Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 2947Wszystkich: 13199837

Zawody Horská Výzva wystartują w Jesionikach

2015-03-20 08:59

     Seria zawodów ekstremalnych Rock Point – Horská výzva po raz pierwszy zagości w Jesionikach. Najtrudniejsza rywalizacja outdoorowa w Republice Czeskiej zacznie się pięć minut przed północą w piątek 10 kwietnia w Koutach nad Desną, w Ośrodku narciarskim Kouty.

     Tak samo jak w poprzednich latach zawodnicy mogą wybrać jedną z trzech tras – Short (14 km), Half (35 km) i Long (63 km). Najkrótszą trasę można będzie jednak pokonać także poza konkursem, w kategorii nordic walking.

     - Początkowo chcieliśmy najkrótszą trasę zawodów w całości zastąpić tylko zwykłym marszem, ale postanowiliśmy ją podzielić na część rozgrywaną w ramach zawodów i część poza rywalizacją. Chcemy bowiem, aby w Górskim Wyzwaniu mogli uczestniczyć także ci, którzy nie chcą współzawodniczyć, a tylko wziąć udział w ciekawej imprezie i poznać czeskie góry - wyjaśnił dyrektor zawodów Pavel Zitta.

     Kolejną nowością tegorocznej edycji jest zwiększenie liczby kategorii. - Ponieważ ulubiona kategoria Dogtrekking cieszyła się coraz większym zainteresowaniem, podzielimy ją na dwie odrębne kategorie - dla kobiet i mężczyzn, dotychczas była jedna dla wszystkich – dodał Pavel Zitta.

     Ekstremalne przedsięwzięcie Rock Point zaoferuje w tym roku cztery biegi weekendowe. Pierwszy wyścig rozpocznie się w Jesionikach w piątek 10 kwietnia krótko przed północą, gdy biegacze wyruszą na najdłuższą trasę. Przygotowano na niej trzy punkty żywieniowe - na Ramzovej (16 km), na przełęczy Červenohorské sedlo (25 km) i koło Ovčárnej przy schronisku pogotowia górskiego (45 km).

     Najszybsi zawodnicy dobiegną do mety jeszcze przed startem kolejnych kategorii, które wyruszają dopiero w sobotę przed południem. Górskie Wyzwanie może podjąć każdy, kto chce pokonać sam siebie. Zainteresowani mogą się zgłosić na stronie internetowej www.horskavyzva.cz lub także bezpośrednio na miejscu w dniu imprezy.

www.navstivtejeseniky.cz

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook