Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 491Wszystkich: 13966744

Tesla vs Edison: z prądem, czy pod prąd?

2016-02-24 11:44

     AC/DC to założony w 1973 roku australijski zespół muzyczny, znany zwłaszcza miłośnikom ostrej w swym brzmieniu muzyki hardrockowej. Skrótami AC oraz DC określa się w fizyce również dwa rodzaje prądu: stały i przemienny. A słowem „hard” określają w szkole fizykę ci, którzy jej nie rozumieją i nie lubią. Może czas to zmienić?

     Wrocławski Teatr Lalek przygotował ciekawe przedstawienie, w którym opisał konflikt, jaki na początku XX wieku wybuchł pomiędzy dwoma wynalazcami: Tomaszem Alvą Edisonem oraz Nikolem Teslą. Pierwszy z nich był zwolennikiem prądu stałego, drugi przemiennego. Mimo, że w początkowej fazie swej kariery mieli okazję razem pracować, ich drogi rozeszły się i w kolejnych latach żaden z nich nie przebierał w środkach, by zdyskredytować postać i dokonania swego adwersarza.

     Edison jest bardziej znany, ale czy na pewno wynika to z wielkości jego dokonań? Z perspektywy prawie stu lat, jakie upłynęły od tego czasu, możemy śmiało powiedzieć, że Edison był raczej rzemieślnikiem uparcie po tysiąckroć przeprowadzającym swe doświadczenia, a Tesla prawdziwym wizjonerem, w swych wizjach i dokonaniach niejednokrotnie wykraczającym daleko poza swoją epokę (np. pierwsze radio, dynamo rowerowe, elektrownia wodna, wiatrowa, czy zdalne sterowanie za pomocą radia). Ale cóż, skoro Edison miał lepsze public relations (PR) i potrafił je doskonale i w sposób bezwzględny wykorzystać?

     Michał Derlatka, reżyser przedstawienia, powiedział podczas próby prasowej, że konflikt dwóch genialnych umysłów jest tutaj kanwą do przedstawienia młodej publiczności podstawowych zasad, jakie rządzą fizyką, a także pokazania w przystępny sposób wynalazków, jakie powstały podczas tzw. drugiej rewolucji przemysłowej. Wyraził też nadzieję, że humor zawarty w spektaklu oraz efekty specjalne to doskonałe tło dla przemycenia wiedzy o fizyce – w ten sposób widzowie, nawet o tym nie wiedząc, uczą się. Trudno też nie zgodzić się ze zdaniem zawartym na stronie internetowej Teatru Lalek: „To elektryzująca propozycja dla tych, którzy kochają fizykę… i terapia wstrząsowa dla tych, którzy jej nie znoszą!”.

     Premiera przedstawienia „Tesla vs Edison, czyli z prądem lub pod prąd” odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 lutego. Kolejne przedstawienia zaplanowane zostały na niedzielę, 28 lutego oraz na wtorek, 1 marca.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook