Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz
Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?
Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik
Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów
Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...
W weekend 21 i 22 października, w godzinach od 11:00 do 17:30, na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice odbędzie się wyjątkowa impreza. Dwudniowy piknik rodzinny to wielkie święto naszego regionu, które w jednym miejscu zgromadzi największe atrakcje Dolnego Śląska. Bogaty program wydarzenia skierowany jest do wszystkich mieszkańców i turystów – również tych najmłodszych.
- Jubileusz 25-lecia Województwa Dolnośląskiego to wyjątkowy czas, aby podkreślić naszą historię, regionalną tożsamość oraz jedność mieszkańców naszego pięknego Dolnego Śląska. Ciekawy program obchodów jubileuszu obejmuje liczne wydarzenia, między innymi Crystal Cup – wyścigi konne na wrocławskich Partynicach. Serdecznie zachęcam Państwa do udziału w tym wydarzeniu - zaprasza Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Weekend pełen wrażeń
W programie wydarzenia są koncerty, spektakle, warsztaty i animacje. Na scenie pojawią się między innymi jazzmani z Dixi Tiger’s Band oraz Cuban Latino Jazz, którzy rozgrzeją publiczność kubańską energią. Z kolei etniczne nuty towarzyszyć będą występowi Filharmonii Sudeckiej z zespołem Kosy. Muzycy zagrają utwory z albumu „Siew symfonicznie” i zaprezentują autorskie interpretacje pieśni z Dolnego Śląska.
Bogatą ofertę organizatorzy przygotowali również dla dzieci. Wraz z cyrkowymi animatorami mali Dolnoślązacy będą mogli spróbować swoich sił w chodzeniu po linie, na szczudłach czy w żonglowaniu. W cyrkowym miasteczku znajdą się też gry zręcznościowe i ogromne bańki mydlane. Rodziny zapraszamy również na dwa spektakle: „Bill Bombadill Show” oraz „Wesoły Cyrk Pana Pedro”.
W sobotę dobrą zabawę będzie można połączyć z pomaganiem potrzebującym. Na terenie pikniku stanie krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, dzięki czemu każdy chętny będzie miał możliwość zostać honorowym dawcą krwi.
Drugiego dnia wiele emocji dostarczą widowiskowe wyścigi konne, w tym najdłuższa rywalizacja przeszkodowa sezonu – międzynarodowa gonitwa dla 5-letnich i starszych koni o Puchar Crystal Cup (5500 m).
Cudze chwalicie, swoje – poznacie!
Piknik rodzinny to również doskonała okazja, żeby lepiej poznać swój region. W strefie stoisk wystawienniczych pojawią się przedstawiciele dolnośląskich atrakcji turystycznych, zabytków oraz instytucji. Ponad 30 wystawców promować będzie swoją Małą Ojczyznę i zapraszać na warsztaty, gry, zawody i konkursy.
Wraz z reprezentacją Zamku Czocha, zwanego polskim Hogwartem, uczestnicy warsztatów zielarskich przygotują eliksiry o magicznej mocy. Chętni wykonają także swoje własne czarodziejskie różdżki. Na warsztaty z wykorzystaniem darów jesieni zapraszają przedstawiciele Karpacza. W ich strefie będzie się można również zmierzyć w Jesiennych Igrzyskach Dobrej Zabawy. Trudną sztukę kaligrafii zaprezentuje stoisko wrocławskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Muzeum Karkonoskie zaprosi Dolnoślązaków do artystycznego malowania na szkle. Z kolei włodarze Kłodzka przygotują roślinne warsztaty, z których każdy chętny wyjdzie z własnymi sadzonkami lub świecami z pszczelego wosku. A to tylko kilka wybranych propozycji! W ten weekend całe województwo spotka się w jednym miejscu.
Jak smakuje Dolny Śląsk?
Dla głodnych wrażeń kulinarnych nie zabraknie regionalnych przysmaków. Ponad 30 wystawców w strefie gastronomicznej promować będzie swoje produkty. Na stoiskach znajdzie się oferta dolnośląskich winnic, a o ich wyrobach opowiedzą przedstawiciele Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina. Posmakować będzie można również regionalnych pierników, miodów, swojskich wyrobów wędliniarskich, kiszonek i wielu innych pysznych produktów.
Wielkie obchody Święta Województwa Dolnośląskiego
W tym roku przypada 25-lecie województwa dolnośląskiego. To wyjątkowa rocznica i wyjątkowa jest też jej oprawa. Święto, które kalendarzowo wypada 16 października – w dniu św. Jadwigi, patronki regionu – trwa tym razem cały miesiąc, w każdym zakątku regionu. Z inicjatywy samorządu województwa dla mieszkańców i turystów przygotowano ponad 200 różnorodnych atrakcji: wydarzeń sportowych, kulturalnych, rozrywkowych i turystycznych.
– Dotychczasowe wydarzenia z okazji 25-lecia przyciągnęły tłumy mieszkańców, ale to nie koniec! Przed nami finał Święta Województwa na wrocławskich Partynicach. Chcemy wykorzystać jesienną aurę i zaprosić Dolnoślązaczki oraz Dolnoślązaków do przyjemnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu w rodzinnym gronie. Przygotowaliśmy liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Pamiętajmy też, że Święto Dolnego Śląska trwa cały miesiąc, dlatego zapraszam również na pozostałe wydarzenia, które zostały zaplanowane aż do ostatniego dnia października – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Szczegóły dotyczące Święta Województwa można znaleźć na stronie: www.dolnyslask25lat.pl.