Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 18Wszystkich: 13077877

Wirtualne Muzeum Katedry Świdnickiej

2022-08-27 21:46

     W katedrze świdnickiej zakończono prace nad rewitalizacją i digitalizacją barokowego wnętrza (kosztem ok. 20 mln PLN, w tym ok. 17 mln z UE) i niejako przy okazji zrealizowano projekt pn. Wirtualne Muzeum Katedry Świdnickiej dostępny pod adresem https://swidnicakatedramuzeum.pl/spacer/index.htm

     Można tam oglądać znakomitej jakości zdjęcia 360 stopni, tak z zewnątrz jak i – przede wszystkim – wewnątrz Katedry. Konserwacji poddano malowidła ścienne nawy i prezbiterium o powierzchni ok. 2700 m kw., 14 wielkich obrazów wraz z ramami, które same są też dziełami sztuki snycerskiej i 9 figur. Obiekty te umieszczone są wysoko, więc są trudno dostępne dla zwiedzających - teraz można oglądać je wraz ze szczegółowym, fachowym opisem na osobnych prezentacjach w dziale „Eksponaty”. Opisy są po polsku, angielsku, niemiecku, czesku i ukraińsku i można je odsłuchać czytane przez lektora.

Witold Komorowski
 

 


Polecamy w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-08-27 23:22

  "barokowego wnętrza" - hmm. Jak babci dodamy wąsy, to będzie dziadkiem, czy... babcią z wąsami?

 • ano2022-08-28 09:46

  Niestety KŁODZKA KOLEGIATA która miała być KATEDRĄ została ZMARGINALIZOWANA bo kardynał Gulbinowicz przeforsował kościół w Świdnicy. Mury z piaskowca bezpowrotnie się ROZSYPUJĄ . Wchłaniana woda powoduje że zawilgocenie i mech przesuwają się coraz wyżej , a zimą kamienne elementy rozsadza mróz. Skutkuje to również niszczeniem CENNEGO DREWNIANEGO WYPOSAŻENIA WNĘTRZA. Czy tak ma wyglądać dbałość o zabytki , wybiórczo i wg. interesowi nowej świdnickiej diecezji ??? Proboszcz Jezuickiego kościoła w Kłodzku robi co może , ale bez odpowiedzialnego i konkretnego wsparcia decydentów na Górze , poczynając od Kurii Biskupiej po Rząd niewiele zdziała. Czas nieubłaganie ucieka , a KŁODZKA KOLEGIATA z KAŻDYM ROKIEM ulega CORAZ WIĘKSZEJ DEGRADACJI , a jest to jeden z NAJCENNIEJSZYCH ZABYTKÓW w TEJ CZĘŚCI EUROPY.

 • Zielarka z Grabowca2022-08-28 15:05

  Zajrzałam na te strony - ludzi mających pojęcie o historii, historii sztuki oraz wrażliwych na język (tu polski) przestrzegam przed bardzo przykrym doświadczeniem. To już nie żarty - naprawdę nadeszło ociemnienie (przeciwieństwo oświecenia).

 • Zielarka z Grabowca2022-08-29 10:49

  Do Ano i administratorów kłodzkiej fary: są do dyspozycji środki z ministerstwa kultury, fundacja KGHM, fundusze unijne.... Może pewien dyrektor z Torunia by coś dodał (z biedy raczej nie słynie), a może trzeba opodatkować na rzecz zabytków samych księży katolickich, którzy są w stanie odłożyć 2 miliony złotych..., a może zamiast paralizatorów i adwokatów (casus Iglicznej) przekierowywać środki na tenże sam wzniosły cel..., a może samochód księdza nie musi być nowy co 2 lata (znam kierownika działu sprzedaży w pewnym dużym wrocławskim salonie - wiem, o czym piszę)... A może parafianie powinni sprawdzić, jak wygląda gospodarka finansowa parafii (mają do tego prawo w świetle unormowań Vaticanum Secundum). Mam podpowiadać dalej?

 • ano2022-08-29 17:42

  Po pierwsze "Zielarko z Grabowca". idąc twoim tokiem rozumowania pozostały by tylko "zabytki" z czasów PRL-u siermiężne BLOKI z WIELKIEJ PŁYTY i siermiężna Polska , kto by chciał to oglądać.. Po drugie Jezuici to nie księża diecezjalni. Po trzecie zajmij się ZIELARSTWEM.

