Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-04-13 22:11

  Przedstawiamy Wlastimila Hofmana również jako człowieka poezji, w której, jak i w malarstwie, dawał wyraz swemu wewnętrznemu, duchowemu światu. Znaczącą część informacji o życiu artysty dostarczyła korespondencja jego i jego żony, udostępniona przez przyjaciół malarza i zbieraczy a także opowieści mieszkańców Szklarskiej Poręby. Materiał ilustracyjny w większości stanowią zdjęcia rodzinne Hofmanów oraz czarno-białe i barwne reprodukcje znanych i nieznanych obrazów malarza

 • 2018-03-31 09:32

  Miedzianka to takie miejsce, gdzie… czas płynie w drugą stronę. Od tego, co jest, do tego, co było, przez co jej dziejowy koniec okazuje się… jej początkiem. Tutejsza czasoprzestrzeń zakrzywia się, wywołując przejmujący dreszcz, który im dłużej tutaj jesteśmy, tym bardziej czegoś się od nad domaga. Ale czego? Spośród resztek murów słyszymy cichutkie: Memento…

 • 2018-03-26 22:23

  Oddajemy do rąk czytelników pierwszą publikację dotyczącą kulinarnych przepisów pogranicza śląsko-łużyckiego. Kuchnia i przepisy kulinarne stanowią jeden z najistotniejszych elementów kultury narodów, narodowości i religii, mają również znaczący wpływ na ogólne utożsamianie się z grupą i miejscem. Kuchnia naszego regionu bogato czerpie ze smaków grup narodowościowych, etnicznych i religijnych, które osiedliły się na tym terenie po II wojnie światowej

 • 2018-03-11 17:36

  Marcowy numer magazynu turystyki rowerowej "Rowertour", jak zwykle przynosi wiele ciekawych artykułów opisujących rowerowe podróże, nie tylko w Polsce, czy Europie, ale i na świecie. Nie znajdziemy w tym numerze tematów sudeckich, ale przecież nie samymi Sudetami człowiek żyje, zapraszamy więc m.in. w podróż z Gniezna do Budziszyna, na Podhale, do Małopolski, a także do Francji, RPA i na Nordkapp. Oprócz tego sporo porad technicznych...

 • 2018-03-03 20:44

  „Atlas Historyczny Miast Polskich” to projekt realizowany od 1993 roku pod patronatem Międzynarodowej Komisji Historii Miast, która już od 1965 roku zajmuje się opracowywaniem atlasów historycznych miast europejskich w celu „stworzenia bazy źródłowej do badań porównawczych nad urbanizacją Europy  i przemianami przestrzennymi miast”.  Każdy atlas składa się z części opisowej (w dwóch językach – miejscowym i angielskim), przedstawiającej przemiany urbanistyczne na przestrzeni wieków oraz ze zbioru map

Wizyt:
Dzisiaj: 997Wszystkich: 2569018

Zamknięte szlaki w Karkonoszach

2018-03-30 07:17

     Od 1 kwietnia do końca maja, z uwagi na okres godowy czyli toki cietrzewi, zamknięte dla ruchu turystycznego zostaną następujące odcinki szlaków:

     a) szlak niebieski od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu. Obejście z Okraju do Sowiej Przełęczy zostało poprowadzone szlakiem czerwonym przez teren Republiki Czeskiej.
     b) odcinek szlaku zielonego z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego. Obejście jest poprowadzone szlakiem żółtym przez Pielgrzymy do Słonecznika.
    c) odcinek szlaku zielonego (Ścieżka nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem.

     Odcinki te zostały oznakowane specjalnymi tablicami z sylwetką cietrzewia. Zamknięty do końca maja będzie również szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu. Obejście do schroniska Samotnia, tak jak przez całą zimę, jest poprowadzone drogą transportową. 

