Seiffen - w bajkowym świecie zabawek

     Nieodłącznym elementem każdego jarmarku bożonarodzeniowego w Niemczech są świąteczne piramidy, często kilkupiętrowe, rozbudowane, zawsze kolorowe, drewniane i zachwycające. Mało jednak kto wie, że tradycja ich budowy pochodzi z Rudaw. A jednym z najbardziej znanych miejsc, gdzie ręcznie wyrabiane są wspomniane zabawki, jest nieduże miasteczko Seiffen, którego centrum całe wygląda jak wielki skład zabawek. Spacerując po nim można poczuć się jak w bajce, tak tu kolorowo, wesoło i radośnie. Co dom to sklep z zabawkami, przyciągający barwnymi witrynami i drewnianymi figurkami, szopkami, piramidami i wszelkiego typu zabawkami, które wyrabiane są przez seiffeńskich rzemieślników.
 


     Miejscowość ma długie tradycje górnicze, bowiem już w XIII wieku pozyskiwano tutaj cynę (wieś nazywała się wówczas Cynsifen, co miało związek ze sposobem pozyskiwania cennego kruszcu. Przez kilka kolejnych wieków górnictwo było niezwykle ważnym elementem życia mieszkańców Seiffen, ale z czasem tradycje górnicze zanikły, a prym zaczęło wieść rzemiosło. Od połowy XVIII wieku szybko zaczęła rozwijać się produkcja zabawek oraz wyrobów z drewna i tak jest do dnia dzisiejszego.

     W niedużej wsi znajdują się dwa muzea, oba poświęcone oczywiście zabawkarstwu. Jedno z nich jest prywatne i znajduje się w budynku, w którym swą siedzibę ma najstarszy w Seiffen sklep z zabawkami, założony w 1866 roku. Wieś leży na kilku szlakach turystycznych, między innymi przebiega przez nią Międzynarodowy Górski Szlak Przyjaźni Eisenach – Budapeszt. Najwięcej jednak odwiedzających Seiffen notuje w czasie adwentowych jarmarków bożonarodzeniowych, rozpoczynających się pod koniec listopada, a kończących tuż przed świętami. Centrum jest wtedy zamknięte dla ruchu samochodowego, wieś wygląda bajkowo, rozświetlona setkami lampionów, a tysiące ludzi krąży pomiędzy straganami chłonąc przedświąteczną atmosferę i dokonując zakupów w licznych sklepach i kramach rzemieślniczych. Ze wszech miar warto wtedy odwiedzić Seiffen…

Waldemar Brygier – NaszeSudety

 


Zobacz także:
Krušné hory (Rudawy) - góry z historią 
portal turystyczny "Brama do Czech" 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl