Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 43Wszystkich: 13077902

Telcz: 30 lat na liście UNESCO

Fot. Mr Hyde / Wikipedia
Fot. Mr Hyde / Wikipedia
2022-03-25 09:30

     W tym roku mija 30 lat od wpisania historycznego centrum miasta Telcz, wraz ze starówkami Pragi i Czeskiego Krumlova, na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

     Telcz, jedno z najpiękniejszych miast w Republice Czeskiej, leży około 100 km na zachód od Brna. Położony w centrum miasta długi i wąski Plac Zachariasza z Hradca (nám. Zachariáše z Hradce) otaczają gotyckie i renesansowe domy mieszczańskie z arkadami i ozdobnymi szczytami. Pierwotna drewniana zabudowa Telcza była niszczona przez pożary, z których największy wybuchł w 1530 roku. Spłonął wówczas ratusz i wszystkie budynki z jednej strony placu.  

     Tutejszy ratusz został zaprojektowany przez jednego z włoskich architektów sprowadzonych do miasta przez ówczesnego właściciela tutejszych włości, Zachariasza z Hradca. Fasada ratusza jest przykładem czystego renesansu i doskonałych linii.

     Na zachodnim krańcu placu znajduje się pałac, perła architektury renesansowej. Pierwotnie gotycki zamek został przebudowany przez Zachariasza z Hradca w renesansową rezydencję. Najciekawszym pomieszczeniem pałacowym jest Złota Sala z rzeźbionym stropem kasetonowym. W kompleksie pałacowym znajduje się także Kaplica Wszystkich Świętych, miejsce spoczynku Zachariasza z Hradca i jego małżonki Katarzyny z Valdštejna. Pałac od 2020 roku przechodzi rewitalizację, która potrwa do końca 2022 roku. Park pałacowy jest otwarty codziennie dla zwiedzających.

     Do ciekawych zabytków architektury należy kolegium jezuitów z kościołem Imienia Jezus czy kościół parafialny św. Jakuba, pod którym kamień węgielny położono w XIV wieku. Z wieży kościoła św. Ducha rozciąga się piękny widok na zabytkowe centrum miasta.

     Na południowo-wschodnich obrzeżach Telcza znajdują się pozostałości późnogotyckich murów miejskich z Dużą i Małą Bramą. Północno-zachodnią część miasta chroniły obwarowania średniowiecznego zamku. Kamienny mur z krużgankiem, pierwotnie o wysokości 9 metrów, był wyposażony w prostokątne otwory strzelnicze.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-03-25 10:25

  Dodam jedynie, że po czesku Telcz jest rodzaju żeńskiego, ta Telcz, zatem nawet po spolszczeniu pisowni winno się chyba zachować ten rodzaj, choć przyznaję, ze zdania językoznawców są w tej kwestii podzielone. Domy raczej nie z arkadami, ale z podcieniami. PS. Przy telczskim (po staroczesku - teleckim) rynku jest też sporo domów barokowych, zwłaszcza we wschodniej części pierzei północnej. Warto też odwiedzić kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena nieco na zachód od miasta, na wzniesieniu - proporcje jego fasady są zdumiewające.

Komentarz
Facebook