad Orlicą powstały miasteczka, teraz niewielkie z rynkiem i barokową kolumną wotywną, która ma chronić przed klęskami i zarazą mieszkańców. Zwyczaj stawiania słupów, kolumn w krajach habsburskich powstał po ustąpieniu zarazy i łączył mieszkańców miasta. Później bronili swoich kolumn i dbali o nie, złocili detale, odnawiali figury na szczycie. To tworzyło pewien rodzaj tożsamości narodowej i lokalnej.

Zamek, czyli pałac

     W pobliżu szlaków handlowych zwykle na sporych wzniesieniach stawiano warowne twierdze do obrony przed obcym wojskiem, my mówimy o tych budowlach zamki, Czesi zwą je hrad. Jest takie miejsce w Górach Orlickich, gdzie hrad i zamek są w jednej miejscowości - to Potštejn. Obie budowle warte są obejrzenia. Hrad na wierzchołku wzniesienia widoczny jest z daleka, wieczorami ładnie iluminowany. Do pozostałości gotyckiej twierdzy na szczycie kierujcie się za tabliczkami z napisem hrad. To jedna z największych tego typu ruin w Czechach. Z pierwotnego założenia przetrwały do naszych czasów umocnienia, bramy i kaplica zamkowa. Widać założenia obronne na dolnym i górnym zamku. Jest też legenda o skarbie rycerza rabusia. Widok z hradu piękny i daleki. Mankamentem jest, że jak w większości czeskich atrakcji turystycznych, zwiedzanie odbywa się w określonych godzinach i z przewodnikiem. Tak jest porządniej i bezpieczniej dla zabytku.

     By nie wspinać się po górach, zbudowali sobie pałac na skraju podgrodzia, tuż obok kościoła. Teraz obok pałacu znajdziecie pensjonaty i hotel Praha z bardzo porządną kuchnią. Na kawę idziemy do zámeckéj cukrovinky, czyli pałacowej kawiarni i czekamy w spokoju na godzinę oprowadzania po pałacu. W Potštejnie oprowadzanie odbywa się z przewodnikiem przebranym w strój błazna. Będzie sobie z was trochę dworował, a w którejś kolejnej sali zobaczycie nagle hrabinę. Nie jest za bardzo oryginalna, ale dla tych, co chcą się bawić i mają radość w sercach, zabawa będzie świetna. Jak zechcecie, to hrabina z hrabią pozwolą się wam przebrać w stroje z epoki i nauczą tańczyć gawota.

Nocleg w pałacu

     Apartamenty w pałacu mają wyjątkową atmosferę. Dwie sypialnie wyposażone w małżeńskie szerokie łóżka. Meble typowe dla pałacu, rzeźbione, złocone, malowane. Niezapomniane wrażenia. Pokoi niewiele, ale porządnie wyposażone, z lodówką i obszerną łazienką.

Browar

     Wieczorem możecie uczestniczyć w spektaklu strachu lub wybrać się do browaru na degustację piwa. A może jedno i drugie? Browar niewielki, rzemieślniczy w miejscu dawnego browaru zamkowego. Piwa dla koneserów, różne różniste, jakie sobie tylko wymyśli piwowar. To zrobi czekoladowe, a to brzeczkę wleje do beczek po rumie i poczeka do stycznia. Dobra marka, zapamiętajcie browar CLOCK z Potštejna. Dla dam obowiązkowym punktem programu jest spacer po zamkowym parku.

Dojazd

     W Potštejnie zatrzymują się pociągi jeżdżące po linii kolejowej 021, a trzeba pamiętać, że ceny biletów kolejowych są tutaj niskie, a widoki za oknem cudnie górskie. Do Hradca Králové jedziemy pociągiem niecałą godzinę. Oczywiście można dojechać samochodem, ale czy warto spieszyć się aż tak? Przecież można jeździć rowerem po wyznaczonych rowerowych tematycznych szlakach, na przykład piwnych. Jak to pogodzić z przepisami o ruchu drogowym, nie wiadomo. W Czechach obowiązuje zero promila w wydychanym powietrzu, a mandaty wysokie. Może dlatego miejscowi wożą rowery pociągami?

Tekst i foto: Jerzy Dudzik
Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook