Wiosna z muzyką dawną w Sudetach
"Maj z muzyką dawną" to przedsięwzięcie niezwykłe. Zaczęło się kilkadziesiąt lat temu, gdy w głowach kilku studentek kulturoznawstwa zrodziła się myśl prezentacji szerokiej publiczności muzyki powstałej czasami kilka wieków temu. Idea przetrwała do dnia dzisiejszego i z małego przeglądu zrobił się duży, cieszącyc się uznaniem melomanów festiwal.
Tegoroczna edycja festiwalu "Maj z muzyką dawną" trwać będzie do 10 czerwca, dlatego słowo "maj" powinno zostać zastąpione słowem "wiosna". W tym roku z piękną muzyką, komponowaną od czasów głębokiego średniowiecza po barok obcować będziemy już po raz dwudziesty siódmy. Nie tylko we Wrocławiu, jak to głównie miało miejsce w przeszłości, ale również w wielu miejscach poza stolicą Dolnego Śląska, na przykład w Kamiennej Górze, Belawie, czy kilku niezwykłych miejscach na ziemi kłodzkiej.
Pierwszy koncert odbędzie się we Wrocławiu, gdzie w sobotę wieczorem 12 maja w kościele Opatrzności Bożej posłuchamy Ensemble Musaicum w programie zatytułowanym "Marcin Luter i Pani Muzyka". Dzień później organizatorzy zapraszają do Szczawna-Zdroju, gdzie w niezwykłej jazzowej aranżancji, zagranej przez zespół The 5th Season, posłuchać będziemy mogli "Czterech pór roku" Antonio Vivaldiego. To jeden z kilku tegorocznych koncertów, na który koniecznie trzeba się wybrać!
Innym niezwykłym wydarzeniem będą z pewnością koncerty gruzińskiego, męskiego Narodowego Chóru Adżarii Batumi. Ich zaproszenie to ukłon w stronę Gruzji i regionu Andżuria, z którą ostatnio województwo dolnośląskie nawiązało ścisłą współpracę, nie tylko gospodarczą, ale i kulturalną. Gruzińscy artyści zaprezentują muzykę sakralną i cerkiewną z VII-XIII wieku.
Nie sposób oczywiście zaprezentować wszystkich koncertów (jest ich w sumie ponad dwadzieścia), ale wspomnieć trzeba o miejscach, w których będą się odbywać. Poza Wrocławiem, gdzie artystów usłyszymy m.in. w Starym Klasztorze, Narodowym Forum Muzyki i w Ratuszu, na koncerty wybrać się będzie można również do wspomnianego już Szczawna-Zdroju, a także do Kamiennej Góry, Bielawy, Kudowy-Zdroju, Lądka-Zdroju, Konradowa, Bolesławowa, Lewina Kłodzkiego, Dusznik-Zdroju, Radkowa, Kłodzka, Międzylesia oraz do Goszcza koło Twardogóry.
Bilety na poszczególne koncerty nie są drogie, na przykład w Szczawnie-Zdroju za posłuchanie Vivaldiego w jazzowej aranżacji zapłacimy 20 zł, podobne ceny obowiązywać będą na część pozostałych koncertów. Część, ponieważ na większość wydarzeń wstęp jest wolny. Co więcej, poza koncertami w Narodowym Forum Muzyki, na wszystkie pozostałe koncerty wstęp wolny mają studenci i uczniowie, po okazaniu ważnej legotymacji szkolnej, czy studenckiej. To świetna decyzja organizatorów, którzy w ten sposób chcą zachęcić młodych ludzi do poznania tej szczególnej pod względem artystycznym muzyki. Zatem: naprawdę warto skorzystać!
Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na facebookowym profilu.
Waldemar Brygier - NaszeSudety
Zobacz także:
informator festiwalu "Maj z muzyką dawną" online