 


Rozmowa z dyrektorem KPN, Andrzejem Rajem

     - Po co się zamyka niektóre szlaki wiosną?
     - Każdego roku szlaki, które przecinają miejsca wrażliwe, szczególnie dla cietrzewia, są wyłączone z ruchu turystycznego w naszym parku, ale pamiętajmy, że sieć szlaków turystycznych w Karkonoskim Parku Narodowym jest tak gęsta, że nie ma problemu, aby znaleźć alternatywne obejście i dotarcie do zamierzonego celu. Myślę, że dzięki temu mamy wiele sukcesów, populacje wrażliwych gatunków, w tym wypadku ptaków, utrzymują się na stabilnym poziomie i to nas utwierdza, że decyzje podjęte wiele lat temu są celowe i służą przyrodzie, a nie utrudniają ruchu turystycznego.
 
     - Szlaki są zamykane, albo jest modyfikowany ich przebieg nie tylko z powodu cietrzewi, ale też sokołów wędrownych. Przynosi to efekty? 
     - Sokół wędrowny po wielu latach niebytności w Karkonoszach wrócił samoczynnie i z tego się bardzo cieszymy. Ale dlaczego wrócił? Dlatego, że zmodyfikowaliśmy w znacznej mierze udostępnianie dla celów turystycznych, rekreacyjnych i sportowych miejsca, w których one mogą bytować. Takimi miejscami są przede wszystkim kotły polodowcowe i dlatego mamy pary bytujące zarówno w Kotle Małego Stawu, jak i w Małym Śnieżnym Kotle. Sokoły gniazdują też po czeskiej stronie. Nasze działania są w tym przypadku sharmonizowane z działaniami naszych kolegów po stronie czeskiej.
 
     - Zamykane szlaki są oznakowane tablicami z sylwetkami chronionych zwierząt. Poza tym, jak się wydaje, zamknięcie kilku krótkich odcinków szlaków dla ochrony rzadkich  gatunków ptaków to nie jest chyba wysoka cena?
     - Zdecydowanie nie jest wielką ceną dla ruchu turystycznego. Jeszcze raz przypomnę, że sieć szlaków turystycznych w Karkonoskim Parku Narodowym jest bardzo duża i nie zamykamy najbardziej spektakularnych szlaków, prowadzących do najbardziej widokowych miejsc w Karkonoszach, natomiast zamykamy miejsca wrażliwe, często mniej odwiedzan. Chcemy w tych miejscach zapewnić spokój i stąd takie decyzje. Z pewnością każdy kto ma w sobie odrobinę szacunku dla przyrody i pewną pokorę dla tak pięknych miejsc, jakimi są Karkonosze, zrozumie to i zastosuje się do wprowadzonych regulacji.
 
     - Czy w przyszłości należy się spodziewać ograniczeń na innych szlakach? 
     - Jeśli chodzi o przebieg szlaków, to uważamy że istniejąca sieć jest optymalna i w tym zakresie nie zamierzamy czynić jakichś radykalnych zmian, natomiast z pewnością w pewnych okresach, bądź to z powodu zapewnienia bezpieczeństwa, jak i zapewnienia bytowania określonych gatunków zwierząt, mogą być niektóre odcinki szlaków turystycznych czasowo wyłączone z ruchu. Dzisiaj mówimy głównie o odcinkach, które od lat są wyłączane z ruchu w okresie kwietnia i maja ze względu na cietrzewia i sokoła. Tereny te są oznakowane i bardzo prosimy, by wszyscy do tego się stosowali. Poza tym dotyczy to okresu, gdy ruch turystyczny jest trochę mniejszy niż w sezonie ścisłym, kiedy mamy zdecydowanie więcej turystów, jak czerwiec, lipiec i sierpień, czy nawet okres jesienny, który jest, jeśli tylko warunki pogodowe pozwolą, to jest bardzo atrakcyjny dla uprawiania turystyki.

[Karkonoski Park Narodowy]
Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook