Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1055Wszystkich: 14211785

Do Czech na winobranie

Fot. Miasto Mikulov
Fot. Miasto Mikulov
2022-08-27 09:22

    We wrześniu zapraszamy do naszych południowych sąsiadów na tradycyjne winobrania, odbywające się niemal w każdym mieście, w wioskach, skansenach czy na dziedzińcach zamków i pałaców. Na gości czekają degustacje wina, burczaków i regionalnych przysmaków, barwne pochody winiarzy w strojach ludowych, jarmarki rzemiosł i wiele innych atrakcji.

     Słynne miasteczko winiarskie Mikulov zaprasza na Palavskie Winobranie od 9 do 11 września. Rynek wypełni muzyka, tańce i śpiewy. Miasto przemierzy historyczny orszak z królem Wacławem IV na czele i barwny pochód winiarzy. W ogrodzie zamkowym odbywać się będą średniowieczne targi rzemiosł, a na wielkiej scenie amfiteatru wystąpią zespoły muzyczne.

     Tradycyjnie w Uherskim Hradištu na Slovacku 10 i 11 września odbędzie się barwna impreza, Święto Wina i Dni Otwartych Zabytków, przybliżająca historię i bogaty folklor regionu. Na gości czekają imprezy kulturalne, korowód  w strojach ludowych czy rejs łodzią po kanale Baty. Swe gościnne podwoje otworzą piwniczki winne w Mařaticach, gdzie będzie można posiedzieć przy kieliszku dobrego wina, przy dźwiękach muzyki cymbałowej.

     Znojmo będzie świętować winobranie od 9 do 11 września. Impreza upamiętni wizytę czeskiego króla Jana Luksemburskiego w 1327 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia miasto przemierzy królewski orszak z Janem Luksemburskim i jego małżonką Elżbietą z Przemyślidów. Na targach rzemiosł dawnych zaprezentują swe wyroby kowale i szklarze. Na dziedzińcu klasztoru Louckiego zmierzą się w turnieju rycerze.

     Barokowy kurort w miejscowości Kuks we wschodnich Czechach zaprasza 10 września na świętowanie w malowniczej winnicy hrabiego Šporka. Powrócimy do czasów, gdy zamiast źródeł leczniczych, z kaskadowych schodów lały się strumienie wina. Na gości czekają specjały kuchni regionalnej i ciekawy program kulturalny i rozrywkowy.

     Święto wina, burczaków i folkloru morawskiego w Bzencu odbędzie się 16 i 17 września na tutejszym rynku, na dziedzińcu pałacu i w okolicznych piwniczkach winnych. Imprezie będą towarzyszyły koncerty, jarmark rzemiosł i wiele innych atrakcji.

     W trzeci weekend września na winobranie zaprasza pałac w Valticach. Dziedziniec pałacu wypełnią stoiska z winem i morawskimi przysmakami. Wpisany na UNESCO kompleks parkowo – pałacowy Lednice – Valtice należy do najpopularniejszych celów turystycznych w Czechach.

     Więcej informacji o imprezach znajdziemy na www.visitczechrepublic.com/pl-PL/News/2022/08/n-enjoy-this-years-wine-festival

Anna Gruszczyńska - CzechTourism

 


Polecamy w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej:

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Zielarka z Grabowca2022-08-27 12:25

    Z wyjątkiem Kuksu żadna z wymienionych miejscowości nie leży w Czechach! PS. Burczak to chyba też wino.

  • Waldemar Brygier2022-08-27 12:27

    Zielarko, no ale co w związku z tym???

  • Zielarka z Grabowca2022-08-27 13:48

    Trzeba dawać świadectwo prawdzie, czyż nie?

  • Waldemar Brygier2022-08-27 14:00

    A gdzie w artykule nie ma prawdy? Tytuł zachęca do wzięcia udziału w winobraniu w Czechach (Kuks), pozostałe oferty są jak gdyby przy okazji... :)

  • Zielarka z Grabowca2022-08-27 16:12

    Z akcentem na "przy okazji" (gdyby ten Kuks był choć jako pierwszy... - Waldku, nie ze mną takie Brunnery, numer.... (albo odwrotnie).
    PS. Dla zdezorientowanych: nie ma takiego państwa jak Czechy. Jest Republika Czeska, Czechia oraz - nieoficjajnie (ale jakże uroczo) - Czesko.

  • Koerle mit Feifla2022-09-01 13:05

    Tak między nami, ale o tym sza!, Kuks też nie leży w Czechach (bo przecież Czech nie ma). Leży w Sudetenlandzie. Jedyne, czego możemy być absolutnie pewni, to Lądek. Lądek-Zdrój.

  • Tomasz Drożdż2022-09-02 14:23

    Burčák - to nie wino, lecz "napój winny". Jego definicja znajduje się w czeskim prawie winiarskim. Jest bardzo dokładna. Z pewnością nie jest to wino.
    No i burczy w brzuchu. Stąd jego nazwa.

  • Zielarka z Grabowca2022-09-08 21:46

    Do Koerle mit Feifla: nie ma państwa o nazwie Czechy, ale Czechy (= dawne Królestwo Czeskie) chyba jednak istnieją, choć na pewni nie w postaci zdefiniowanej administracyjnie. Większa ich część leży w Republice Czeskiej, a fragment w Rzeczypospolitej Polskiej (Ziemia Kłodzka), w tym i Lądek-Zdrój, którego historyczna nazwa Land-eck oznacza tyle, co kąt kraju lub kąt ziemi, naturalnie czeskiej ziemi.
    A co do wina / nie wina - skoro tak, to trudno. I tak burczaka nie lubię (zwłaszcza od czasów pewnego kaca w Hodoninie sprzed wielu, wielu lat...).

  • Tomasz Drożdż2022-09-15 15:02

    Zielarko, nie przesadzaj - burczaka też można się napić. Z ciekawości i szacunku dla miejscowych ciekawostek. tak samo, jak chyba tylko z ciekawości (i snobizmu) modnisie na całym świecie świętują pojawienie się beaujolais nouveau. Bo delektować się tym okropnym sikaczem nie da się i już.

    Co do Land ECKE, to w pełni się zgadzam. I załączam stosowny wierszyk z Pyrlandii dotyczący poznańskiej eki (w tym wypadku - feministycznej ekipy z narożnika ul. Małeckiego na poznańskim św. Łazarzu):
    To jest eka zes Małeka,
    każdy szczun przed nią ucieka,
    groźna banda z Małeckiego
    postrach ludu poznańskiego!

    Eka łazi wieczorami
    i nie zgolo przed szkiełami.
    Jest w tej bandzie Gena, Zocha,
    mogą wybić ci kielocha!

    Jest tam Hela i Halina,
    co w gorzole mają szplina,
    mogą spolić ci chałupe,
    poprzestowiać meble w sznupie.

    Każdo nich gorzołe chleje
    i na rymby mo badeje,
    lepiej zaroz jest uciykać
    jak spytajom cie o ćmika!

  • Zielarka z Grabowca2022-09-18 19:24

    Ależ oczywiście że burczaka można się napić - ja nikomu w rzeczonej kwestii nic nie narzucam ani niczego nie odradzam. Pisałam jedynie o swoim do owego trunku - z przeproszeniem - stosunku.

Komentarz
Facebook