Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 14107Wszystkich: 6436547

Szczytnik zaprasza!

Zamek Szczytnik na starej pocztówce
Zamek Szczytnik na starej pocztówce
2020-05-25 09:16

     W zamku na Szczytniku nie ma już DPS-u. Jest za to nowe miejsce, aby w spokoju odetchnąć i napić się kawy. Na początku stycznia kłodzkie starostwo zdecydowało o wykwaterowaniu z zamku na Szczytniku mieszkających tam podopiecznych. Dom Pomocy Społecznej przestał działać. Co dalej z zabytkową budowlą na Szczytniku? Okazuje się, że od dwóch tygodni tętni tam życie. Fundacja Zamek Leśna Skała, która dzierżawi nieruchomość od Zakonu Misjonarzy Świętej Rodziny zakasała rękawy i porządkuje teren.

     - Już można do nas przyjeżdżać. Otworzyliśmy małą kawiarnię w ogrodzie. Oferujemy też ciszę i spokój oraz piękne widoki – mówi Alicja Harat, szefowa fundacji. - Ten ogród chcemy ożywić dla turystów w pierwszej kolejności. Potem w planach mamy kawiarnię na dziedzińcu. To bardzo urokliwe miejsce – dodaje.

     Obiekt, po latach wykorzystywania go na DPS, wymaga kapitalnego remontu. Zanim to nastąpi fundacja chce we współpracy z konserwatorem zabytków dokonać inwentaryzacji i uzgodnień potrzebnych do późniejszych prac. Na razie szefowie fundacji nie chcą zdradzić, co docelowo w zamku będzie. Póki co można zwiedzać ogród i zamczysko z zewnątrz a przy okazji napawać się pięknymi okolicznościami przyrody.

PIERO – Gazeta Kłodzka
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Bohemophilus2020-06-12 09:35

  Nie wiem, czy to pomoże, skoro obecny trójpodział władzy wygląda tak: prezes, prezydent i premier (a nad nimi dyrektor...?).

 • Tomek Nawrot2020-06-03 08:09

  To prawda. Z tego powodu tak ważne jest, aby wybrać w nadchodzących wyborach prezydenta, który uważa, że ksiądza, jak każdego z nas, obowiązuje prawo.

 • Bohemophilus2020-05-29 19:11

  W społeczeństwie, którego znaczna część uważa, że ksiądz katolicki jest święty i stoi ponad prawem (casus oskarżonego o pedofilię plebana spod Zgorzelca...) nie takie rzeczy jeszcze się przytrafią.

 • Tomasz Drożdż2020-05-29 16:32

  Proszę o zapoznanie się z nieomal aktualnym i pozbawionym emocji artykułem z ubiegłego roku na temat DPSu w Szczytnej:

  http://klodzko24.eu/1511170918/dps-na-bruk

  Niestety, jak widać ziściły się najgorsze obawy. Smaczku sprawie dodaje tylko to, że przez długi czas nowi właściciele, całkowicie bezprawnie wywodzili swe prawa z przedwojennej umowy przedwstępnej zawartej z całkowicie innym zakonem ( choć pod podobnym wezwaniem), a niemiecki akt notarialny zakończony był zwyczajowym pozdrowieniem Heil Hitler. Kłodzcy samorządowcy, po wielu latach walki nieomal wygrali z pazernym zakonem. Spory przecięła osławiona Komisja Majątkowa, która lekceważąc prawo radośnie przekazała utrzymywany przez Powiat Kłodzki obiekt zakonowi.
  Mijając Szczytno samochodem dodam gazu i splunę przez okno w stronę "klasztoru".

 • Tomek Nawrot2020-05-26 09:18

  Tak, słyszałem coś o tym. Nie pamiętam szczegółów, ale tzw. zwrot mienia kościelnego w tym przypadku (jak i w wielu innych) jest mocno kontrowersyjny.

 • Tomasz Drożdż 2020-05-25 22:37

  Średnio mnie cieszy, że zakon wzbogacił się o olbrzymi obiekt hotelowo-gastronomiczny. Bardzo potrzebny do kontemplacji i uprawy kwiatków w przyklasztornym ogródku. Czy to zakon kucharzy albo hotelarzy? O tym, w jaki sposób "zwrócony." = przejęty, jako prawnikowi nie chce mi się pisać. Wystarczy powertować starsze gazety albo poszukać w internecie.
  Ja za kawę dziękuję ale nie skorzystam.

 • do Pion2020-05-25 20:29

  PRZENIESIONO PENSJONARIUSZY DO INNYCH DPS-ów gdzie mają lepsze warunki od tych które tu były. Całe szczęście że zbiegiem okoliczności przenosiny nastąpiły przed wybuchem epidemii , bo obeszło się bez tragedii która niechybnie by nastąpiła i pochłonęła wiele istnień ludzkich.

 • Pion2020-05-25 17:34

  W zamku na Szczytniku nie ma już DPS-u. Jest za to nowe miejsce, aby w spokoju odetchnąć i napić się kawy. 

  Kawiarnia kawiarnią, ale co zrobiono z wykwaterowanymi? Tego Piero juz nie zdradził.

Komentarz
Facebook