Śmierć w roli głównej na spektaklu PPA
Przegląd Piosenki Aktorskiej, jak każdy dobry przegląd artystyczny, ma wiele twarzy. Każde z przedstawień, czy koncertów wyróżniają się czymś szczególnym, co na długo pozostaje w pamięci widzów. To z jednej strony zasługa umiejętnego doboru wykonawców i programów, które prezentują, a z drugiej oczywiście samych artystów, którzy często zachwycają swoimi umiejętnościami wokalnymi, aktorskimi, czy muzycznymi. Koncert „Requiem ludowe” Adama Struga i zespołu Kwadrofonik, zaprezentowany w ramach PPA w Synagodze Pod Białym Bocianem to jedno z takich szczególnych wydarzeń.
Niezwykła była już sama tematyka koncertu, w którym artyści skoncentrowali się na śmierci oraz na obrzędach z nią związanych. Tytuł koncertu nie zdradza jego zawartości, lecz nawiązuje do „Śpiewnika pelplińskiego”, ogromnego zbioru polskich, ludowych pieśni religijnych, po raz pierwszy wydanego w 1871 roku, w którym znalazły się między innymi utwory o śmierci i związanych z nią obrzędach, a także o niebie, czyśćcu, sądzie ostatecznym i wieczności. Przedstawienie tak trudnego dla każdego z nas tematu wymagało od artystów specjalnej oprawy. Niski głos Adama Struga nadaje się do tego znakomicie, wprowadzając nastrój powagi i skupienia, a wykorzystane instrumenty perkusyjne (ich różnorodność i sposób wykorzystania na scenie zadziwiały) oraz dwa fortepiany powodowały, że widzowie w pełni mogli przeżywać treści zawarte w kolejnych utworach.
Koncert mógłby wydawać się nieco monotonny poprzez swoją spokojną, miejscami tylko eksperymentalną muzykę i jednostajny głos Adama Struga, ale jak inaczej zaprezentować temat śmierci? Ta jednostajność głosu wokalisty inspirowała za to do uważnego wsłuchania się w treść utworów, które niosą głębokie, ponadczasowe przesłania, bliskie każdemu człowiekowi, także współczesnemu. To niezwykłe, że utwory naszych przodków, utwory sprzed kilku wieków, tak silnie mogą oddziaływać na nasze postrzeganie świata i na nas samych. Ale przecież śmierć stoi ponad czasem, dotyczy tak samo nas, teraz, jak i ludzi żyjących kiedykolwiek…
Waldemar Brygier – NaszeSudety
Zobacz także:
strona www Przeglądu Piosenki Aktorskiej
39 PPA na stronach NaszeSudety