Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Na Dolnym Śląsku ruszyły zdjęcia do nowego serialu kryminalnego TVP2 „Komisja morderstw”, wspólnej produkcji Telewizji Polskiej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Serial z Krzysztofem Pieczyńskim, Pawłem Małaszyńskim, Małgorzatą Buczkowską i Marcelem Sabatem w rolach głównych już jesienią 2016 roku na antenie Dwójki.
Dwunastoodcinkowy serial opowiada historię grupy policjantów z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych. Kryminalne zagadki z przeszłości wpływają na współczesne sprawy, plączą losy ludzi, zmieniają bieg historii, by w końcu tajemnice ukryte w zakamarkach dolnośląskich archiwów wyszły na jaw.
Dwanaście historii, które pozostały aż do dziś niewyjaśnione. Sprawcy zła skryli się w mroku przeszłości, dowody i narzędzia zbrodni utonęły w zakurzonych archiwach. Aby wymierzyć po latach sprawiedliwość, musimy zanurzyć się w przeszłości, poznać logikę świata, który już dawno przeminął. Każda ze spraw jest żmudną rekonstrukcją zatartych śladów dawnych przestępstw, pojedynkiem z ich dzisiejszymi spadkobiercami. Jest także opowieścią o dramatycznych i nieprostych dziejach Wrocławia i Dolnego Śląska – tak o serialu mówi scenarzysta Krzysztof Kopka.
Rozwiązywanie zagadek sprzed lat to zadanie jednostki, która od niemieckiego mordkommmission, potocznie zwana jest Komisją morderstw. Wydział rozwiązuje m.in. zagadki Breslau lat 30-tych, dotyka sprawy żołnierzy Niezłomnych, zagłębia się w historię Ziem Odzyskanych, analizuje tajemnicze przypadki z czasów II wojny światowej, pokazuje skomplikowane sprawy sekt z lat 80-tych, a także zajmuje się wieloma innymi, niewyjaśnionymi dotąd sprawami kryminalnymi. Za wszystkimi zagadkami, zawsze kryje się jednak człowiek, ze swoimi, słabościami, ułomnościami, pożądaniem, obłędem, czy też miłością, które popychają go na drogę przestępstwa.
Nierozwikłane sprawy sprzed lat rozwiązywać będą: inspektor Alicja Grześkowiak (Małgorzata Buczkowska), podinspektor Maciej Stasiński (Krzysztof Pieczyński), aspirant Dominik Hertz (Marcel Sabat). Towarzyszyć im będzie szalenie inteligentny i czarujący doktor Adam Frejncz (Paweł Małaszyński).
„Komisja morderstw” to kolejny po „Głębokiej Wodzie”, serial którego akcja rozgrywa się na Dolnym Śląsku. Zobaczymy w nim tajemnicze wnętrza i piękne dolnośląskie plenery – zdjęcia kręcone będą m.in. we Wrocławiu, na zamkach w Kliczkowie i Książu, terenach poradzieckich w Krzywej, w Legnicy, Ząbkowicach, w Karkonoszach, Górach Sowich, na Stawach Milickich, na Górze Ślęży, w Hucie Szkła Julia oraz w „złotym kompleksie” RISE w okolicach Wałbrzycha.
Reżyseria: Jarosław Marszewski
Scenariusz: Krzysztof Kopka
Konsultant historyczny dr. hab. Maciej Trzciński
Zdjęcia: Marek Traskowski
Kostiumy: Barbara Sikorska Boufałł
Charakteryzacja: Alina Janerka
Scenografia: Joanna Białołusz
Producenci wykonawczy: Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek