Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

 • 2024-04-17 08:17

  Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 244Wszystkich: 13776321

Wielki Finał Święta Województwa Dolnośląskiego

2023-10-21 11:00

     W weekend 21 i 22 października, w godzinach od 11:00 do 17:30, na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice odbędzie się wyjątkowa impreza. Dwudniowy piknik rodzinny to wielkie święto naszego regionu, które w jednym miejscu zgromadzi największe atrakcje Dolnego Śląska. Bogaty program wydarzenia skierowany jest do wszystkich mieszkańców i turystów – również tych najmłodszych. 

     - Jubileusz 25-lecia Województwa Dolnośląskiego to wyjątkowy czas, aby podkreślić naszą historię, regionalną tożsamość oraz jedność mieszkańców naszego pięknego Dolnego Śląska. Ciekawy program obchodów jubileuszu obejmuje liczne wydarzenia, między innymi Crystal Cup – wyścigi konne na wrocławskich Partynicach. Serdecznie zachęcam Państwa do udziału w tym wydarzeniu - zaprasza Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Weekend pełen wrażeń

     W programie wydarzenia są koncerty, spektakle, warsztaty i animacje. Na scenie pojawią się między innymi jazzmani z Dixi Tiger’s Band oraz Cuban Latino Jazz, którzy rozgrzeją publiczność kubańską energią. Z kolei etniczne nuty towarzyszyć będą występowi Filharmonii Sudeckiej z zespołem Kosy. Muzycy zagrają utwory z albumu „Siew symfonicznie” i zaprezentują autorskie interpretacje pieśni z Dolnego Śląska.

     Bogatą ofertę organizatorzy przygotowali również dla dzieci. Wraz z cyrkowymi animatorami mali Dolnoślązacy będą mogli spróbować swoich sił w chodzeniu po linie, na szczudłach czy w żonglowaniu. W cyrkowym miasteczku znajdą się też gry zręcznościowe i ogromne bańki mydlane. Rodziny zapraszamy również na dwa spektakle: „Bill Bombadill Show” oraz „Wesoły Cyrk Pana Pedro”.

     W sobotę dobrą zabawę będzie można połączyć z pomaganiem potrzebującym. Na terenie pikniku stanie krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, dzięki czemu każdy chętny będzie miał możliwość zostać honorowym dawcą krwi.

     Drugiego dnia wiele emocji dostarczą widowiskowe wyścigi konne, w tym najdłuższa rywalizacja przeszkodowa sezonu – międzynarodowa gonitwa dla 5-letnich i starszych koni o Puchar Crystal Cup (5500 m).

Cudze chwalicie, swoje – poznacie!

     Piknik rodzinny to również doskonała okazja, żeby lepiej poznać swój region. W strefie stoisk wystawienniczych pojawią się przedstawiciele dolnośląskich atrakcji turystycznych, zabytków oraz instytucji. Ponad 30 wystawców promować będzie swoją Małą Ojczyznę i zapraszać na warsztaty, gry, zawody i konkursy.

     Wraz z reprezentacją Zamku Czocha, zwanego polskim Hogwartem, uczestnicy warsztatów zielarskich przygotują eliksiry o magicznej mocy. Chętni wykonają także swoje własne czarodziejskie różdżki. Na warsztaty z wykorzystaniem darów jesieni zapraszają przedstawiciele Karpacza. W ich strefie będzie się można również zmierzyć w Jesiennych Igrzyskach Dobrej Zabawy. Trudną sztukę kaligrafii zaprezentuje stoisko wrocławskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Muzeum Karkonoskie zaprosi Dolnoślązaków do artystycznego malowania na szkle. Z kolei włodarze Kłodzka przygotują roślinne warsztaty, z których każdy chętny wyjdzie z własnymi sadzonkami lub świecami z pszczelego wosku. A to tylko kilka wybranych propozycji! W ten weekend całe województwo spotka się w jednym miejscu.

Jak smakuje Dolny Śląsk?

      Dla głodnych wrażeń kulinarnych nie zabraknie regionalnych przysmaków. Ponad 30 wystawców w strefie gastronomicznej promować będzie swoje produkty. Na stoiskach znajdzie się oferta dolnośląskich winnic, a o ich wyrobach opowiedzą przedstawiciele Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina. Posmakować będzie można również regionalnych pierników, miodów, swojskich wyrobów wędliniarskich, kiszonek i wielu innych pysznych produktów.

Wielkie obchody Święta Województwa Dolnośląskiego

     W tym roku przypada 25-lecie województwa dolnośląskiego. To wyjątkowa rocznica i wyjątkowa jest też jej oprawa. Święto, które kalendarzowo wypada 16 października – w dniu św. Jadwigi, patronki regionu – trwa tym razem cały miesiąc, w każdym zakątku regionu. Z inicjatywy samorządu województwa dla mieszkańców i turystów przygotowano ponad 200 różnorodnych atrakcji: wydarzeń sportowych, kulturalnych, rozrywkowych i turystycznych.

     – Dotychczasowe wydarzenia z okazji 25-lecia przyciągnęły tłumy mieszkańców, ale to nie koniec! Przed nami finał Święta Województwa na wrocławskich Partynicach. Chcemy wykorzystać jesienną aurę i zaprosić Dolnoślązaczki oraz Dolnoślązaków do przyjemnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu w rodzinnym gronie. Przygotowaliśmy liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Pamiętajmy też, że Święto Dolnego Śląska trwa cały miesiąc, dlatego zapraszam również na pozostałe wydarzenia, które zostały zaplanowane aż do ostatniego dnia października – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Szczegóły dotyczące Święta Województwa można znaleźć na stronie: www.dolnyslask25lat.pl.

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook