Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 4068Wszystkich: 12784636

Telcz: 30 lat na liście UNESCO

Fot. Mr Hyde / Wikipedia
Fot. Mr Hyde / Wikipedia
2022-03-25 09:30

     W tym roku mija 30 lat od wpisania historycznego centrum miasta Telcz, wraz ze starówkami Pragi i Czeskiego Krumlova, na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

     Telcz, jedno z najpiękniejszych miast w Republice Czeskiej, leży około 100 km na zachód od Brna. Położony w centrum miasta długi i wąski Plac Zachariasza z Hradca (nám. Zachariáše z Hradce) otaczają gotyckie i renesansowe domy mieszczańskie z arkadami i ozdobnymi szczytami. Pierwotna drewniana zabudowa Telcza była niszczona przez pożary, z których największy wybuchł w 1530 roku. Spłonął wówczas ratusz i wszystkie budynki z jednej strony placu.  

     Tutejszy ratusz został zaprojektowany przez jednego z włoskich architektów sprowadzonych do miasta przez ówczesnego właściciela tutejszych włości, Zachariasza z Hradca. Fasada ratusza jest przykładem czystego renesansu i doskonałych linii.

     Na zachodnim krańcu placu znajduje się pałac, perła architektury renesansowej. Pierwotnie gotycki zamek został przebudowany przez Zachariasza z Hradca w renesansową rezydencję. Najciekawszym pomieszczeniem pałacowym jest Złota Sala z rzeźbionym stropem kasetonowym. W kompleksie pałacowym znajduje się także Kaplica Wszystkich Świętych, miejsce spoczynku Zachariasza z Hradca i jego małżonki Katarzyny z Valdštejna. Pałac od 2020 roku przechodzi rewitalizację, która potrwa do końca 2022 roku. Park pałacowy jest otwarty codziennie dla zwiedzających.

     Do ciekawych zabytków architektury należy kolegium jezuitów z kościołem Imienia Jezus czy kościół parafialny św. Jakuba, pod którym kamień węgielny położono w XIV wieku. Z wieży kościoła św. Ducha rozciąga się piękny widok na zabytkowe centrum miasta.

     Na południowo-wschodnich obrzeżach Telcza znajdują się pozostałości późnogotyckich murów miejskich z Dużą i Małą Bramą. Północno-zachodnią część miasta chroniły obwarowania średniowiecznego zamku. Kamienny mur z krużgankiem, pierwotnie o wysokości 9 metrów, był wyposażony w prostokątne otwory strzelnicze.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-03-25 10:25

  Dodam jedynie, że po czesku Telcz jest rodzaju żeńskiego, ta Telcz, zatem nawet po spolszczeniu pisowni winno się chyba zachować ten rodzaj, choć przyznaję, ze zdania językoznawców są w tej kwestii podzielone. Domy raczej nie z arkadami, ale z podcieniami. PS. Przy telczskim (po staroczesku - teleckim) rynku jest też sporo domów barokowych, zwłaszcza we wschodniej części pierzei północnej. Warto też odwiedzić kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena nieco na zachód od miasta, na wzniesieniu - proporcje jego fasady są zdumiewające.

Komentarz
Facebook