Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

  • 2023-10-22 12:08

    Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik

  • 2023-09-11 20:54

    Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów

  • 2023-09-06 20:12

    Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 345Wszystkich: 13557142

Tesla vs Edison: z prądem, czy pod prąd?

2016-02-24 11:44

     AC/DC to założony w 1973 roku australijski zespół muzyczny, znany zwłaszcza miłośnikom ostrej w swym brzmieniu muzyki hardrockowej. Skrótami AC oraz DC określa się w fizyce również dwa rodzaje prądu: stały i przemienny. A słowem „hard” określają w szkole fizykę ci, którzy jej nie rozumieją i nie lubią. Może czas to zmienić?

     Wrocławski Teatr Lalek przygotował ciekawe przedstawienie, w którym opisał konflikt, jaki na początku XX wieku wybuchł pomiędzy dwoma wynalazcami: Tomaszem Alvą Edisonem oraz Nikolem Teslą. Pierwszy z nich był zwolennikiem prądu stałego, drugi przemiennego. Mimo, że w początkowej fazie swej kariery mieli okazję razem pracować, ich drogi rozeszły się i w kolejnych latach żaden z nich nie przebierał w środkach, by zdyskredytować postać i dokonania swego adwersarza.

     Edison jest bardziej znany, ale czy na pewno wynika to z wielkości jego dokonań? Z perspektywy prawie stu lat, jakie upłynęły od tego czasu, możemy śmiało powiedzieć, że Edison był raczej rzemieślnikiem uparcie po tysiąckroć przeprowadzającym swe doświadczenia, a Tesla prawdziwym wizjonerem, w swych wizjach i dokonaniach niejednokrotnie wykraczającym daleko poza swoją epokę (np. pierwsze radio, dynamo rowerowe, elektrownia wodna, wiatrowa, czy zdalne sterowanie za pomocą radia). Ale cóż, skoro Edison miał lepsze public relations (PR) i potrafił je doskonale i w sposób bezwzględny wykorzystać?

     Michał Derlatka, reżyser przedstawienia, powiedział podczas próby prasowej, że konflikt dwóch genialnych umysłów jest tutaj kanwą do przedstawienia młodej publiczności podstawowych zasad, jakie rządzą fizyką, a także pokazania w przystępny sposób wynalazków, jakie powstały podczas tzw. drugiej rewolucji przemysłowej. Wyraził też nadzieję, że humor zawarty w spektaklu oraz efekty specjalne to doskonałe tło dla przemycenia wiedzy o fizyce – w ten sposób widzowie, nawet o tym nie wiedząc, uczą się. Trudno też nie zgodzić się ze zdaniem zawartym na stronie internetowej Teatru Lalek: „To elektryzująca propozycja dla tych, którzy kochają fizykę… i terapia wstrząsowa dla tych, którzy jej nie znoszą!”.

     Premiera przedstawienia „Tesla vs Edison, czyli z prądem lub pod prąd” odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 lutego. Kolejne przedstawienia zaplanowane zostały na niedzielę, 28 lutego oraz na wtorek, 1 marca.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook