Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 20Wszystkich: 13077879

Wędrówki szlakiem morawskich winnic

Mikulov. Fot. Petr Pohudka shutterstockWinne piwniczki Plže, Slovacko. Fot. Aleš MotejlWinnice. Fot. Ondřej Čechvala
Mikulov. Fot. Petr Pohudka shutterstock
Winne piwniczki Plže, Slovacko. Fot. Aleš Motejl
Winnice. Fot. Ondřej Čechvala
2022-06-22 12:10

     W Republice Czeskiej znajdziemy ponad siedemnaście tysięcy hektarów winnic. To właśnie z tych pięknych, rozległych i urodzajnych miejsc pochodzą takie wspaniałe napoje jak Rulandské šedé czy Tramín červený. Dokąd warto wybrać się, aby poznać magiczny świat wina?

Ścieżka edukacyjna Valtice

    Wycieczka szlakiem winiarskim to idealny pomysł na połączenie pasji winiarskiej z wędrówkami i zwiedzaniem okolicy. Jednym z najpiękniejszych morawskich szlaków winiarskich jest ścieżka edukacyjna w okolicy Valtic. Pięciokilometrowa trasa zaczyna się tuż obok pałacu Valtice i prowadzi do rozległych winnic, do punktu widokowego na wzgórzu Reistna, z którego rozciąga się przepiękna panorama parku Lednice – Valtice, wpisanego wraz z pałacami na listę UNESCO. Trasa wiedzie następnie do centrum miasteczka Valtice, z licznymi winiarniami, w których można spędzić cały wieczór.

Mikulovska ścieżka edukacyjna

     Dwudziestokilometrowa ścieżka oferuje możliwość poznania tajników winiarstwa pod Pálavą. Trasę możemy pokonać pieszo, na rowerze, a nawet autem. Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu przy banku Komerční banka w Mikulovie. Przejdziemy przez rynek, gdzie możemy zatrzymać się w centrum informacji turystycznej, aby uzyskać aktualne informacje na temat otwartych piwnic winnych, imprez winiarskich i atrakcji turystycznych w okolicy. Trasa zaprowadzi nas do wiosek winiarskich pod Pálavą.

Szlak winiarski Podluží

     Sieć tras rowerowych w gminie Podluží prowadzi początkowo przez płaski teren, następnie przez pofałdowaną Wyżynę Kijovską w okolicach Starego Poddvorova do północnych obszarów winiarskich Slovácka, gdzie winnice przeplatają się z rozległymi obszarami leśnymi. Na trasie miniemy Břeclav, Hodonín, Mikulčice i Moravską Novą Ves. Ciepły klimat, bliskość rzek i bezkresne równiny przyciągały osadników od niepamiętnych czasów, o czym świadczą znaleziska archeologiczne w osadach na Valech koło Mikulčic i Pohansko koło Břeclavi. Tutejsze trasy rowerowe wiodą przez najdalej na południe położone obszary winiarskie Moraw. Ogółem mierzą 113 kilometrów.

Znojemskie trasy winiarskie

    Szlaki winiarskie w okolicach Znojma łączą pięćdziesiąt pięć gmin winiarskich. Na tym rozległym terenie każdy znajdzie odpowiednie dla siebie trasy. Miłośnicy równinnych szlaków wiodących przez pola docenią północną cześć szlaku i okolice rzeki Dyi na południu. Amatorom bardziej wymagających terenów spodobają się szlaki wiodące przez Park Narodowy Podyjí i lasy na północ od Znojma. Pod względem powierzchni region znojemski jest największym regionem winiarskim na Morawach. Szlaki wiodą przez słynne miejscowości winiarskie, między innymi Nový Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice i Vrbovec. Warto zwiedzić jedną z najlepszych winnic - Šobes. Wycieczkę rowerową możemy rozpocząć na przykład w Lukovie, Podmolí lub w Havraníkach. Ciekawostką na trasie jest Malowana Piwniczka Winna w Šatovie.

Strážnicka trasa winiarska

     Trasa mierzy ponad sto kilometrów i wiedzie od Uherskiego Ostrohu i Rohatca do stoków Białych Karpat. Na turystów czeka piękna architektura ludowa i pyszne białe wina. Na jednodniową wycieczkę możemy wyruszyć trasą z Bzenca, na której napotkamy najciekawsze zabytki regionu Strážnicko, między innymi słynne piwniczki winne Petrov – Plže. U podnóża Białych Karpat trasa schodzi do malowniczej wioski winiarskiej  pod świętym Antonínkem i do Ostrožskiej Lhoty.

Trasa winiarska w okolicach Uherskiego Hradiště

     W większości płaska trasa jest idealna na jednodniową wycieczkę rodzinną. Wiedzie po mało uczęszczanych szosach i ścieżkach rowerowych. Spodoba się miłośnikom wina, architektury ludowej i zabytków przyrody.  Całkowita długość trasy wynosi 75 km. Zwiedzimy między innymi miasta Uhersky Ostroh, Ostrožską novą ves, Bzenec, Hluk, Vlčnov i Uherské Hradiště, gdzie w dzielnicy Mařatice zobaczymy przepiękne piwniczki winne.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook