Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 765Wszystkich: 13816552

Tesla vs Edison: z prądem, czy pod prąd?

2016-02-24 11:44

     AC/DC to założony w 1973 roku australijski zespół muzyczny, znany zwłaszcza miłośnikom ostrej w swym brzmieniu muzyki hardrockowej. Skrótami AC oraz DC określa się w fizyce również dwa rodzaje prądu: stały i przemienny. A słowem „hard” określają w szkole fizykę ci, którzy jej nie rozumieją i nie lubią. Może czas to zmienić?

     Wrocławski Teatr Lalek przygotował ciekawe przedstawienie, w którym opisał konflikt, jaki na początku XX wieku wybuchł pomiędzy dwoma wynalazcami: Tomaszem Alvą Edisonem oraz Nikolem Teslą. Pierwszy z nich był zwolennikiem prądu stałego, drugi przemiennego. Mimo, że w początkowej fazie swej kariery mieli okazję razem pracować, ich drogi rozeszły się i w kolejnych latach żaden z nich nie przebierał w środkach, by zdyskredytować postać i dokonania swego adwersarza.

     Edison jest bardziej znany, ale czy na pewno wynika to z wielkości jego dokonań? Z perspektywy prawie stu lat, jakie upłynęły od tego czasu, możemy śmiało powiedzieć, że Edison był raczej rzemieślnikiem uparcie po tysiąckroć przeprowadzającym swe doświadczenia, a Tesla prawdziwym wizjonerem, w swych wizjach i dokonaniach niejednokrotnie wykraczającym daleko poza swoją epokę (np. pierwsze radio, dynamo rowerowe, elektrownia wodna, wiatrowa, czy zdalne sterowanie za pomocą radia). Ale cóż, skoro Edison miał lepsze public relations (PR) i potrafił je doskonale i w sposób bezwzględny wykorzystać?

     Michał Derlatka, reżyser przedstawienia, powiedział podczas próby prasowej, że konflikt dwóch genialnych umysłów jest tutaj kanwą do przedstawienia młodej publiczności podstawowych zasad, jakie rządzą fizyką, a także pokazania w przystępny sposób wynalazków, jakie powstały podczas tzw. drugiej rewolucji przemysłowej. Wyraził też nadzieję, że humor zawarty w spektaklu oraz efekty specjalne to doskonałe tło dla przemycenia wiedzy o fizyce – w ten sposób widzowie, nawet o tym nie wiedząc, uczą się. Trudno też nie zgodzić się ze zdaniem zawartym na stronie internetowej Teatru Lalek: „To elektryzująca propozycja dla tych, którzy kochają fizykę… i terapia wstrząsowa dla tych, którzy jej nie znoszą!”.

     Premiera przedstawienia „Tesla vs Edison, czyli z prądem lub pod prąd” odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 lutego. Kolejne przedstawienia zaplanowane zostały na niedzielę, 28 lutego oraz na wtorek, 1 marca.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook