Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 2966Wszystkich: 13199856

Rozpoczęcie sezonu w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach

2022-12-14 19:57

     16 grudnia, w piątek, oficjalne rozpoczęcie sezonu narciarstwa biegowego w Ośrodku Narciarstwa Biegowego Jakuszyce w Szklarskiej Porębie, w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Od tego dnia trasy narciarstwa biegowego będą ratrakowane regularnie. Ich długość maksymalna to około 80 km. Nad bezpieczeństwem wszystkich biegaczy oraz innych osób czuwać będzie zespół ratownictwa, którego siedziba znajduje się na terenie Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka, a który pracuje na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów.

     Od piątku na facebookowym profilu Biegu Piastów i na stronie internetowej publikowane będą codziennie komunikaty o stanie tras, pogodzie oraz inne informacje ważne dla biegaczy narciarskich. Trasy znajdują się w granicach administracyjnych Szklarskiej Poręby, w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Przygotowywane są na podstawie umowy dzierżawy z Nadleśnictwem Szklarska Poręba. Bieganie na nartach po trasach Biegu Piastów jest bezpłatne.

     Na przełomie lutego i marca 2023 roku rozegrany zostanie na nich 47 Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego. Zapisy na 47 Bieg Piastów są otwarte na wszystkie dystanse. Jak dotąd zgłosiło się ponad cztery i pół tysiąca zawodników z 21 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii. Zapisać się można na stronie internetowej Biegu Piastów.

     Nowością sezonu 2022/23 jest Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka, które oferuje m. in. szafki dla biegaczy, toalety, gastronomię, prysznice i szatnie. Przed budynkiem DCS Polana Jakuszycka znajduje się przystanek kolejowy, który dotychczas usytuowany był w pobliżu największych parkingów Biegu Piastów.

     Stowarzyszeniu Bieg Piastów bardzo zależy na bezpieczeństwie wszystkich odwiedzających Góry Izerskie. Dlatego, wspólnie z Nadleśnictwem Szklarska Poręba, Karkonoską Lokalną Organizacją Turystyczną w Szklarskiej Porębie i Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka, z udziałem miasta Szklarska Poręba, wyznaczone zostały Zimowe Trasy Spacerowe, przeznaczone dla turystów pieszych. Trasy te – gdy będzie taka potrzeba - będą utwardzane przez skuter śnieżny KLOT-u z odpowiednim oprzyrządowaniem. Dzięki temu będą bardzo wygodne do chodzenia.

     Jedna z tych tras pokrywa się z trasą narciarstwa biegowego (Jakuszyce – Orle). Pieszych prosimy, by nie deptali po torach dla biegaczy narciarskich oraz pomiędzy nimi. Pozostałe Zimowe Trasy Spacerowe to urokliwa Droga pod Reglami ze Szklarskiej Poręby do Przesieki, szlak z Zakrętu Śmierci pod Wysokim Kamieniem oraz przepiękna trasa w Jakuszycach za leśniczówką w stronę Owczych Skał.

     Ratrakowanie narciarskich tras biegowych jest bardzo drogie. Jedna godzina pracy ratraka to wydatek 1123 złotych. Koszty pokrywane są ze środków własnych Stowarzyszenia Bieg Piastów, których źródłami są opłaty parkingowe oraz wpłaty Partnerów i Sponsorów. Wszystkim, tym większym, jak i mniejszym, jesteśmy za to bardzo wdzięczni.  Wiadomo już, że Sponsorami 47 Biegu Piastów będą KGHM Polska Miedź i Brubeck.

Leszek Kosiorowski - Bieg Piastów
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Leszek Kumor2022-12-19 11:59

  Czescy PIESI wykorzystują przygotowane TRASY SPACEROWE i nie wchodzą na trasy narciarstwa biegowego. Dla nich to rzecz normalna. To tak przy okazji.

Komentarz
Facebook