Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-09-19 07:14

  “Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” to już siódmy tom przewodników innych niż wszystkie. Tym razem autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie nie tylko o skarbach, ale i o do dziś niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha, czy zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia...

 • 2018-09-19 07:08

  To już drugi z serii przewodników emocjonalnych Wydawnictwa Ad Rem. Tym razem w osobistej, pełnej oryginalnych skojarzeń opowieści Czytelnik zabrany zostaje do podziemnego świata Kowar, odbywa podróż w czasie do miasta, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Autor Jarosław Szczyżowski ukazuje Kowary jak miasto oglądane w negatywie. Jakby rzeczywistość nie przyznawała się tutaj do samej siebie, odwracała na lewą stronę, udawała. Ale co? I dlaczego?

 • 2018-09-04 09:23

  Przewodnik prowadzi po atrakcyjnych turystycznie i licznie odwiedzanych latem i zimą masywów górskich okalających Kotlinę Kłodzką, którymi są: Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie. Opisano liczne uzdrowiska: Kudowa, Polanica, Duszniki, Lądek oraz zabytkowe miasta i miasteczka: Kłodzko, Bystrzyca, Złoty Stok, Srebrna Góra, Radków, Ścinawka, Wambierzyce

 • 2018-09-04 07:50

  W sprzedaży jest już wrześniowy numer magazynu turystyki rowerowej "RowerTour". Jak w każdym numerze, wewnątrz znaleźć mozna wiele ciekawych informacji, inspiracji do niezwykłych podróży, a także nowinki sprzętowe i wieści ze świata dwóch kółek. Tym razem redakcja proponuje m.in. eksplorację Świętokrzyskiego Parku Narodowego, single tracki w okolicach Szczecina, a także relacje z rowerowych wędrówek po Korsyce, Sardynii, Czechach oraz miejscach egzotycznych...

 • 2018-07-25 07:25

  Z niezwykłą regularnością ukazuje się Magazyn turystyki górskiej "npm", którego 209. numer pojawił się właśnie na półkach w księgarniach i kioskach. Wśród wielu ciekawych artykułów warto zwrócić uwagę na rozmowę z Rafałem Fronią, prywatnie właścicielem jeleniogórskiego wydawnictwa "Plan", którego mapy znają wszyscy miłośnicy Sudetów, himalaistą, a ostatnio autorem książki "Anatomia góry"

Wizyt:
Dzisiaj: 836Wszystkich: 2907468

Wieża na Jaworniku Wielkim uszkodzona

źródło: UMiG Złoty Stok
źródło: UMiG Złoty Stok
2018-07-07 07:08

     Gmina Złoty Stok na swej stronie internetowej podała, że wieża widokowa na Jaworniku Wielkim (Góry Złote) jest niedostępna dla turystów z powodu uszkodzenia. Stało się tak w wyniku długotrwałego użytkowania drewnianej konstrukcji, która stanęła na szczycie w sierpniu 2009 roku. Niekonserwowana przez lata konstrukcja osłabiana była dodatkowo przez deszcze, wiatry i mrozy w zimie.

     Wieża postawiona została w 2009 roku w ramach unijnego projektu „Szlak widokowy szczytami pogranicza”. Złoty Stok realizował go wraz z partnerskim miastem, leżącym po czeskiej stronie granicy Javorníkiem. Miasto już zapowiedziało szukanie środków na odbudowę wieży. Być może uszkodzenie konstrukcji wyjdzie Jawornikowi Wielkiemu na dobre, bo drzewa na szczycie już jakiś czas temu przerosły wieżę i widoki z niej były mocno ograniczone. Nowa konstrukcja powinna być wyższa, by znów mogła spełniać swoją rolę.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Harnaś Sudecki2018-07-09 10:53

  Długotrwałe eksploatacja?! 9 (słownie dziewięć) lat to taki szmat czasu? Dobre, drewniane konstrukcje mogą trwać kilkadziesiąt lat. Oczywiście, jeśli do ich wznoszenia użyto odpowiedniego drewna i konstrukcja jest potem konserwowana. Jeśli wieżę wzniesiono byle jak i z byle czego (co u nas jest dość powszechne) to nie się co dziwić, że już po 9 latach uległa zniszczeniu. No chyba, że zniszczenia dokonano celowo (to też się zdarza).

 • Jerzy K.Bieńkowski2018-07-07 14:21

  Wazystko da się wytłumaczyć, ale wieże same się nie dewastują...

 • jasio2018-07-07 10:40

  Czesi robią "vyhlidki" czyli przycinają żeby można było podziwiać widoki a u nas zarasta, że szlaku nie widać

Komentarz
Facebook