Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1020Wszystkich: 13820493

Znikną pozostałości schroniska na Śnieżniku

źródło: denik.cz, fot. Petr Krňávek
źródło: denik.cz, fot. Petr Krňávek
2021-06-10 10:45

     Wielu turystów, po zdobyciu Śnieżnika, wędruje na czeską stronę, by odwiedzić źródła Morawy, a przede wszystkim popularnego Słonika, rzeźbę która stanęła w 1932 roku przy istniejącym jeszcze wówczas schronisku. Tuż obok Słonika do dzisiaj znajdują się pozostałości Lichtensteinovej chaty. Są w złym stanie, a pozostały po zburzonej chacie tony żelaza, drewna, betonu i eternitu są niebezpieczne dla środowiska. Na dodatek ruiny stały się miejscem wyrzucania śmieci przez wędrujących tędy turystów. Wszystko ma zniknąć do końca września 2021 roku.

     Lichtensteinova chata, z powodu złego stanu technicznego, została zburzona w 1971 roku. Od tego czasu jej pozostałości popadają w ruinę. Zachowane piwnice służą obecnie wielu osobom jako prowizoryczne schronienie, ale ich stan zagraża bezpieczeństwu osób w nich przebywających. Postanowiono więc zburzyć to co jeszcze pozostało po dawnym schronisku, wywieźć ze Śnieżnika, a teren uporządkować. Szacuje się, że koniecznym będzie wywiezienie ok. 400 ton gruzu i śmieci.

     Do miejsca prac rozbiórkowych dojedzie ciężka koparka, która pozostanie na miejscu do zakończenia prac, bowiem firma która będzie porządkowała teren, otrzymała zgodę tylko na jeden wjazd i jeden zjazd ciężkiego sprzętu. Gruz i inne niepotrzebne rzeczy transportowane będą w dół, poza teren rezerwatu przyrody, śmigłowcem.

     Nie wszystkie elementy dawnego schroniska zostaną zwiezione do utylizacji. Na miejscu rozbijane będą większe kawałki gruzu, a kamienie które da się oczyścić, pozostaną i posłużą do budowy niskiego murku, który upamiętniał będzie stojące tu niegdyś schronisko, a jednocześnie posłużą turystom jako miejsce odpoczynku. Do prac rekultywacyjnych przyłączyli się również przyrodnicy z Parku Krajobrazowego CHKO Jeseníky. Po zbadaniu terenu, przesadzone zostały w inne miejsce 63 sztuki jastrzębca śnieżnickiego, endemitu występującego jedynie na kopule Śnieżnika.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Maciej Kolesiński2021-06-10 13:27

    Mam nadzieję, że słonika oszczędzą.

  • Leszek Kumor2021-06-11 07:48

    W amoku pracy, może być różnie.

  • Andrzej Szczawny2021-06-11 11:08

    Jakaś dziwnie wyglądała dotychczas ta czeska troska o ekologię, w kontekście oprotestowywania budowy nowej wieży na Śnieżniku.

  • Leszek Kumor2021-06-11 13:44

    Według informacji Ekologów czeskich, to Polska strona narusza warunki pozwolenia na budowę oraz umowę o dotacji, dla wznoszonej wieży, co powoduje poważne szkody dla przyrody Śnieżnika.

Komentarz
Facebook