Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-09-19 07:14

  “Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” to już siódmy tom przewodników innych niż wszystkie. Tym razem autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie nie tylko o skarbach, ale i o do dziś niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha, czy zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia...

 • 2018-09-19 07:08

  To już drugi z serii przewodników emocjonalnych Wydawnictwa Ad Rem. Tym razem w osobistej, pełnej oryginalnych skojarzeń opowieści Czytelnik zabrany zostaje do podziemnego świata Kowar, odbywa podróż w czasie do miasta, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Autor Jarosław Szczyżowski ukazuje Kowary jak miasto oglądane w negatywie. Jakby rzeczywistość nie przyznawała się tutaj do samej siebie, odwracała na lewą stronę, udawała. Ale co? I dlaczego?

 • 2018-09-04 09:23

  Przewodnik prowadzi po atrakcyjnych turystycznie i licznie odwiedzanych latem i zimą masywów górskich okalających Kotlinę Kłodzką, którymi są: Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie. Opisano liczne uzdrowiska: Kudowa, Polanica, Duszniki, Lądek oraz zabytkowe miasta i miasteczka: Kłodzko, Bystrzyca, Złoty Stok, Srebrna Góra, Radków, Ścinawka, Wambierzyce

 • 2018-09-04 07:50

  W sprzedaży jest już wrześniowy numer magazynu turystyki rowerowej "RowerTour". Jak w każdym numerze, wewnątrz znaleźć mozna wiele ciekawych informacji, inspiracji do niezwykłych podróży, a także nowinki sprzętowe i wieści ze świata dwóch kółek. Tym razem redakcja proponuje m.in. eksplorację Świętokrzyskiego Parku Narodowego, single tracki w okolicach Szczecina, a także relacje z rowerowych wędrówek po Korsyce, Sardynii, Czechach oraz miejscach egzotycznych...

 • 2018-07-25 07:25

  Z niezwykłą regularnością ukazuje się Magazyn turystyki górskiej "npm", którego 209. numer pojawił się właśnie na półkach w księgarniach i kioskach. Wśród wielu ciekawych artykułów warto zwrócić uwagę na rozmowę z Rafałem Fronią, prywatnie właścicielem jeleniogórskiego wydawnictwa "Plan", którego mapy znają wszyscy miłośnicy Sudetów, himalaistą, a ostatnio autorem książki "Anatomia góry"

Wizyt:
Dzisiaj: 832Wszystkich: 2907464

Wieżyca koło Dobromierza

2018-07-05 17:33

     Dobromierz to malowniczo położona miejscowość na skraju Przedgórza Sudeckiego. Na jednym ze wzgórz górujących ponad miastem (Wieżyca, 394 m) znajduje się wieża. Kiedyś były przy niej hotel i restauracja, które funkcjonowały do 1952 roku. Wtedy tzw. prywaciarzom, bo nie pasowali do ówczesnego ustroju, podniesiono bardzo podatki. Osoby prowadzące tam działalność zakończyły ją, bo przestało się to opłacać. Od tego czasu obiekty te stały niezabezpieczone. Zostały rozebrane, a z uzyskanego budulca podobno dwie osoby wybudowały sobie domy. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy byłem tam po raz pierwszy, widok był ładny. Teraz prawie w całości zasłoniły go drzewa.

     Jednak sporą wartością dodaną tego miejsca jest człowiek, który dzierżawi wieżę, opiekuję się nią i przyległym terenem. Bardzo dobrze zna historię tego miejsca, a także Dolnego Śląska, lubi o niej opowiadać, przyjemnie się go słucha. Mówi, że jest tam codziennie.

     Dobromierz znajduje się przy drodze Wrocław - Jelenia Góra. To miejsce charakterystyczne, bowiem droga z poziomu równiny wznosi się na pierwsze wzgórza. Do wieży jedzie się drogą gruntową, skręcając przy pierwszych zabudowaniach Bronówka w prawo.

[Tomek Nawrot]
 

 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomek Nawrot2018-07-09 19:12

  Harnaś, wspaniała panorama z tej wieży to była kiedyś. Też ją pamiętam od czasu, gdy byłem po raz pierwszy tam kilkanaście lat temu. Niestety obecnie widać tylko tyle, ile przedstawiłem na zdjęciach. Innymi słowy, to już nie jest miejsce, do którego można pojechać tylko po to, aby podziwiać panoramę - po prostu jej nie ma. Natomiast nadal jest wieża, schody wybudowane dla Hitlera, który miał tam przyjechać w 1945 roku, ale już nie zdążył, zadbany teren wokół wieży, w środku duża liczba reprodukcji przedwojennych kartek pocztowych tego miejsca, na których widać hotel i restaurację, no i postać osoby opiekującej się tym miejscem.

 • Harnaś Sudecki2018-07-09 11:07

  Autentycznie jest to wspaniałe miejsce, jeśli chodzi o widok na Wzgórza Strzegomskie i nie tylko. Oczywiście również rozpościera się stąd wspaniała panorama na pola na których odbyła się jedna z ważniejszych bitew w dziejach Ślaska (1745 r.). Wieżę wzniesiono jako pomnik upamiętniający bitwę w stulecie tego wydarzenia. Dobrze, że trafiła pod opiekę własnie takiego człowieka jaki tam dziś "rządzi". Warto, aby wieżę lepiej wykorzystać jako obiekt popularyzujący wspomniane wcześniej wydarzenia historyczne z czerwca 1745 r. Ważne, ze obiekt nie popada w ruinę (jak wiele podobnych w okolicy) i jest wielką atrakcją (choć autentycznie mało znaną) turystyczno-historyczną.

 • Tomek Pawlik, agatowcy.pl2018-07-07 21:21

  Urokliwe miejsce z fascynującą historią. Pan, który opiekuje się wieżą, rzeczywiście jest świetnym gawędziarzem, z zapałem opowiadającym o historii Dolnego Śląska. Szkoda, że to miejsce jest zupełnie niewykorzystane. A potencjał ma. Naprawdę warto się tam zatrzymać, jadąc w Karkonosze czy np. do Bolkowa.
  Trochę o tym miejscu pisaliśmy na stronie www.agatowcy.pl agatowcy.pl/index.php/2017/06/16/bitwa-w-rowie-i-zapora-na-uskoku-czyli-pruski-m ilitaryzm-z-geologia-w-tle/

Komentarz
Facebook