Źródła pisane dotyczące Ducha Gór z Karkonoszy
Duch Gór od wieków ma niekwestionowaną władzę nad Karkonoszami. Rogaty stwór stał się ich szeroko rozpornawalnym symbolem, a legendy o nim przewijają się na każdym kroku karkonoskich wędrówek. Nie jest do końca wiadome skąd postać ta wzięła się w miejscowym folklorze. Pierwsze zbiory legend, w których zawarte są historie o Liczyrzepie powstały w XVII i XVIII wieku, jednak w różnego rodzaju tekstach wspominany był znacznie wcześniej, bo już w XV wiecznych rękopisach.
Odszukania i opracowania tych najstarszych źródeł podjął się na początku XX wieku Konrad Zacher, profesor nadzwyczajny filologii klasycznej na Uniwersytecie Wrocławskim. W formie książki „Źródła pisane dotyczące Ducha Gór…” w ręce polskiego czytelnika trafiają wszystkie teksty zebrane przez Zachera, wraz z ich tłumaczeniami. Teksty niemieckie są przetłumaczone na język polski, a łacińskie i polskie – również na niemiecki.
W zbiorze znajdują się fragmenty pochodzące z kronik, Ksiąg Walońskich, starych opracowań na temat geografii Karkonoszy, jak również wiersze czy spisane legendy. Z książki wyłania się kompletny, tworzony na przestrzeni wieków, obraz karkonoskiego Ducha Gór. Całość została pięknie wydana przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, w ramach serii „Tako rzecze Riphen Zabel”.
Zuzanna Brygier - NaszeSudety
Zobacz także:
Książka w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej
Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca: