Wratislavia Cantans – również w Sudetach

     W sobotę 6 września rozpoczął się, już po raz pięćdziesiąty, Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans”. Tegoroczna edycja festiwalu ma  szczególny charakter – po pierwsze ze względu na jubileusz, po drugie, ponieważ zbiega się z otwarciem Narodowego Forum Muzyki. Jubileuszowa edycja jest dłuższa niż zwykle i trwa aż do 19 września, co sprawia, że repertuar jest znacznie bogatszy. Otwarcie Narodowego Forum Muzyki dało natomiast możliwość realizacji monumentalnych koncertów, z dużą liczbą wykonawców i wymagających doskonałych warunków akustycznych. W supernowoczesnej Sali Głównej NMF będzie można wysłuchać m.in. IX Symfonii Gustava Mahlera, „Prometeusza” Aleksandra Skriabina i „Święta Wiosny” Igora Strawińskiego, Mszy c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta  oraz, na zakończenie festiwalu, „Symfonii Tysiąca” Gustava Mahlera.

     Tradycyjnie, wiele koncertów festiwalu odbędzie się też w kościołach i wnętrzach historycznych budynków Wrocławia oraz innych miast Dolnego Śląska. Mieszkańców miejscowości położonych w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim oraz turystów odwiedzających ten region mogą zainteresować następujące koncerty:

  • w Świdnicy:
    •  w  środę 9 września koncert „Podróż muzyczna. Rosyjska pieśń chóralna XVI-XX wieku” w wykonaniu Chóru Patriarchatu Moskiewskiego w katedrze św. Stanisława i Wacława. Koncert zostanie powtórzony w sobotę 12 września w kościele Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu oraz w niedzielę 13 września w kościele ewangelicko-augsburskim w Wałbrzychu.
    • w czwartek 17 września „Buxheimer Orgelbuch. Liturgia Maryjna: Das Salve” w Kościele Pokoju. Usłyszymy dzieła średniowiecznej muzyki w wykonaniu hiszpańskiego zespołu muzyki dawnej „Tasto solo”.
  • w kościele MB Różańcowej w Kłodzku w czwartek 10 września zaprezentowane zostaną „Cztery żywioły” – barokowe kantaty Františka Antonína Míčy i Georga Philipa Telemanna w wykonaniu festiwalowej orkiestry i młodych śpiewaków – uczestników 40 Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej pod dyrekcją australijskiego maestro Benjamina Bayla.
  • W kościele Wniebowzięcia NMP w Bielawie w sobotę 12 września będzie można usłyszeć Mszę c-moll (zwaną „wielką”) Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu włoskiego zespołu muzyki dawnej Il Giardino Armonico, chóru NFM i międzynarodowej grupy solistów pod dyrekcją Giovanniego Antoniniego.
  • W  bazylice Nawiedzenia NMP w Bardzie w poniedziałek 14 września wysłuchamy koncertu „Wratislavia pulcherrima” w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Będą to kompozycje Marcina Mielczewskiego – polskiego kompozytora okresu baroku, nadwornego muzyka króla Władysława IV Wazy i jego brata, biskupa wrocławskiego Karola Ferdynanda.
  • W Teatrze Starym w Bolesławcu w czwartek 17 września koncert „Dydona i Kleopatra” wykonają zespół Il Giardino Armonico i słynna niemiecka sopranistka Anna Prohaska. W programie koncertu arie operowe barokowych kompozytorów poświęcone tytułowym bohaterkom.

     Poza wymienionymi miastami, kilka koncertów zostanie wykonanych w innych dolnośląskich miejscowościach: Środzie Śląskiej, Brzegu, Oławie, Oleśnicy, Trzebnicy, Głogowie i Sycowie, a poza Dolnym Śląskiem – w Krotoszynie. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie www.nfm.wroclaw.pl/wratislavia-cantans.

Katarzyna Potocka-Brygier
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl