Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1822Wszystkich: 13817609

Przyrodnicza sensacja w Karkonoszach!

2017-06-11 20:17

     Po półtora wieku nieobecności, od kilku tygodni w Karkonoszach, obserwowany jest orzeł przedni (Aquila chrysaetos), jeden z największych drapieżnych ptaków. Jak informuje KPN młody osobnik pojawia się w miejscach oddalonych od szlaków turystycznych, gdzie poluje na cietrzewie. 

     Obserwacje tego gatunku należą do rzadkości. Gatunek ten jest objęty ochrona ścisłą (umieszczony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt). Według danych z Monitoringu Ptaków Polski w ciągu ostatnich dwóch lat liczebność populacji lęgowej tego gatunku spadła z 34 par lęgowych do 28 w 2016 roku. Niemal cała populacja orła przedniego na terenie Polski zasiedla Karpaty. Liczebność populacji lęgowej na obszarze Europy ocenia się na 8400-11000 par.

     W Karkonoszach gniazdowanie orła przedniego, jednego z ostatnich, stwierdzono w 1845 roku w rejonie Szklarskiej Poręby, a raczej na 30-metrowych urwiskach wzdłuż rzeki Kamiennej w Kruczych Skałach oraz na Skalnej Ścianie. Po kilkunastu latach już go nie widywano. Orzeł przedni występował w okolicach wybitnie górskich, miał ponad dwumetrową rozpiętość skrzydeł, był muskularnej budowy ciała, o żółtych, zakończonych szponami nogach. Gnieździł się na niedostępnych szczytach, budował pielesze (okrągłe gniazda) pod nawisami skalnymi lub w konarach potężnych drzew. 

     Ptak ten dochowuje wierności jednej samicy. W okresie wylęgu młodych orły stawały się najniebezpieczniejszymi drapieżnikami dla wszelkiej zwierzyny. W Karkonoszach najchętniej odwiedzał duży obszar mokradeł i bagien w widłach Wrzosówki i Podgórnej, stawów hodowlanych „lisiego dołu” i „stawu kresowego” pomiędzy Podgórzynem, Sobieszowem i Cieplicami. 

Anna Zygma - NaszeSudety

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Łukasz Przelaskowski 2017-06-11 22:23

    Bardzo miło zobaczyć tak dobrą wiadomość z zamieszczeniem historii tego pięknego ptaka. Czy będąc pod ochroną ptaki są te oznakowane np. obrączką lub nadajnikiem, aby móc je obserwować i przygotowywać dane ich trybu życia, problemów oraz sposób ich rozwiązań?

  • Katarzyna Sokołowska2017-06-12 00:06

    Wspaniała wiadomość...

  • Anna Zygma2017-06-12 08:52

    Myślę, że najlepiej zapytać o to pracowników KPN lub ornitologów, którzy zajmują się obserwacją ptaków. Polecam zajrzeć na stronę http://www.monitoringptakow.gios.gov.pl/ .

  • Grażyna Tarnowska2017-06-12 19:46

    Bardzo dobra wiadomość!

  • Małgorzata.Poks2017-06-13 13:41

    Był i u mnie w Wojcieszycach i Jeleniej Gorze

  • Andrzej Liszewski2017-06-22 23:44

    To teraz koniecznie trzeba zamknąć kilka kolejnych szlaków w Karkonoszach, żeby nikt nie niepokoił orła... tfu, pracowników KPN podglądających orła.

Komentarz
Facebook