 • Zielarka z Grabowca2022-08-29 20:23

  Primo: sądząc z treści i formy wypowiedzi "Ano", mój tok rozumowania raczej przerasta możliwości recepcyjne onego.
  Secundo: gdzie napisałam, że jezuici to księża diecezjalni?
  Tertio: nie skorzystam z tej jakże elegancko formułowanej rady. Natomiast Kłodzkiem i jego zabytkami zajmuję się kilka dekad. Zawodowo.
  A teraz marsz do szkoły i nauczyć się poprawnej polszczyzny!!!

 • tym razem tajemny2022-08-30 11:19

  @Zielarki . . . Nie jestem profesorem Janem Miodkiem. Proszę o wyjaśnienie gdzie "ano" popełnia błędy. Najlepiej uczyć się na przykładach, pamiętajmy o tym. Forum internetowe jest dla każdego, chyba, że wprowadzimy cenzurę "polszczyzny", prawidłowo, czyli stylistycznie ułożonych zdań itp. Tylko kto miał by być tym cenzorem. Nota bene. Forma wypowiedzi powinna być jasna, a nie oparta na niedomówieniach. A wypowiedzi "Zielarki ..." takie są. Przy okazji. Forma "marsz do szkoły ...." jest wielce niekulturalna. Pamiętaj "Zielarko . . .", że nie jesteś Alfą i Omegą i Twoje wypowiedzi są czasami żenujące i nie wnoszące niczego odkrywczego.

 • ano2022-08-30 11:22

  " Zielarko z Grabowca. " PO PIERWSZE : nie musiałaś wspominać o Jezuitach. Celowo o nich napisałem by Ci uświadomić jak wielka różnica jest miedzy księżmi diecezjalnymi i Jezuitami ; jak widać Masz blade pojęcie w tym temacie , oraz historii Kłodzka ( mogę udzielić korepetycji). Prawie wszystkich księży uważasz za złodziei , krętaczy , cwaniaków a tak nie jest " Zielarko z Grabowca". Wytykanie i piętnowanie złych zachowań jest wskazane , ale stwierdzenie BY SAMI REMONTOWALI i szukali pieniędzy na remont , a jak się nie uda to NIECH SIĘ ZAWAL jest dziecinne. PO DRUGIE : Jezuici o czym jak widać NIE WIESZ są tymi którzy patrzą innym księżom i hierarchom kościelnym na "ręce" , wytykają błędy i przez to są niezbyt lubiani. Twoje teksty dobitnie pokazują że na ZIELARKĘ SIĘ NADAJESZ.

 • TAK2022-09-01 17:24

  KŁODZKA KOLEGIATA powinna zostać podniesiona do godności KONKATEDRY , a nazwa diecezji przemianowana na : DIECEZJA KŁODZKO - ŚWIDNICKA lub Świdnicko - Kłodzka.

 • ArturWyzszy2022-09-04 07:33

  Kościół warty zobaczenia, ale a'piać nie ma nad czym, dostatek ci takich u nas w Kraju

 • Piotr2022-09-09 18:04

  Kolegiata kłodzka jest jednym z najcenniejszych zabytków nie tylko w Polsce ale w Europie. Fundowana przez pierwszego arcybiskupa Czech , który jest w niej pochowany. Posiada również bardzo cenne archiwum kościelne stanowiące unikat w którym znajdują się miedzy innymi BULLE PAPIESKIE. Archiwum to po pełnym odnowieniu , opracowaniu i wyeksponowaniu planowane jest do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 • Zielarka z Grabowca2022-09-10 08:44

  "...dostatek ci takich u nas...". Czy można liczyć na rozwinięcie tej myśli?

 • tym razem tajemny2022-09-13 11:27

  @Zielarki . . . I znów nie wnosisz niczego twórczego, tylko żałosny prymitywny bełkot.

 • Sprawiedliwość dziejowa2022-10-01 18:06

  Kłodzka kolegiata powinna zostać podniesiona do godności BAZYLIKI KONKATEDRALNEJ , a diecezja świdnicka przemianowana na : DIECEZJA KŁODZKO- ŚWIDNICKA , lub Świdnicko- Kłodzka !!!

Komentarz
Facebook