Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 982Wszystkich: 13723121

Znikną pozostałości schroniska na Śnieżniku

źródło: denik.cz, fot. Petr Krňávek
źródło: denik.cz, fot. Petr Krňávek
2021-06-10 10:45

     Wielu turystów, po zdobyciu Śnieżnika, wędruje na czeską stronę, by odwiedzić źródła Morawy, a przede wszystkim popularnego Słonika, rzeźbę która stanęła w 1932 roku przy istniejącym jeszcze wówczas schronisku. Tuż obok Słonika do dzisiaj znajdują się pozostałości Lichtensteinovej chaty. Są w złym stanie, a pozostały po zburzonej chacie tony żelaza, drewna, betonu i eternitu są niebezpieczne dla środowiska. Na dodatek ruiny stały się miejscem wyrzucania śmieci przez wędrujących tędy turystów. Wszystko ma zniknąć do końca września 2021 roku.

     Lichtensteinova chata, z powodu złego stanu technicznego, została zburzona w 1971 roku. Od tego czasu jej pozostałości popadają w ruinę. Zachowane piwnice służą obecnie wielu osobom jako prowizoryczne schronienie, ale ich stan zagraża bezpieczeństwu osób w nich przebywających. Postanowiono więc zburzyć to co jeszcze pozostało po dawnym schronisku, wywieźć ze Śnieżnika, a teren uporządkować. Szacuje się, że koniecznym będzie wywiezienie ok. 400 ton gruzu i śmieci.

     Do miejsca prac rozbiórkowych dojedzie ciężka koparka, która pozostanie na miejscu do zakończenia prac, bowiem firma która będzie porządkowała teren, otrzymała zgodę tylko na jeden wjazd i jeden zjazd ciężkiego sprzętu. Gruz i inne niepotrzebne rzeczy transportowane będą w dół, poza teren rezerwatu przyrody, śmigłowcem.

     Nie wszystkie elementy dawnego schroniska zostaną zwiezione do utylizacji. Na miejscu rozbijane będą większe kawałki gruzu, a kamienie które da się oczyścić, pozostaną i posłużą do budowy niskiego murku, który upamiętniał będzie stojące tu niegdyś schronisko, a jednocześnie posłużą turystom jako miejsce odpoczynku. Do prac rekultywacyjnych przyłączyli się również przyrodnicy z Parku Krajobrazowego CHKO Jeseníky. Po zbadaniu terenu, przesadzone zostały w inne miejsce 63 sztuki jastrzębca śnieżnickiego, endemitu występującego jedynie na kopule Śnieżnika.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Maciej Kolesiński2021-06-10 13:27

    Mam nadzieję, że słonika oszczędzą.

  • Leszek Kumor2021-06-11 07:48

    W amoku pracy, może być różnie.

  • Andrzej Szczawny2021-06-11 11:08

    Jakaś dziwnie wyglądała dotychczas ta czeska troska o ekologię, w kontekście oprotestowywania budowy nowej wieży na Śnieżniku.

  • Leszek Kumor2021-06-11 13:44

    Według informacji Ekologów czeskich, to Polska strona narusza warunki pozwolenia na budowę oraz umowę o dotacji, dla wznoszonej wieży, co powoduje poważne szkody dla przyrody Śnieżnika.

Komentarz
Facebook