Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 509Wszystkich: 13966762

Stara Kuźnia w Przecznicy już otwarta!

2015-04-23 06:13

     Z początkiem wiosny zakończyły się prace nad zrewitalizowaniem starego budynku, w Przecznicy w Górach Izerskich, który niegdyś pełnił rolę kuźni. Budynek, który straszył swoim wyglądem, teraz zaprasza w swe progi gości. Przywrócono mu dawną urodę i kształt architektoniczny. Przytulne wnętrze zachęca, aby w nim odpocząć. Niepowtarzalny klimat  tworzą pieczołowicie zgromadzone w kuźni zabytkowe  przedmioty: kowadło z XVII w, miech z wieku XVIII, oraz stare kowalskie narzędzia.

     Wnętrze Starej Kuźni, przywołujące tradycje kowalstwa, wzbogacone zostało o wytwory nowych inicjatyw rękodzielniczych. Wyeksponowane zostały ręcznie robione przedmioty ceramiczne, przedmioty ozdabiane metodą decoupage, ludowe rzeźby, drewniane skrzynie i inne dzieła miejscowych twórców. Można je oglądać i kupić. Oferta w miarę rozwoju twórczych pomysłów będzie wzbogacana.

     Kuźnia stała się również miejscem odbywających się w niej warsztatów artystycznych – głównie ceramicznych i decoupage. Każdy może stać się wykonawcą wytworu własnej pracy i wyobraźni. Odbywające się tu warsztaty nie tylko kształtują wśród ich uczestników umiejętność tworzenia własnych dzieł, ale pozwalają też na nawiązanie ściślejszych więzi międzyludzkich.

     Kuźnia jest otwarta dla wszystkich. Mogą z warsztatów korzystać chętni, którzy dopiero uczą się wykonywać swoje dzieła, jak również bardziej doświadczeni twórcy. Zapraszamy do współpracy lokalnych rękodzielników, którzy chcieliby sprzedawać swoje przedmioty bądź prowadzić różnego typu warsztaty.

     Zabytkowy budynek zaprasza też każdego przechodzącego, czy odwiedzającego Przecznicę turystę. To dla niego zostały tutaj zgromadzone mapy, foldery, ulotki informujące o ciekawych miejscach i osobliwościach najbliższej okolicy. Zapraszamy, bo w kuźni każdy może odpocząć; latem ochłodzić się w kamiennych murach i napić zimnej wody, a zimą ogrzać się przy kominku, popijając filiżankę herbaty lub kawy. Ofertę kuźni można znaleźć na stronie: www.izerskipotok.pl.

Agnieszka Koludo-Sobierańska

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook