Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 182Wszystkich: 14215452

Szekspir dla dzieci? Czemu nie?!

2017-09-27 07:21

     Wrocławski Teatr Lalek nie przestaje zaskakiwać. Od kilku już lat w swoim repertuarze ma przedstawienia nie tylko dla najmłodszych, ale również i dla starszych widzów. To wynik konsekwentnej polityki programowej, którą realizuje dyrektorski duet Janusz Jasiński – Jakub Krofta. Poszerzenie oferty repertuarowej, a tym samym wyjście poza nurt stricte lalkarski dało sukces, który potwierdzają liczby: w minionym sezonie Wrocławski Teatr Lalek odwiedziło ponad 54 000 widzów!

     Najnowszą propozycją WTL jest „Burza”, przedstawienie oparte na znanym dziele Wiliama Szekspira o tym samym tytule. Czy to dobry pomysł? Zaadoptowanie dorosłej literatury dla potrzeb dzieci (spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 6 roku życia) nigdy nie jest łatwe, dlatego konieczne były uproszczenia i specyficzne środki wyrazu. Jednak jak zapewnia Elżbieta Chowaniec, autorka tekstu adaptacji, zachowane zostały główne wątki i przekaz utworu. 

     Pełna humoru, przygód i zaskakujących zwrotów akcji opowieść dzieje się w kosmosie. Na planecie (u Szekspira akcja dzieje się na samotnej wyspie), na której mieszkają Prospero i jego córka Miranda, rozbija się statek kosmiczny. Wkrótce okazuje się, że podróż grupy ludzi zakończona rozbiciem statku nie jest przypadkiem, a pasażerowie znani są ojcu Mirandy. Co więcej, jednym z nich jest Antonio, który przed laty zesłał na samotną planetę Prospera i jego malutką wówczas córkę…

     Co dzieje się dalej? Nie warto zdradzać dalszego ciągu, ale warto dodać, że głównym wątkiem w sztuce „Burza” jest jednak wątek miłosny, a nie chęć zemsty, stąd to przedstawienie lekkie, wzbudzające sporo śmiechu i pozytywnych uczuć. Z pewnością dobrze przyjęte zostanie nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych. Gwarancją dobrej zabawy są też twórcy spektaklu, polsko-czeski duet Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký, którzy dali się już poznać m.in. w „Czarodziejskim flecie” oraz „Pomniku”.

     Premiera przedstawienia „Burza” zaplanowana została na najbliższą sobotę, 30 września. Kolejne spektakle będzie można obejrzeć 3, 4, 5 oraz 10 października. Polecamy!

Waldemar Brygier - NaszeSudety

 


Zobacz także:
strona www Wrocławskiego Teatru Lalek 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook