Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 12216Wszystkich: 6434656

W poszukiwaniu śladów w Lubiążu

Fot. Marc Theis
Fot. Marc Theis
2018-11-22 17:30

W poszukiwaniu śladów w Lubiążu
76 lat po deportacji luksemburskich rodzin do Lubiąża w 1942 roku
Wernisaż w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

     Dolnośląska Biblioteka Publiczna (Wrocław, Rynek 58) zaprasza 22 listopada, o godz. 17:30 do Galerii pod Plafonem na wernisaż wystawy fotograficznej, która jest owocem poszukiwań śladów luksemburskich rodzin deportowanych przez niemieckich okupantów w 1942 r. do Leubus (Lubiąża), wówczas miejsca przymusowej pracy dla przemysłu zbrojeniowego pod nazistowskim reżimem.

     Luksemburski fotografik Marc Theis w swoim projekcie artystycznym poszukuje śladów tamtych wydarzeń w Lubiążu. Rezultaty jego „śledztwa" posłużyć mają podtrzymaniu pamięci o historii deportowanych z Luksemburga, ponad pół wieku po tamtych wydarzeniach.

     Marc Theis od ponad 35 lat mieszka w Hanowerze. Studiował w Szkole Fotografii im. Adolfa Laziego w Stuttgarcie, a następnie grafikę reklamową w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1983 r. pracuje jako fotograf niezależny, a także autor książek. Jego fotografie pokazywane są w kraju i za granicą. Wydał 15 ilustrowanych albumów i ponad 25 kalendarzy z fotografiami.

     Wystawę objął patronatem Ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburga w Rzeczpospolitej Polskiej Conrad Bruch.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook